Γαλακτοπωλεία

antonis_vet

RetroN00b
Joined
19 Σεπ 2010
Μηνύματα
11
Αντιδράσεις
2
καλημέρα !

το θέμα δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στο "τοπονύμια" ή στο "φαγητά " επομένως σχωράτε με ! :)

τις προάλλες ήμουν στην κασσάνδρου (πήγαινα σε εναν φίλο) και πέρασα μπροστά απο ενα μαγαζί , ξεχασμένο απο τον χρόνο (διακοσμιτικά) που ελεγε "γαλακτοπωλείο"

λέω "οκ , ακομα ζει αυτο ?" και παω να φυγω ωσπου το ματι μου επεσε στην βιτρίνα οπου ειχε ενα ψυγείο με γλυκά

το ψυγείο δεν θυμιζε τοσο ψυγείο όσο ενα τεράααστι "φουρνάκι" απο αυτά που στα 90's είχαν τα ψιλικατζίδικα για να κρατάνε ζεστές τις τυρόπιτες

ενα μιλφέιγ ήταν η αιτία να μπω μέσα και να πάρω 2 , τελικα , κομμάτια

απο μέσα οπως ειπα , ηταν ανναλοιωτο , και κλασσικο

γλυκα με βαση το γαλα (παστες , γαλακτομπουρεκο κλπ) , διαφορα ψιλικα γλυκά (σοκολατιτσες , καραμελες κλπ κλπ) και στο βαθος ενα τεραστιο ψυγειο που μεσα ειχε ρυζογαλα και γιαουρτια

φευγοντας με τα γλυκα ειχα ενα ωραιοτατο χαμογελο , τοσο επειδη θα απολαμβανα τα μιλφειγ οσο και για το γεγονος οτι υπαρχουν ακομα τετοια μαγαζακια που μου βγαζουν κατι απο "γειτονια" :)

γνωριζει κανεις αν υπαρχουν και αλλού τέτοια γαλακτοπωλεία στην Θεσσαλονίκη ??

υγ τα συγκεκριμενα μιλφειγ ηταν τα πιο νοστιμα και φρεσκα που εχω φαει ποτε στην ζωη μου
 
Ρετροκάλτ διαφημιστικά πρωτόλεια ακραίου γαλακτοκομικού avant garde:


:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Δεν εχω λόγια για τον Κάντζο! Τα γιαουρτια τι λένε απο γευση;

Τα γαλακτοπωλεια ειναι απο τα αγαπημένα μου μέρη ειδικά σε αυτά που μπορεις να κάτσεις και να φας ρυζογαλάκι με κανέλα, (σε μερικά) λουκουμάδες ή κρέμα βανιλια. Επισης μουσταλευριες με καρυδάκι απο πάνω. Αγαπημένο στην Αθήνα ειναι η ᾽Στάνη´ στην Ομονοια (επι της Μαρικας Κοτοπουλη) που (θεωρητικά - αν δεν φρικάρεις με το χάος παραδιπλα) μπορεις και να κάτσεις να φας εντελώς ρετρό γλυκα (παστες, ρυζογαλα. παγωτα με φρέσκο γάλα) και γιαουρτι με μέλι σε εντελώς ρετρό πιατάκια και μπωλάκια. Υπέροχο μαγαζι.

Αλλο ωραιο μαγαζι που δεν κάθεσαι ομως, ειναι αυτο που βρισκεται στον πεζοδρομο της Τσαμαδου στα Εξάρχεια. Στο Ηράκλειο έχει ένα δυο γαλακτοπωλεια που σερβιρουν και λουκουμάδες. Παλια μπορουσες να πιεις και ποτηρι κατσικισιο γάλα με κανέλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα