Για παλιους παιχτες προβλημα με αναγνωση δισκεττων

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλησπερα σας παιδια ενας φιλος απο τα παλια μου εφερε καποιες δισκετες με παλια προγραμματα του microsoft office οπως του powerpoint excel word κλπ.
Λοιπον το προβλημα ειναι οτι δεν αναγνωριζει ορισμενα αρχεια απο τις δισκεττες κατα την διαρκεια της εγκαταστασης των εφαρμογων.
1) που εκανα ηταν να βρω απο το ιντερνετ την ιδια εκδοση του προγραμματος απο τα αγγλικα επειδη ορισμενα προγραμματα ειναι στα αγγλικα οντως δεν ειναι οπως το word και το excel που ειναι στα ελληνικα και αντικαταστησα εκεινα τα αρχεια αλλα και παλι υπαρχει προβλημα.
Δεν μπορει να γινει η εγκατασταση με τιποτα ομως σε ενα παλιο υπολογιστη που του εβαλα τα windows 95 πανω.
Γνωριζεται κανενα παραθυρακι για παρακαμψη αυτων των αρχειων παραληψη και ας μην λειτουργει σωστα το προγραμμα ; Τιποτα απο εκεινες τις εποχες ;
Δειτε εικονες και θα καταλαβεται:

Καταγραφή3.PNG
 
καλησπέρα,
ειναι το κλασσικό πρόβλημα που εχουν χτυπήσει οι original δισκέτες .
εγω σε αντίστοιχη περίπτωση (της εποχής) εκανα με το scandisk των windows 98 τοτε τις δισκέτες και ίσως τις εσωνα. Τωρα σε windows 95
Δεν το εχω κάνει ..... Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις .... σε ποια δισκέτα χτυπάει? πόσες δισκέτες ειναι το πρόγραμμα? το εχεις μια φορά το προγραμμά ή δύο (και αυτο θα σε βοηθησει).
τώρα αυτο που εχεις κάνει να βρεις το αντιστοιχο dll και να προσπαθείς να το σωσεις ετσι ειναι μια λύση αλλα το Τοτε dll με το Τωρα dll θα ειναι σωστο? πως θα το ξέρεις?
ευχαριστώ.
 
Εγώ είχα παλιότερα χρησιμοποιήσει με επιτυχία το BadCopy . Ωστόσο , είχε πολύ μεγάλη σημασία και το μηχάνημα . Θυμάμαι χαρακτηριστικώς , παρότι είχα δοκιμάσει με το BadCopy να διαβάσω ένα CD σε διάφορα σύγχρονα μηχανήματα , τελικώς ένα CD Drive σε ένα παλιό υπολογιστή στο γραφείο ήταν πολύ ανώτερο από τα προηγούμενα , παρότι πολύ παλιότερο . . .
 
καλησπέρα,
ειναι το κλασσικό πρόβλημα που εχουν χτυπήσει οι original δισκέτες .
εγω σε αντίστοιχη περίπτωση (της εποχής) εκανα με το scandisk των windows 98 τοτε τις δισκέτες και ίσως τις εσωνα. Τωρα σε windows 95
Δεν το εχω κάνει ..... Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις .... σε ποια δισκέτα χτυπάει? πόσες δισκέτες ειναι το πρόγραμμα? το εχεις μια φορά το προγραμμά ή δύο (και αυτο θα σε βοηθησει).
τώρα αυτο που εχεις κάνει να βρεις το αντιστοιχο dll και να προσπαθείς να το σωσεις ετσι ειναι μια λύση αλλα το Τοτε dll με το Τωρα dll θα ειναι σωστο? πως θα το ξέρεις?
ευχαριστώ.
Καλησπερα χτυπαει στην δισκετα 2 και σε αυτα τα αρχεια για την ωρα. Δεν με αφηνει να προχωρησω για να δω και που αλλου χτυπαει.
Το εχω μια φορα δυστοιχως το προγραμμα.
Ειναι 7 δισκετες συνολικα.
 
