* Β' Δημοτικού

Αναγνωστικό της Β δημοτικού το είχα από τον αδερφό μου και μου κρατούσε υπέροχη συντροφιά στον ελεύθερο μου χρόνο.

Εϊχα μάθει σχεδόν όλες τις ιστορίες απ ΄έξω του Γιάννη με τον Πάνο που ανήκαν σε οικογένεια ψαράδων. Της Χριστίνας με την Μίνα αν θυμάμαι καλά ήταν δίδυμα κοριτσάκια , του Βαγγέλη , της Δέσπως κλπ.

Τα βιβλία η γλώσσα μου τα είχα στο σχολείο το έτος 1986-87 αλλά όμως δεν τα διέσωσα.
 
BETTY BOOP είπε:
Από τα βιβλία της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος μου άρεσαν οι πολύχρωμες εικόνες!
αν θυμάμαι καλά, στο βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος έγραφε σε ένα σημείο ''Πώς θα ήταν ο κόσμος αν κυβερνούσαν τα παιδιά;'';
 
BETTY BOOP είπε:
αν θυμάμαι καλά, στο βιβλίο της Μελέτης Περιβάλλοντος έγραφε σε ένα σημείο ''Πώς θα ήταν ο κόσμος αν κυβερνούσαν τα παιδιά;'';
Είναι εφικτό να καταχωρηθούν μερικές σελίδες από τη Μελέτη Περιβάλλοντος;
 
Kambia είπε:
Η γλωσσα μου
picture.php
Από τα καλύτερα βιβλία γλώσσας. Ωραία σχέδια και κείμενα. Θυμάμαι και ένα που λεγόταν " η τηλεόραση στο χωριό του γέλιου " ...
 
"Εμένα με λένε Φακή! Κορμί κορδωμένο, μουστάκι στριμμένο, γαλόνια λευκά και χακί." Στη Β' Δημοτικού δεν ήταν ο Φακής;
 
johnny19818 είπε:
"Εμένα με λένε Φακή! Κορμί κορδωμένο, μουστάκι στριμμένο, γαλόνια λευκά και χακί." Στη Β' Δημοτικού δεν ήταν ο Φακής;
στο α' τεύχος της Γλώσσας της Β' Τάξης

μια διόρθωση:...γαλόνια χρυσά και σπαθί!

 


 
Βιβλιο και τετραδιο εργασιων για το μαθημα της Μελετης Περιβαλλοντος της Β' Ταξης

πηγη εικονων www.kantas.gr

το εξωφυλλο του βιβλιου ειναι αυτο που λεει το τραγουδι ''Αν ολα τα παιδια της γης πιαναν γερα τα χερια...'' IMAGE.jpg

τετραδιο εργασιων (θυμαμαι ειχε σε καποια σελιδα αινιγματα και στο τελος υπηρχε η ιστορια με το Δαιδαλο και τον Ικαρο) IMAGE2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενα συναισθηματικο δωρο για τις γιορτες, απο την μητερα μου. Ενα σχολικο βιβλιο του παππου μου, που δεν βρισκεται πια μαζι μας.

PC253334.JPGPC253335.JPGPC253336.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορείτε να με βοηθήσετε να το κατεβάσω; Ευχαριστώ
Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή κινητού ΙΕΠ.Ανοιξέ την, ψάξε και κατέβασε ότι σχολικό βιβλίο θες απο τις αρχές του αιώνα μας.
 
Αν μπορεις παραθεσε κανενα χριστουγεννιατικο διηγημα απο καθε βιβλιο...
Δυστυχώς δεν είναι εφικτό γιατί όπως αναφέρει η Kambia εδω, τα βιβλία του οργανισμού υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα.
Τα εξώφυλλα είναι απλά μια φωτογραφία του βιβλίου και τίποτα περισσότερο.
 
κείμενο από το τρίτο τεύχος της γλώσσας της β δημοτικού

"Αθηναίϊκο κρυφτό"

Δεν είναι πολύς καιρός που εγκατασταθήκαμε στην πόλη κι η αδελφούλα μου έπιασε κιόλας φιλίες. Ενα κοριτσάκι από την απέναντι πολυκατοικία, που οι αυλές μας είναι κολλητές της φώναξε:

- Κοριτσάκι , πως σε λένε;
- Εμένα;
- Ναι, εσένα
- Ελένη. Εσένα;
- Αθηνούλα. Θες να παίξουμε; είπε εκείνη πίσω από το δικτυωτό που υψωνόταν πάνω από τα κάγκελα του μπαλκονιού της.
- Πώς να παίξουμε;
- Θα παίξουμε κρυφτό. Θα μετρήσω εγώ μέχρι το δέκα και εσύ θα μπεις στο δωμάτιο να κρυφτείς. Αν σε βρω, θα τα φυλάς εσύ.

Αθηναίικο κρυφτό αυτό. Η Αθηνούλα άρχισε να μετράει και η Ελένη χώθηκε κάτω από το κρεβάτι. Οταν η Αθηνούλα μέτρησε και δέκα, άρχισε να φωνάζει:

- Είσαι μέσα στην ντουλάπα
- Οχι
- Είσαι κάτω απ’το τραπέζι
- Οχι
- Είσαι πίσω απ’το ψυγείο
- Οχι
- Ε, που είσαι; είπε βαριεστημένη κιόλας η Αθηνούλα
- Κάτω απ’το κρεβάτι, φώναξε η Ελένη και βγήκε στο μπαλκόνι χαρούμενη που κέρδισε στο καινούργιο παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα