Γάτος - Ντετέκτιβ (Top Cat)

Retropolis Greece

Retro Member
Joined
7 Ιουλ 2009
Μηνύματα
380
Αντιδράσεις
273
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω ξανακούσει, ούτε ξαναδεί!

Λέει ποιάς εταιρίας είναι;
 
όχι δεν λέει, διαφημίζει όμως εσωτερικά τα περιοδικά Δράσις, Περιπέτεια, Μάχη, Θερινός Κάσπερ, Φλόγα, Αεροαφίσα. Οι ιστορίες που έχει μέσα έχουν τίτλο : ΤΟΠ-ΚΑΤ, ΓΙΟΓΚΙ ΜΠΗΑΡ, Οι άνθρωποι της Διαστημικής Εποχής (είναι οι Jetsons), MAΓΚΙΛΑ, Άντερντογκ ο εκδικητής.
 
Λοιπόν, εμένα η εικονογράφιση κάτι μου φέρνει στο μυαλό!

Προφανώς είναι από τους Jetsons - δε μου έρχεται τίποτ' άλλο από αυτά που είπες!....

Είναι όμως τόσο έντονο το συναίσθημα του "κάπου τα έχω ξαναδεί"!....

Ευχαριστούμε, φίλε Tzehos! :)
 
ο γατος ντετεκτιβ που λεει ειναι ο τοπ-κατ της hanna-barberra που ειχε και τους τζετσονς

 
ΜΠΡΑΒΟ! :D

Μπράβο βρε Θάνο - 1.000 ευχαριστώ! Ακριβώς από εδώ το ήξερα! Τους τίτλους τους θυμάμαι, σα να ήταν χθες!

Γι' αυτό μου ήταν τόσο οικεία η εικονογράφηση!
 
Θυμάστε όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα η δορυφορική τηλεόραση; Η σειρά μεταδιδόταν από ένα γερμανικό ή λουξεμβουργιανό κανάλι
 
Στην ταινια "ο Θανασης στη χωρα του "ΘΑ".. " κανουν μια γκεστ εμφανιση ο γατος ντεντεκτιβ και η παρεα του αφου η Μαρικα Μπαλαμουτη(Καιτη Λαμπροπουλου) ασχολειται με αδεσποτες γατες

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


th0.JPG
 
Για να ρίξω κι εγώ λίγο φώς στο θέμα:

Τον Ιούνιο του 1971, ο Θεοφάνης Πάγκαλος με την εκδοτική του(τότε) ΓΚΡΕΚΑ, κυκλοφορεί ένα παιδικό χιουμοριστικό κόμικ, ονόματι ΤΟΠ-ΚΑΤ.

Μικρό μέγεθος(12,5Χ18), 36 σελίδες, τρίχρωμες(ανά 2 πράσινο - κόκκινο), έφτασε τα 22 τεύχη-κατά Κάσση (διαπιστωμένα 21).

Πρωταγωνιστή είχε έναν αλητόγατο ονόματι ΤΟΠ-ΚΑΤ που είχε εχθρό έναν αστυφύλακα. Τα τεύχη είχαν ιστορίες και του Σούπερ σκύλου - Αντερντόγκ του εκδικητή και του γορίλα Μαγκίλλα.


Ακολούθησε το Γάτος Ντετεκτιβ:



Το 1974, η εκδοτική ΓΚΡΕΚΑ του Θεοφάνη Πάγκαλου, κυκλοφορεί μια σειρά με τομάκια ονόματι ΓΑΤΟΣ-ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ

Κυκλοφορούσε σε μηνιαία βάση και περιείχε ιστορίες του γνωστού μας ΤΟΠ-ΚΑΤ. Δεν γνωρίζω αν ήταν από τις δημοσιευμένες ιστορίες του γάτου ή καινούργιες.

Μέγεθος 12Χ16,5, στις 132 σελίδες με τη γνωστή πρασινο-κόκκινη τριχρωμία, δεν πρέπει να κυκλοφόρησαν πολλοί τόμοι (διαπιστωμένοι 3)

 


Πάντως είναι σχετικά δυσεύρετα τα τεύχη αυτά μιας και έχω πετύχει μόνο ένα μπροστά μου σε δημοπρασία!!!


 


Και μερικά εξώφυλλα για να δείτε:


 


Γάτος Ντέντεκτιβ 3.jpg

TopCat 1.jpg

TopCat 2.jpg

TopCat 3.jpg

TopCat 9.jpg

 


Πηγή:
http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=6274

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=8570

(Πρέπει να είστε μέλη για να τα δείτε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα