Για ποιον κτυπά η κουδούνα (1968)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Για ποιον κτυπά η κουδούνα (1968)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CE%B9%CE%B1_%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CE%BD_%CF%87%CF%84%CF%85%CF%80%CE%AC_%CE%B7..._%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B1

Προβολή συνημμένου 38032 Προβολή συνημμένου 38033 Προβολή συνημμένου 38034 Προβολή συνημμένου 38035

Μια κωμική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Χρήστου Κυριακού και σκηνοθεσία Ορέστη Λάσκου που προβλήθηκε απο την Φίνος Φίλμ το 1968.

Έπαιζαν οι ηθοποιοί: Κώστας Βουτσάς , Διονύσης Παπαγιαννόπουλος , Νόρα Βαλσάμη , Μπεάτα Ασημακοπούλου , Άννα Παϊτατζή , Μάκης Δεμίρης , Νάσος Κεδράκας , Περικλής Χριστοφορίδης , Χρήστος Δοξαράς , Σιμόνη Ξυνοπούλου

Λίγα λόγια για την υπόθεση:Ένας επιχειρηματίας είναι στα πρόθυρα της καταστροφής και ένας υπάλληλος του, του προτείνει να αυτοκτονήσει δήθεν για να αποφύγει τους δανειστές του. Το αποτέλεσμα είναι αυτοί που του χρωστούν χρήματα να τα δώσουν στην οικογένεια του και οι δανειστές του να κάνουν πίσω, οπότε η οικονομική του κατάσταση ξαναγίνεται ανθηρή, αλλα τα πράγματα μπλέκουν όταν ένας απο αυτούς ζητάει να παντρευτεί τη γυναίκα του....

Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1968-1969 και έκοψε 393.900 εισιτήρια. Ήρθε στην 13η θέση σε 108 ταινίες.Ο Χρηστάκης ερμηνεύει το τραγούδι <<Τα βατράχια>>

Οί τίτλοι αρχής της ταινίας:

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή ταινία, με πλοκή που θυμίζει την ελληνική "κουτοπονηριά"!

Με άρεσε η εξαιρετική ερμηνεία του Παπαγιαννόπουλου, με το καημένο το ύφος, που τόσο αγαπήσαμε! :)
 
Τα βατράχια του Χρηστάκη

[yt deadlink]

Διασκεδαστική ταινία με τον Βουτσά να δίνει ρέστα (χωρίς να πάει πίσω και ο Παπαγιανόπουλος)

Τελικά ο Παπαγιανόπουλος τον ήπιε εκείνο τον καφέ?

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικη η Σιμονη Ξυνοπουλου ως υπηρετρια του Παπαγιαννοπουλου.

Εναν ρολο που τον ερμηνευσε απολαυστικα, οπως αλλωστε και στο φιλμ Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη.
 
πολυ ωραια ταινια

ο Βουτσας καταπληκτικος
 
Αθάνατος Παπαγιαννόπουλος, από τις απολαυστικότερες ερμηνείες του.
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


22.jpg
22.jpg
 
Ευχάριστη ταινία. Παίζει και η Βαλσάμη... :flower:
 
Μία από τις καλύτερες ταινίες του Παπαγιαννόπουλου. Αρκετά διασκεδαστική.
 
Πράγματι μια από τις πλέον απολαυστικές ερμηνείες του Διονύση Παπαγιαννόπουλου, σε έναν από τους ελάχιστους πρωταγωνιστικούς ρόλους του στον κινηματογράφο.
 
Tαινια ολα τα λεφτα που την εχω δει πεντακοσιες φορες και δεν την βαριεμαι ποτε.Αν και εχω την ανεση οπως ολοι μας πιστευω να την βλεπω οποτε θελω οταν την βαζει η τηλεοραση δεν την χανω.
 
μια κωμωδία του ελληνικού κινηματογράφου που βλέπεται ευχάριστα...
 
Δεν την έχω δει ποτέ ολόκληρη παιδιά,αλλά απ όσο έχω δει,σε αντίθεση με άλλους που τους αρέσει πολύ τη βρήκα αδιάφορη να μου κρατήσει το ενδιαφέρον.
 
Πίσω
Μπλουζα