Γιατί τα WindowsXP-μου κατεβάζουν ακόμα ενημερώσεις ;

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Το έχω απορήσει εδώ και πολύ καιρό . Υποτίθεται πως η υποστήριξη των WindowsXP έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό . Παρόλα αυτά , κατά καιρούς , βλέπω τα WindowsXP να κατεβάζουν ενημερώσεις !
 
Ειναι updates για τα windows ή μηπως ειναι για αλλο προιον (office, security essentials κλπ);

Αν ειναι για windows μηπως ειχες κανει το update hack και το ξεχασες;
 
Μου το κάνει κι εμένα, και μάλιστα καθημερινά. Είναι κάτι updates του "Framework.NET", χωρίς να ξέρω τι είναι αυτό.
 
Το .NET Framework δεν ανήκει στο λειτουργικό σύστημα. Είναι μια πλατφόρμα που κάθεται πάνω σε αυτό. Οπότε λογικό είναι να κάνει update αφού βγάζουν νέες εκδόσεις, ασχέτα με το ποια windows εχεις.
 
Α ναι; Αλλά εγκαθίσταται μετά την ειδοποίηση με το γνωστό "κίτρινο θυρεό". Χρειάζεται; Να το απεγκαταστήσω, γιατί έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι παμπάλαιο και θέλει πια "ξαλάφρωμα";
 
ΦΖΠ1 είπε:
Α ναι; Αλλά εγκαθίσταται μετά την ειδοποίηση με το γνωστό "κίτρινο θυρεό". Χρειάζεται; Να το απεγκαταστήσω, γιατί έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι παμπάλαιο και θέλει πια "ξαλάφρωμα";
Eξαρταται...υπαρχουν εφαρμογες που το χρησιμοποιουν..εαν δεν τις εχεις μπορεις να το βγαλεις και να το βαλεις οταν το χρειαστεις..
 
gremlinakos είπε:
Το .NET Framework δεν ανήκει στο λειτουργικό σύστημα. Είναι μια πλατφόρμα που κάθεται πάνω σε αυτό. Οπότε λογικό είναι να κάνει update αφού βγάζουν νέες εκδόσεις, ασχέτα με το ποια windows εχεις.
Ακριβώς! Αν κάποιος τρέχει στα XP του προιόντα της Microsoft που αναβαθμίζονται μεσω του windows update, όπως π.χ. sql server 2008 ή ms office 2010, θα λάβει κανονικά τα Updates. Αλλωστε μόνο το λειτουργικό έφτασε στην καταληκτική του ημερομηνία, όχι προιόντα όπως αυτά που ανέφερα.
 
Πίσω
Μπλουζα