Καλησπερα χτυπαει στην δισκετα 2 και σε αυτα τα αρχεια για την ωρα. Δεν με αφηνει να προχωρησω για να δω και που αλλου χτυπαει.
Το εχω μια φορα δυστοιχως το προγραμμα.
Ειναι 7 δισκετες συνολικα.
ωραία.... εγω θα εκανα τα εξης
1)με το pctools της εποχης θα εκανα diskcopy αλλες 7 δισκέτες -προσοχή να ειναι καλές(καινουριες του κουτιου)- οχι παλιες δισκέτες - οχι bad tracks
αν δεν το εχεις δοκίμασε με κατι αλλο θα δω πρέπει να το εχω και εγω αλλα θα το δω το Σ/Κ και θυμησε μου το κιολας :)
2)ας εχει bad tracks κατα την αντιγραφή - δεν μας πειράζει αυτο - θα εχεις με αυτον τον τροπο δυο φορές το προγραμμα
στο pc tools θα τα δεις τα bad tracks - μιλαμε για το DOS pc tools - ok δεν εχεις να χάσεις τιποτα αν το κάνεις diskcopy και απο τα windows 95 οχι μεταγενέστερο αντε windows 98 - οχι 2000, οχι XP γενικά θα κινήσε με την εκείνη την εποχή Μην μπερδέψεις τις τεχνολογίες
3)ξαναδοκίμαζεις την εγκατάσταση με την original δισκέτα μολις ζητήσει την δευτερη βάζεις την αντιγραμμένη
4) αν δεν προχωράει τοτε . πέρνεις την -ΠΡΟΣΟΧΗ- αντιγραμμένη δισκετα που χτύπησε και Την κανεις scandisk απο τα windows 95
5)ξαναδοκιμάζεις απο την αρχη και βάζεις (ας πουμε ) την δισκέτα νο 2 που εχει περάσει το scandisk
6) μπορει να το περάσει το αρχειο που χτύπησε και μετα να χτυπησει παρακάτω - κανεις πάλι τραμπα τις δισκετες με την original
7) κ.ο.κ
ισως να εισε τυχερός και να περάσει ισως οχι βαλε - βγαλε δισκέτα απο original σε κοπια - ισως το περάσεις
σου ευχομαι καλή τύχη

ως δευτερη επιλογή θα εκανα τα εξης
1) θα εκανα αντιγραφή στον δισκο μια- μια δισκέτα ετσι θα ηξερα τι ακριβως και που χτυπάει θα το σημείωνα και σε ενα χαρτι
ποιο αρχείο χτυπάει και που
2)αν καποια αρχειο χτύπαγε θα εβαζα την κόπια
3)με αυτον τον τροπο θα ειχα στον σκληρό ολο το πρόγραμμα Χωρις τις δισκέτες που ειναι και το ποιο σημαντικό
4)θα ετρεχα το πρόγραμμα απο το σκληρό

εχω σωσει :bash:πολλα προγράμματα ετσι απο χαλασμένα cd της εποχής και δισκέτες
καλή τυχη
κατι που ξέχασα να σου πω ειναι το drive που εχεις θα το αλλάξεις με καινουριο του κουτιού ΟΧΙ το παλιο
και αυτο ισως θα σε βοηθήσει μπορει να φταιει το drive που εχεις αν ειναι παλιο - δεν το ξερω αυτο -
 
Τελευταία επεξεργασία:
και ενα τελευταίο που θα εκανα ειναι το εξής ..... αφου αντέγραφα απο τις δισκέτες στον σκληρό ολες τις δισκέτες θα εκανα και overwrite τα dll που βρήκες ........ και θα έτρεχα απο τον σκληρό το πρόγραμμα.
και κατι ακόμα υπάρχει το dos abandonware (https://www.abandonwaredos.com/) απο το οποίο κατεβάζεις παιχνίδια dos . Εχει και προγράμματα(abandonware applications) ισως και αυτό θα σε βοηθήσει να βρείς κάποιο dll - ισως και ολόκληρο το πρόγραμμα- δοκιμάζεις κάνεις copy το πρόγραμμα σε αλλό φάκελο με αλλο όνομα και ξαναπροσπαθείς.

καλή τυχη!
 
Καλησπερα σας παιδια το προβλημα λυθηκε απλα αντιγραψα ολα τα αρχεια στον υπολογιστη και τα ξανα εφτιαξα σε .image files με το winimage. Μαλλον καποιο προβλημα θα ειχαν οι δισκετες. Τωρα λειτουργουν μια χαρα.

VirtualBox_Windows 95 Greek_20_11_2021_19_20_41.png
VirtualBox_Windows 95 Greek_20_11_2021_19_20_54.png

VirtualBox_Windows 95 Greek_20_11_2021_19_21_07.png

VirtualBox_Windows 95 Greek_20_11_2021_19_21_16.png

Θα μου πειτε φυσικα παραξενο και παραδοξο προβλημα αυτο που μας λες ρε συ φιλε αλλα ισως να καταστραθηκαν ορισμενες δισκετες. Παντως οι αλλες δουλευαν μια χαρα και την δευτερη δισκετα την επισκευασα βρηκε σφαλματα τo microsoft scan οταν την σκαναρα και τα επιδιορθωσε. Παντως δεν βρηκα καποιο προβλημα ή σφαλμα στα προγραμματα τρεχουν ρολοι. Τι να πω ; Να ρωτησω και κατι ακομη που θα ηθελα να μαθαινα απο εσας τους παλιοτερους εκεινης της εποχης φυσικα. Γινεται να κυκλοφορησε ελληνικο excel και word οπως βλεπετε αλλα το powerpoint και το access να ειναι στα αγγλικα ; Και να βγηκε με την κυκλοφορια των windows 95 το Microsoft Office 95 ;
 
Καλησπερα σας παιδια το προβλημα λυθηκε απλα αντιγραψα ολα τα αρχεια στον υπολογιστη και τα ξανα εφτιαξα σε .image files με το winimage. Μαλλον καποιο προβλημα θα ειχαν οι δισκετες. Τωρα λειτουργουν μια χαρα.

Προβολή συνημμένου 233609
Προβολή συνημμένου 233610

Προβολή συνημμένου 233611

Προβολή συνημμένου 233612

Θα μου πειτε φυσικα παραξενο και παραδοξο προβλημα αυτο που μας λες ρε συ φιλε αλλα ισως να καταστραθηκαν ορισμενες δισκετες. Παντως οι αλλες δουλευαν μια χαρα και την δευτερη δισκετα την επισκευασα βρηκε σφαλματα τo microsoft scan οταν την σκαναρα και τα επιδιορθωσε. Παντως δεν βρηκα καποιο προβλημα ή σφαλμα στα προγραμματα τρεχουν ρολοι. Τι να πω ; Να ρωτησω και κατι ακομη που θα ηθελα να μαθαινα απο εσας τους παλιοτερους εκεινης της εποχης φυσικα. Γινεται να κυκλοφορησε ελληνικο excel και word οπως βλεπετε αλλα το powerpoint και το access να ειναι στα αγγλικα ; Και να βγηκε με την κυκλοφορια των windows 95 το Microsoft Office 95 ;
ωραίος!
 
Καλησπερα σας παιδια το προβλημα λυθηκε απλα αντιγραψα ολα τα αρχεια στον υπολογιστη και τα ξανα εφτιαξα σε .image files με το winimage. Μαλλον καποιο προβλημα θα ειχαν οι δισκετες. Τωρα λειτουργουν μια χαρα.

Προβολή συνημμένου 233609
Προβολή συνημμένου 233610

Προβολή συνημμένου 233611

Προβολή συνημμένου 233612

Θα μου πειτε φυσικα παραξενο και παραδοξο προβλημα αυτο που μας λες ρε συ φιλε αλλα ισως να καταστραθηκαν ορισμενες δισκετες. Παντως οι αλλες δουλευαν μια χαρα και την δευτερη δισκετα την επισκευασα βρηκε σφαλματα τo microsoft scan οταν την σκαναρα και τα επιδιορθωσε. Παντως δεν βρηκα καποιο προβλημα ή σφαλμα στα προγραμματα τρεχουν ρολοι. Τι να πω ; Να ρωτησω και κατι ακομη που θα ηθελα να μαθαινα απο εσας τους παλιοτερους εκεινης της εποχης φυσικα. Γινεται να κυκλοφορησε ελληνικο excel και word οπως βλεπετε αλλα το powerpoint και το access να ειναι στα αγγλικα ; Και να βγηκε με την κυκλοφορια των windows 95 το Microsoft Office 95 ;
καλημέρα,
μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το winimage? Εγω προσωπικά δεν το εχω δουλέψει (δεν ήξερα καν οτι υπήρχε)
ευχαριστω
 
καλημέρα,
μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το winimage? Εγω προσωπικά δεν το εχω δουλέψει (δεν ήξερα καν οτι υπήρχε)
ευχαριστω
Καλησπερα φιλε μου το winimage ειναι ενα προγραμμα το οποιο μπορεις να αντιγραψεις αρχεια απο δισκετες ή ακομα και να δημιουργησεις αρχεια δισκετων τα οποια ειναι σε φακελους στον υπολογιστη σου. Ειναι ευκολο στην χρηση του. Ορισμενα αρχεια οταν τα αντιγραφεις μπορεις να πατησεις και παρακαλψη αν δεν γινεται η αντιγραφη τους.
Απλα αντιγραψα την δισκετες ολες στον υπολογιστη μου μεσω του winimage πατοντας την επιλογη στην πρωτη εικονα:

Χωρίς τίτλο333.jpg

Disk (Δισκεττα) -> Read Disk (Διαβασε την δισκετα) διαβαζει την δισκετα και ετσι αν υπαρχουν αρχεια που δεν μπορουν να αντιγραφουνε σου βγαζει τι θελεις να κανεις με αυτα τα αρχεια παρακαλψη ; Και πατας παρακαλψη.
Δημιουργησα ολες αυτες τις δισκεττες με την βοηθεια αυτου του προγραμματος και τις φυλαξα ως .ima.

Καταγραφή4.PNG

Καταγραφή2.PNGΚαταγραφή3.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία:
:bow: respect! φαίνεται πανεύκολο στην χρήση του . ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα