Βιβλία με αινίγματα και γρίφους: Εικονογραφημένα Αινίγματα [Εκδόσεις Αστήρ]

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.766
Αντιδράσεις
1.229
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια έκδοση στα ελληνικά που έχω του Σαββάλα έιναι σχετικά πρόσφατη. Έχεις υπόψη σου κάποια παλαιότερη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι όμορφο το βιβλίο foutix!

Δικό σου είναι; Μήπως λέει χρονολογία;
 
Ναι zouzou δικό μου είναι, αλλά ήταν σε κούτα και τώρα το ξέθαψα σε μια μετακόμιση. Έτος έκδοσης 1988. Προσπάθησα να το βάλω στην τελευταία φώτο.
 
Σ' ευχαριστώ!

Νόμιζα ότι θα ήταν ακόμα παλαιότερο!
 
foutix είπε:
Μια έκδοση στα ελληνικά που έχω του Σαββάλα έιναι σχετικά πρόσφατη. Έχεις υπόψη σου κάποια παλαιότερη;
Εγώ έχω ακούσει για το βιβλίο αυτό γύρω στο 2000-2002, και το είχα αγοράσει μάλιστα (απλώς δεν ξέρω τώρα που το έχω). Άρα ίσως δεν είναι και τόσο ρετρό. Όμως αυτό που είχα εγώ, σίγουρα ήταν με άλλο εξώφυλλο, το βιβλίο ήταν γενικά άσπρο...

Θυμάμαι και κάποια από τα προβλήματα :

- με τον μηχανικό προβολής του σινεμά, που γύριζε πίσω ολόκληρη την ταινία σε a χρόνο, σε πόσο θα γύριζε την ταινία από τη μέση στην αρχή;

- με το ραλλίστα που έκανε τον πρώτο δοκιμαστικό γύρο με a ταχύτητα, με πόση έπρεπε να κάνει τον δεύτερο για να διπλασιάσει τη μέση ταχύτητα δοκιμών;

- με τον κατάσκοπο που προσπαθούσε να μπει στη λέσχη με τα συνθηματικά που έπρεπε να απαντήσει στο σκοπό "οκτώ>τέσσερα", "έξι>τρια", "δώδεκα-έξι", "τέσσερα>δύο" αλλά γιατί στο "δύο" αντί να τον αφήσουν, τον σκότωσαν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κοτόπουλο από το μινσκ το έχω στη βιβλιοθήκη μου και από οτι είδα στον πρόλογο κάνει αναφορά για την συγγραφή του κάποια στιγμή μετά το 1992. Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε πριν περίπου 10-11 χρόνια. Πιο πριν, λίγο πιο hardcore προβλήματα είχε το περιοδικό quantum που από όταν το γνώρισα έγινε φανατικός αναγνώστης του. Το δικό σου panp πρέπει να ήταν κάτι άλλο, έτσι;

Και σε συνέχεια του πρώτου πόστ να σας δείξω κι άλλο ένα βιβλιαράκι.

2012-11-05 11.10.49.jpg

και να κάνω και 1 παρατηρήση:

Αυτό το βιβλίο μαζί με ένα άλλο με ανέκδοτα το οποίο έχω βάλει σε άλλο ποστ, μου τα χε φέρει στο δημοτικό μια συνάδελφος της μάνας μου, θεούσο και συντηρητικιά. Μου χε εξηγήσει η μάνα του το προφίλ της τότε(που να καταλάβω τι ακριβώς εννοούσε), αλλά με αφορμή τα ποστ στο φόρουμ όπου είδα καλύτερα τα βιβλία ανακάλυψα και διαπίστωσα οτι οι εκδότες μόνο τυχαίοι δεν είναι και εξηγούμαι: Στο παρόν βιβλίο εκδότης είναι η παραθρησκευτική( ; )οργάνωση ΖΩΗ, στο μεν βιβλίο ανεκδότων εκδότης έιναι οι Φωτοδότες με τα γνωστά βιβλία τους για το ροκ και τον χριστιανισμό κτλ.

Παρόλαυτα και τα δυο είχαν εξαιρετικό ενδιαφέρον καθώς δεν ήταν "προσηλυτιστικά" βιβλία.

2012-11-05 11.09.37.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πρωτοτυπο το βιβλιο με τα αινιγματα....

Πολύ ωραιο!
 
Πίσω
Μπλουζα