Για σας κυρία

Hlebouras

RetroWannaBe
Joined
24 Οκτ 2009
Μηνύματα
63
Αντιδράσεις
18
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hlebouras είπε:
Θυμάται κανείς τη Γιώτα Σοϊμίρη σε μια εκπομπή αρχές της δεκαετίας του '70; "Για σας, κυρίες μου", νομίζω λεγόταν.
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Για_σας_κυρία

Ήταν μια εκπομπή με θέματα γύρω από τη γυναίκα. Αρχικά την παρουσίαζε η Έλλη Ευαγγελίδου και εν συνεχεία η Ίρις Χαραμή. Μήπως υπήρχε παρόμοια εκπομπή και στο ραδιόφωνο; Η Χαραμ'ή είναι ζωγράφος και μίλησε το 2008 στην εκπομπή "Έχει γούστο" (δεν μπόρεσα να τη βρω στο αρχείο της ΕΡΤ) όπως και η Ευαγγελίδου. Η εκπομπή προβλήθηκε στις 20/5/2008.

http://www.cosmo.gr/Entertainment/Media/Eidiseis/meres-radiofwnoy-sto-exei-gousto.1265318.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σατιριζεται η εκπομπη αυτη μεσα στην ταινια Λουφα και Παραλλαγη (1984) με τον Μιχαλη Μανιατη στο ρολο του παρουσιαστη της!....
 
Ευχαριστώ πολύ Μπαμπινέλα που το ανέφερες. Το απόσπασμα από την ταινία. Το ερώτημα είναι εδώ παρουσιάζεται μια μακέτα στο ξεκίνημα της εκπομπής Για σας κυρία μου, με τον τίτλο. Ήταν η ίδια άραγε και στην αρχική (πραγματική) εκπομπή;
 
Mακαρι να μπορουσα να απαντησω μετα βεβαιοτητος στο ερωτημα που θετεις, Στακοβιε.

Δεν ξερω αν προκειται για την ιδια μακετα, σιγουρα ομως θα μπορουσε πολυ ανετα να ειναι η ιδια αφου η τεχνοτροπια της συμβαδιζει απολυτα με την εποχη εκεινη (τελος δεκαετιας του '60).

Αν τελικα δεν προκειται για την ιδια, ο υπευθυνος ειναι αξιος συγχαρητηριων γιατι την πετυχε αψογα!
 
Η εκπομπή "Σύγχρονη Εύα" με την Έλλη Ευαγγελίδου, η οποία μεταδίδονταν μέχρι το 1981 (το μουσικό της θέμα νομίζω πως ακόμα "στοιχειώνει" τις μνήμες πολλών), να υποθέσω πως ήταν κάτι σαν συνέχεια του "Γεια σας κυρία μου"?
 
thanos75 είπε:
Η εκπομπή "Σύγχρονη Εύα" με την Έλλη Ευαγγελίδου, η οποία μεταδίδονταν μέχρι το 1981 (το μουσικό της θέμα νομίζω πως ακόμα "στοιχειώνει" τις μνήμες πολλών), να υποθέσω πως ήταν κάτι σαν συνέχεια του "Γεια σας κυρία μου"?
Κατά κάποιο τρόπο, ναι. Η Έλλη Ευαγγελίδου πήρε "μεταγραφή" από την τηλεόραση του ΕΙΡ στην ΥΕΝΕΔ (ΤΕΔ ακόμα τότε) την άνοιξη του 1968, όπου και ξεκίνησε η μετάδοση της εκπομπής "Σύγχρονη Εύα" (μάλιστα, η αρχική ονομασία της εκπομπής "Σύγχρονη Εύα" ήταν "Εύα, 2000 χρόνια μετά", η οποία διατηρήθηκε μέχρι τον Ιούνιο του 1969. Από τον Ιούλιο του 1969, η ονομασία της εκπομπής άλλαξε, αρχικά σε "Σύγχρονες Εύες" και από τον Αύγουστο της ίδιας χρονιάς σε "Σύγχρονη Εύα"). Ουσιαστικά η εκπομπή "Σύγχρονη Εύα" ήταν η συνέχεια του "Για σας κυρία μου", έχοντας την ίδια θεματολογία (εκπομπή για τις γυναίκες τηλεθεάτριες).

Το ίδιο έπραξε ένα χρόνο αργότερα και ο Φρέντυ Γερμανός, μεταπηδώντας στην ΥΕΝΕΔ από το ΕΙΡΤ τον Απρίλιο του 1969, όπου και ξεκίνησε το "Αλάτι και πιπέρι".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα