Βοήθεια για ηχογράφηση στο pc

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
345
Γειά σε ολους τους φίλους.Θα ηθελα βοήθεια για ηχογράφηση στο πισί μου η αλήθεια είναι πως έχω ηχογραφήσει ξανά ήχους απο κασσέτες με επιτυχία και μάλιστα με τα εχω ανεβάσει και στο youtube όμως αυτή τη φορά συμβαίνει το εξής: ενω οι ρυθμίσεις του auxiliary και του line in είναι σωστές

αφού βάζω το ένα jack στην είσοδο aux στην κάρτα ήχου και το άλλο jack στην υποδοχή για τα ακουστικά του κασετόφωνου και ο ήχος αναπαράγεται κανονικά απο τα ηχεία του υπολογιστή ανοίγω λοιπόν το πρόγραμμα για το recording αποθηκέυω το .wav αρχείο και πάω να κάνω αναπαραγωγή του αρχείου ήχου και δεν ακούω τίποτα δοκίμασα και με linux το ίδιο προβλήμα.Μήπως κάηκε το τσιπάκι μετατροπής του σήματος απο αναλογικό σε ψηφιακό στην κάρτα ήχου η μήπως κάνω κάτι λάθος?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.
 
Θα πρέπει να θέσεις σαν πηγή ήχου το mic ή aux. Δεξί κλικ στο εικονίδιο του ήχου στο tray, Playback Devices, Recording tab, και κάνε το Microphone default.
 
Ωραία λοιπόν το προβλημα μου λύθηκε ευχαριστώ για τη βοήθεια.Να είσαι καλά.Εκανα το εξής:δεξί κλίκ στο εικονίδιο του ηχείου μετα επέλεξα το διόρθωση ιδιοτήτων του ήχου.Εκει μου εμφανίζεται ένας πίνακας στο πάνω πάνω μέρος κάνω κλίκ στο Ηχος μετά παω εκεί που λέει εγραφή ήχων που έχει το μικροφωνο σαν εικονίδιο και κάνω κλίκ στο ένταση και ρυθμίζω την ένταση του μικροφώνου στο μέγιστο βάζω επιλογή βεβαιώθηκα οτι η κάρτα ήχου μου είναι η προεπιλεγμένη συσκευή πατώ OK και voila τοπρόβλημα λύθηκε.Να σημείώσω πως πριν απο όλα αυτά εκανα δεξι κλικ στο εικονιδιο του ηχειου και επέλεξα το

άνοιγμα ρύθμισης ήχου και ρύθμισα στο μέγιστο όλες τις εισόδους και εξόδους και όπου είχε επιλεγεί η σίγαση έκανα κλίκ και το αποεπέλεξα.Ελπίζω να βοήθησα και όσους φίλους είχαν το ίδιο πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου ενώ κάνεις ηχογράφηση (όπως κάνω εγώ) κάνε σίγαση όλες τις άλλες πηγές, γιατί αλλοιώς θα γραφούν στην ηχογράφηση όλοι οι ήχοι των windows!
 
Πίσω
Μπλουζα