ΓΥΡΟΣ ST (με απ'ολα)

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Αυτες τις ημερες ασχολουμαι με τα atari μου, και εκει που δοκιμαζα διαφορες δισκετουλες, επεσα πανω σε αυτες με την ετικετα

(πιτα) ΓΥΡΟΣ ST (με κρεμμυδι) :biglaugh:

Στην αρχη μου εκανε εντυπωση το ονομα, το ειχα μαζι με καποιες αλλες δισκετες με "επαγγελματικο" software και αρχικα σκεφτηκα "λες να ειναι κανα προγραμμα διαχειρισης σουβλατζιδικου" :D

Αλλα η ετικετα ειναι αυθεντικη απο καποιο επισημο πακετο υποστηριξης της αντιπροσωπιας, οποτε και τελικα αυτο που περιλαμβανει ειναι μια ξεναγηση στον atariST, κατι σαν το "the very first" της amiga. To προγραμμα ειναι αρκετα καλα σχεδιασμενο, με εγχρωμα ομορφα γραφικα. Εχει 5 επιλογες και ξεκιναει με μια παρουσιαση του desktop, μετα παει στην χρηση των accessories, συνεχιζει με την εξοικιωση με το ποντικι κτλ.

To πρωτο κομματι που ειναι η παρουσιαση του desktop και των δυνατοτητων του εχει πολυ πλακα. Εχουν προγραμματισει να βγαινει στο desktop, απο κατω εχει μια μπαρα που εξηγει τι γινεται στην οθονη, π.χ. πατηστε στο εικονιδιο ταδε για να κλεισει το παραθυρο, ολα αυτα γινονται αυτοματοποιημενα πανω στο desktop και παρακολουθεις τα παραθυρα να ανοιγουν κτλ, αλλα το αστειο ειναι οτι ταυτοχρονα μπορεις να χρησιμοποιησεις το ποντικι και να μετακινησεις το βελακι και να κανεις αλλα πραγματα απο αυτα που λεει και να μπερδεψεις το προγραμμα :D :D

Μαζι με αυτην την αυθεντικη δισκετα εχω παρα πολλες δισκετες της αντιπροσωπιας ΕΛΚΑΤ, με διαφορα πραγματα. Αυτο που κανει εντυπωση ειναι οτι τα σετ ελληνικων χαρακτηρων ειναι ξανασχεδιασμενα καθε φορα αναλογα με το μοντελο ST που εχεις, δηλαδη υπαρχει σετ για το πρωτο 520ST, υπαρχει μεταγενεστερο για STFM, μετα εχω ενα που λεει V 2.0.B , εχω ενα που ειναι αποκλειστικα για STE κτλ Δηλαδη δεν τσιγκουνευτηκαν ωστε να δινουν με τα επομενα ST το ιδιο προγραμμα που εγραψαν το 1986 για τα πρωτα ST, αλλα εφταχναν νεο προγραμμα για καθε μοντελο.

Εδω και οι φωτο με το πιτα ΓΥΡΟΣ ST

bikmGL6.jpg


4Pk7Ijt.jpg
 
Γεια σου ρε Mike με τα διπιττα!!

Τσιλικη κατασταση παντως!

Τι να απεγινε η ΕΛΚΑΤ αραγε? Ποτε να εκλεισε? Να ειχε καμμια αποθηκη? χαχαχαχα
 
Μας τζατζικωσες παλι.... εε.. Πόρωσες ήθελα να πω!!! :)

O mike με Atari ST :eek: Στην πυρααααα... γρήγορα στην πυραααααα!!!!

:D :D:D

(μιας και μιλάμε για πίτα γύρο πάω να τσιμπήσω 2 σουβλακος ) ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ST Tour (aka Γύρος ST) το είχα και εγώ αλλά δε θυμάμαι να ήταν σε αυθεντική δισκέτα... Ίσως πάλι να μου παίζει παιχνίδια η μνήμη και τώρα είναι δύσκολο να συνδέσω τον ST και να το τσεκάρω...

Παρ'όλα αυτά, το έχει ανεβάσει ένα παληκάρι στο YouTube και μπορείτε να το δείτε εδώ:


Ωραίος mike!!! :thumbup: Άνοιξε το μάτι μου με τόσες δισκέτες Atari!!! :)
 
DINO είπε:
Το ST Tour (aka Γύρος ST) το είχα και εγώ αλλά δε θυμάμαι να ήταν σε αυθεντική δισκέτα... Ίσως πάλι να μου παίζει παιχνίδια η μνήμη και τώρα είναι δύσκολο να συνδέσω τον ST και να το τσεκάρω...
Παρ'όλα αυτά, το έχει ανεβάσει ένα παληκάρι στο YouTube και μπορείτε να το δείτε εδώ:


Ωραίο!!!

