Βοήθεια για ανάσταση A1200/030/50

Georgor

RetroWannaBe
Joined
5 Σεπ 2007
Μηνύματα
54
Αντιδράσεις
3
Γεια χαρά σε όλους...!

Αφού επανέκτησα τον Atari STE πήρα μία ακόμα γενναία απόφαση:

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να κάνω μία προσπάθεια να αναστήσω την Αμίγκα μου και θα ηθελα κάποιες συμβουλές αφού το μηχάνημα είναι σβηστό πάρα πολλά χρόνια (μάλλον πάνω από 8).

Επειδή βρίσκεται στο σπίτι των γονιών μου (παραλίγο να πεταχτεί!!! ) και θα πάω σε καμιά εβδομάδα το αργότερο, παραθέτω κάποια στοιχεία εκ μνήμης και θα προβώ σε λεπτομέρειες εντός ημερών:

1) είναι Α1200

2) εβγαινε από το πλαί ένα πλατύ καλώδιο και συνδεότανε με ένα tower που είχα μέσα σκληρό και CD μόνο (η καρδία ήταν μέσα στην αμίγκα). Το tower εχει πεταχτεί με όλα τα περιεχόμενα.

3) έχει blizzard 1230/50 νομίζω χωρίς FPU Και χωρίς ram (μάλλον την είχα χρησιμοποιήσει σε pentium ο οποίος πετάχτηκε μετά :( )

4) 2o drive εξωτερικό

5) joystick

6) mouse

7) καλωδιο RF (πώς το λένε ακριβώς δε θυμάμαι, με στρογγυλό βύσμα για TV)

8) τροφοδοτικό

9) Έχω και μία multisync οθόνη με πρόβλημα.. νομίζω commodore

Α) Γενικά, τι πρέπει να προσέξω από την αρχή προκειμένου να μην δημιουργήσω καμία βλάβη?

Β)Απότι θυμάμαι ο 030 δεν παίζει αν δεν έχει RAM σωστα; Βρίσκονται εύκολα αυτές; μέχρι πόσο παίρνει;

Γ) Θέλει καμία ειδική προσοχή να τσεκάρω μπαταρίες (motherboard 020 Και blizzard 030 ?)

Αν bootαρει, σημαίνει οτι οι μπαταρία είναι ΟΚ?

Αν βγάλω τις μπαταρίες θα έχω πρόβλημα

Δ) Εύρηκα επίσης πολλές δισκέτες, να τις χρησιμοποιήσω;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α) Την συνδέεις απλώς προσεχτικά και την ανάβεις.

B) Αν δεν κάνω λάθος η κάρτα έχει ενσωματωμένη μνήμη και υποδοχή για επέκταση. Έχω καιρό να την αποσυνδέσω όμως και δεν είμαι πλήρως σίγουρος.

Γ) Μετά απο τόσα χρόνια στην ντουλάπα καλό είναι να κοιτάξεις την μπαταρία στον Accelerator. Αν δεις τίποτα περίεργα υγρά γύρω της, άλλαξε την και καθάρισε την πλακέτα γύρω απο την υποδοχή.

Δ) Δεν ξέρω!!

:)
 
Ευχαριστώ πολύ!

Τελικά παραθέτω τη συνέχεια..:

Είναι Amiga 1200 (commodore) Kickstart 3.0. Η Amiga είναι (λίγο) Κίτρινη

Ο Blizzard είναι φαινομενικά σε άριστη κατάσταση. Έχει κατι SIM πάνω αλλά δε μπορώ να καταλάβω πόση μνήμη είναι.

Έβαλα με 100 ζόρια την κάρτα μέσα στην αμίγκα (μάλιστα τραυματίστηκα κιολας!... το πώς είναι άλλη ιστορια.. μάλλον λόγω της πίεσης στη MB της amiga, για να βάλω τον accelerator, αυτή με εκδικήθηκε!)

Την άνοιξα, τη φύσιξα, φύσιξα και τα drives...

Πήγα λοιπόν με επίδεσμο στο χέρι :D σήμερα και αγόρασα ένα composite καλώδιο να δώ τι γίνεται.. Το συνέδεσα στην τεραστια LG μου και...

Η αμιγκα bootαρει, και τα 2 drive παιζουν, αλλά...:

Δεν έχω workbench, άρα δε μπορώ να δω αν παιζει ο blizzard, και τη μνήμη του

Το βασίλειό μου λοιπόν για μία δισκέτα wb (ξέρω υπάρχουν τρόποι να φτιάξω, αλλά δεν έχω pc με drive)

Τώρα πάω να αγοράσω Stereo Phono to Stereo Phono audio για να έχω ήχο..

Έβαλα Το tv sports και... το joysick δεν παει "πάνω" ... !

Παρά το σχεδόν μηδαμινό αποτέλεσμα, είμαι ευχαριστημένος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς, περαστικά για το χέρι !! :D

Ιδιαίτερα θετικό το ότι την άνοιξες και δούλεψε, βγάζοντας εικόνα κανονικά.

Αν το θέμα με το "πάνω" στο joystick, αποδειχθεί αποκλειστικά θέμα joystick και όχι απο κάποιο προβληματικό pin στην υποδοχή της Amiga (ή τίποτα χειρότερο), τότε είσαι σε ιδαίτερα καλό δρόμο, μιά και ουσιαστικά θα μπορέσεις να ξαναχαρείς την Amiga σου χωρίς κάποιου είδους μηχανικό "ρεκτιφιέ"...
 
Ναι! γιαυτό ειμαι χαρούμενος!

Το θέμα μου τώρα είναι να βρω άμεσα μια δισκέτα amiga με WB πάνω! (ανασκαφή και πάλι... αλλά νομίζω ότι δεν έχω). Έτσι θα τσεκάρω και τον blizzard με τη ram! Βέβαια, εφόσον η κάρτα είναι μέσα και η amiga λειτουργεί χωρίς πρόβλημα, μάλλον είναι ΟΚ... Αλλά πρέπει να το "δώ" :p
 
Και λίγες φωτό από την ανάσταση...!

Η Amiga

photo 1.jpg

Ναι, δουλεύει (ειναι με το composite καλώδιο) :) (ξέρω, έχετε δει απειρες τέτοιες, αλλά τι να κάνω; ας το απολαύσουμε :p )

photo 3.jpg

Αναγνωρίζει και τον 030! (8512/17) μένει να δούμε τη μνήμη μέσω WB

photo 5.jpg

O Blizzard τοποθετημένος (μετά την πάλη). Τα simmάκια φαίνονται αλλά... δεν καταλαβαίνω τα MB

photo 4.jpg
 
Οπως σου εγραψα και στο amigahellas.gr οταν ρωτησες πριν 3 ημερες

"αυτα τα πραγματα ειναι ΑΘΑΝΑΤΑ"

Εαν εισαι ΑΘηνα, περνα απο σταθμο ΗΣΑΠ Ν. Ηρακλειο να σου δωσω (for free φυσικα) το αυθεντικο λειτουργικο.
 
Όλα καλά και με τη μνήμη η οποία τελικά είναι 16MB! (νομίζω ότι είμαι κομπλε)

Τώρα αρχίζουν σιγά σιγά οι επεκτάσεις σε CF σκληρό..
 
Πίσω
Μπλουζα