Βοήθεια Amstrad Monitor Problem!

pinkman

RetroWannaBe
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
70
Αντιδράσεις
2
χθες μου φερανε ενα amstrad 6128 με πρασινο μονιτορ και το μονιτορ δεν αναβει ......ο 6128 αν τον συνδεσω μονο του αναβει ....λετε να ειναι καμια ασφαλεια στο τροφοδοτικο καμμενη?

ευχαριστω
 
pinkman είπε:
χθες μου φερανε ενα amstrad 6128 με πρασινο μονιτορ και το μονιτορ δεν αναβει ......ο 6128 αν τον συνδεσω μονο του αναβει ....λετε να ειναι καμια ασφαλεια στο τροφοδοτικο καμμενη?
ευχαριστω
Eξαρτάται...για αρχή, μπορείς να ανοίξεις το μονιτορ ( με προσοχή γιατι τα πλαστικά του μέρη δεν είναι οτι καλύτερο και σπάνε εύκολα, ιδιαίτερα μετά από τόσα χρόνια )και να κάνεις έναν οπτικό έλεγχο. Αν τα δείς όλα ΟΚ, τοτε πάρε ένα πολύμετρο και με προσοχή δές τι παίρνει στην είσοδο και τι βγάζει στην έξοδοτο τροφοδοτικό του ( και φυσικά ελέγχουμε για καμμένη ασφάλεια ). Μπορεί βέβαια να είναι και κάτι πάρα πολύ απλό όπως πχ φθαρμένο καλώδιο τοροφοδοσίας ή πρόβλημα στό βύσμα της μπρίζας. Ανοιξε το και αυτό και έλεγξε το...!!! Αν δεν βγάλεις άκρη, επικοινώνησε με τον pontium.Το παλικάρι είναι εξαίρετο και τα φτιάχνει όλα !!!! Τέλος αν την χρειάζεσαι τόσο πολύ την οθόνη, έχω έναν τυπα στην Αγγλία ο οποίος μου στέλνει ότι θέλω για Amstrad καινουργιο. ΝΑΙ !!!! ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!! :) καλά διάβασες. Έχω πάρει από αυτόν μέχρι τώρα 2 οθόνες GT-65 πράσινες και ενα DDI-1 εξωτερικό 3''. Μιλάμε ακόμα και οι κούτες τους είναι καινούργιες, και στο καλώδιο τροφοδοσίας τους δεν υπάρχει μπρίζα πρέπει να αγοράσεις εσύ και να βάλεις.

Αν ενδιαφέρεσαι θα σου παραγείλω. Απλά να ξέρεις πως ο τύπος τα χτυπάει λίγο στην τιμή...
 
Μπορώ κι εγώ να έχω σε πμ πληροφορίες για τον εν λόγω χρυσό κύριο; Εχει σελίδα στο ιντερνετ;
 
να σαι καλα φιλος ευχαριστω
 
ναι και εμενα αν θελετε μου δινετε πληροφοριες σε πμ?
 
Καλα πως καταφερε μετα απο τοσα χρονια και τα εχει καινουργια????
 
Βασικα...το ίδιο τον ρώτησα και εγώ...γιατι μου φαινόταν ψιλομούφα κατάσταση. Αλλά μετα απο τόσα πράγματα που έχω αγοράσει από αυτον ( 2 GT-65 Monitors, 1 DDI-1 Drive ) είναι όντως καινούργια-αχρησιμοποίητα και με το παραπάνω για τα 20 χρονάκια τους.

Ακου να δεις λοιπόν τι μου είπε. Παλιά λέει στην Αγγλία υπηρχε μια αλυσίδα απο 4 καταστήματα που ονομάζονταν Computer Cavern. Αυτά ειδικεύονταν σε Amstrad CPC, Acorn, BBC κτλ. Κάποια στιγμή λοιπόν όταν πια πέθαναν τα 8bit μηχανάκια, φυσικά οι άνθρωποι αναγάστηκαν να κλεισουν τα 3 απο τα 4 κατασήματα. Είχαν όμως μία αρχή. Ποτέ να μην πετάνε τίποτα. Οπότε όλο το στόκ απο τα άλλα 3 το μετέφεραν στην αποθήκη του τελευταίου καταστήματος. Και έτσι τώρα αυτός έχει αναλάβει να πουλήσει εκ-μέρους του καταστηματάρχη ( που είναι λέει φίλος του ) ότι έχει απομείνει...

και από ότι φαίνεται στο site του καταστήματος οι τύποι έχουν θησαυρό..αλλα όπως είπα και στον Rygar kai Simonkey, όποιος θέλει πληροφορίες για τον τύπο που τα πουλάει ( επειδή από το site δεν πουλάνε - ούτε απαντάνε σε e-mail από ιδίαν πείρα ) θα του στείλω σε pm το τηλεφωνό μου, να του εξηγήσω κάποια πράγματα για τον τύπο για να μην την πατήσει όπως την πάτησα και εγώ την πρώτη φορά.

ορίστε και το link.... παρατηρήστε το ***GRAVEYARD*** στο τέλος

http://www.computercavern.co.uk/graveyard.htm
 
Πίσω
Μπλουζα