Πολυ καλή δουλειά είχαν κάνει!!! :thumbup:
 
DINO είπε:
Ωραίος mike!!! :thumbup: Άνοιξε το μάτι μου με τόσες δισκέτες Atari!!! :)
θες να βγαλω φωτο ολες τις αυθεντικες δισκετες που εχω απο τους αταρι? ειναι απο πακετα που εδιναν μαζι, οπως το power pack που ηταν καμια δεκαπενταρια δισκετες. Απο εκει και περα εδιναν μαζι και διαφορες αλλες δισκετες οπως το English STE language στις προηγουμενες φωτο αλλα και διαφορες αλλες με accessories κτλ. Δεν μιλαω φυσικα για εμπορικα προγραμματα και παιχνιδια που αγοραζες αργοτερα (εχω και τετοια κυριως calamus και midi προγραμματα και παιχνιδια) αλλα μιλαω για αυτα που σου εδιναν κατα την αγορα του μηχανηματος.
 
Όχι βρε 'συ mike... Μην κάνεις τον κόπο.... :)

Το Power Pack το έχω κι εγώ, αγορασμένο από τότε (μαζί με τον ST μου)

Kudos, για τα αυθεντικά εμπορικά προγράμματα που έχεις! :thumbup:
 
circleag είπε:
Ωραίο!!!

Πολυ καλή δουλειά είχαν κάνει!!! :thumbup:
Για να λέμε την αλήθεια η ποιότητα της μετάφρασης, με βάση το σήμερα, είναι ολίγον χαμηλή. Οι τεχνολογικοί όροι είναι μισοί σε ελληνικά μισοί στα αγγλικά, και οι λέξεις που έχουν επιλεχθεί στα ελληνικά είναι ότι να 'ναι κάποιες. Άλλα βέβαισ έγινε πριν εφευρεθούν και στανταροποιηθούν στα ελληνικά πολλοί από τους όρους αυτούς

Ευτυχώς σήμερα η ποιότητα των μεταφράσεων έχει κάνει τεράστια άλματα σε σχέση με τότε, λόγω του internet, ειδικών εργαλείων, στανταροποίηση κλπ.
 
Οσοι απο εμας εχουν διαβασει περιοδικα για games λιγο πριν το 2000 θα εχουν πιασει το νοημα της εννοιας "αθλια μεταφραση". Εκεινη την εποχη κυκλοφορουσαν απειρα περιοδικα, κυριως για να εκμεταλευτουν την επικρατηση και την μοδα του ps1 (σε ασχετους κυριως) στην Ελλαδα. Αυτα τα περιοδικα δεν ειχαν καν συντακτες, δεν ξερω καν εαν επαιζαν και ειχαν playstation εκει που εβγαιναν, απλα εκαναν μια προχειρη μεταφραση απο ξενα περιοδικα.

Ετσι θυμαμαι χαρακτηριστικά ενα αρθρο με τις "κινησεις" για καποιο street fighter του ps1 που εγραφε

"για σκουπα χρησιμοποιηστε το στρογγυλο κλειδι"

και ψαχνομουνα καποια λεπτα με το τι σχεση μπορει να εχει ενα κλειδι με το street fighter. Αυτο που εννουσε τοτε ηταν οτι "η σκουπα" ειναι η δυνατη χαμηλη κλωτσια γνωστη ως κλαδεμα που ειναι μεταφραση της λεξης "sweep" και οτι για να την εφαρμοσεις πρεπει να πατησεις το πληκτρο του χειριστηριου με το κυκλακι, μεταφραση των λεξεων "circle key", που εγινε κατα λεξη "στρογγυλο κλειδι" και καταλαβαινεις οτι το "κλειδι" στην προταση ειναι απλα το πληκτρο (key) του χειριστηριου :rant: :frypan:

Mιλαμε για τον ορισμο της αθλιοτητας, αυτα τα περιοδικα εβγαιναν απο ανθρωπους παντελως ασχετους με το θεμα, νομιζω οτι το συγκεκριμενο που διαβασα ηταν απο περιοδικο με μονο γυναικες μεταφραστριες, και φυσικα μπηκαν στον χωρο των video games απλα να αρπαξουν και αυτοι οτι μπορουσαν απο την μοδα με τα playstation που υπηρχε τοτε.
 
mike είπε:
Οσοι απο εμας εχουν διαβασει περιοδικα για games λιγο πριν το 2000 θα εχουν πιασει το νοημα της εννοιας "αθλια μεταφραση". Εκεινη την εποχη κυκλοφορουσαν ...
Εγώ αναφερόμουν στο localisation του software αλλά το παράδειγμά σου είνσι σχετικό και αρκετά διασκεδαστικό :p
 
Η ΕΛΚΑΤ, εκείνη την εποχή, έκανε εξαιρετική δουλειά, όχι μόνο στον ST, αλλά και στα μικρότερα της οικογενειας (800XL, 65XE).

Υπήρχαν προγράμματα στα 8-bit (π.χ. Βιορυθμός), πλήρως εξελληνισμένα, που ακόμα και κατά τη διάρκεια του φορτώματος, ακουγόταν μια γυναικεία φωνή και εξηγούσε τι είναι ο Βιορυθμός.

Τό΄χω και κάποια στιγμή πρέπει να το ανεβάσω...

Όπως και να'χει, για την εποχή, ήταν πολύ εντάξει φάση, ακόμα και με κάποια μικρά λαθάκια...

:2beers:
 
Πίσω
Μπλουζα