Γκάφα των Devs στο Outrun 2 στο PC

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
To outrun 2 είναι από τα αγαπημένα μου Sega Arcades. Και σαν καλός hoarder, έχω μαζέψει κάθε ripped έκδοση που υπάρχει και περιμένω emulation. Ομως έχω το παιχνίδι και στο XBOX καθώς και την έκδοση του PC. Στο ΧΒΟΧ λοιπόν τα γραφικά είναι σχεδόν ίδια με το arcade, πράγμα λογικό μιας και το arcade ήταν ένα XBOX με περισσότερη μνήμη. Αλλά ενώ στο PC θα περίμενε κανείς να είναι καλύτερο, δεν ήταν. Οκ βάζεις πιο μεγάλη ανάλυση και τα βλέπεις όλα πεντακάθαρα. Αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έλειπαν κάποιοι φωτισμοί και bloom effects τα οποία υπήρχαν στο arcade αλλά και στο XBOX.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να φαίνεται λίγο "σκοτωμένο" σε σχέση με το XBOX. Δεν είχε την ίδια ένταση, οι γυαλάδες δεν φαίνονταν το ίδιο εντυπωσιακές, κλπ. Και έτσι παρόλο που το εχω στο PC, προτιμούσα να παίζω στο XBOX και ας μην έβλεπα όλες τις λεπτομέρειες λόγο χαμηλής ανάλυσης.

Ομως τελικά ένα τζιμάνι σε κάποιο forum ανακάλυψε ότι όλα αυτά τα εφέ υπήρχαν... απλά οι developers κάνανε κάποια κακουχία και έβαλαν ένα αρχείο σε λάθος φάκελο! Τόσα χρόνια έψαχνα κι εγώ να βρω έναν τρόπο να βελτιώσω τα γραφικά και άλλοι βρίσκανε τρόπους διάφορους όπως 3rd party apps που έφτιαχνες χρώματα, contrast κλπ. Και τελικά ήταν ένα αρχείο που στο install έμπαινε σε λάθος φάκελο. Απλά το κάνεις cut-paste στον σωστό και μπαμ. To παιχνίδι γίνεται το ίδιο όμορφο με το Arcade. Τοσο απλό.

Λεπτομέρειες στο video:

 
Καλά και τόσο καιρό αυτοί που το έφτιαξαν, δεν είχαν πάρει χαμπάρι τίποτα, ένα επίσημο patch από τους developers, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει, ένα text addendum που να περιγράφει το fix, κάτι; Έστω και εκ των υστέρων; Δεν μιλάμε για το Generic Fighter FPS Madness, εδώ μιλάμε για τη συνέχεια του θρυλικού SEGA Out Run.

Βέβαια τι να λέμε εμείς, η ίδια η SEGA τα λέει όλα, όταν στο sega.com, δεν υπάρχει έστω μια αναφορά σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το Out Run, με το patch θα ασχολούνται τώρα;

Ύστερα αναρωτιέται η SEGA, πως βρέθηκε εκεί που βρέθηκε από no.1 παίκτης στο gaming software. Ε ρε ξύλο (=ISO+crack) που θέλουνε...
 
Γενικά η Sega είναι από τους χειρότερους publishers στο PC. Σπάνια δίνει patches και όταν το κάνει είναι ένα-δύο στην αρχή και μετά γεια σας.

Το Alien Isolation πχ έχει ακόμα το γνωστό πρόβλημα με τα ιπτάμενα οπλα που βρίσκεις randomly καμιά φορά.

Ακόμα χειρότερα, το Sega Rally Revo στο PC έχει ένα λάθος στο engine που το κάνει να τρέχει στα 62 fps αντί για 60. Και αυτό το λάθος είναι μέσα στην engine του παιχνιδιού, δεν μπορείς να το διορθώσεις με vsync ή frame rate limiters. Οπότε δεν μπορείς να συγχρονίσεις σωστά το παιχνίδι με την οθόνη (εκτός και αν έχεις G-Sync αλλά και αυτό δεν το ξέρω σίγουρα). Οπότε έχεις πάντα stuttering. Ο μόνος τρόπος που γνωρίζω να διορθώνεται είναι να μειώσεις την ταχύτητα του παιχνιδιού στο 97% με το cheat engine αλλά και πάλι δεν είναι τέλεια συγχρονισμένο.
 
Να το σημειωσω αι αυτο για Σαββατοκυριακο!
 
Καλά και τόσο καιρό αυτοί που το έφτιαξαν, δεν είχαν πάρει χαμπάρι τίποτα, ένα επίσημο patch από τους developers, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει, ένα text addendum που να περιγράφει το fix, κάτι; Έστω και εκ των υστέρων; Δεν μιλάμε για το Generic Fighter FPS Madness, εδώ μιλάμε για τη συνέχεια του θρυλικού SEGA Out Run.

Ύστερα αναρωτιέται η SEGA, πως βρέθηκε εκεί που βρέθηκε από no.1 παίκτης στο gaming software. Ε ρε ξύλο (=ISO+crack) που θέλουνε...


Κι όταν πήγε πρόσφατα  να  διαθέσει το update τoυ Daytona Championship USA  στο website ελευθερα στους   vendors ,να κάνει αυτό που λέτε δηλαδή

,  τι κατάφερε  τελικά ?

Το update περιείχε το πλήρες game κι ότι χρειαζόταν για να τρέξει το παιχνίδι πλήρως σε PC game fully,  με λίγο Ηex editing/tweaks .

Δηλαδή μαζί με το patch  έδωσαν και το ISO  από μόνοι τους ... :p

Υ.Γ.1  Ρε μπας και έχουν απλά το "γνώθι σ'αυτόν" ?

Υ.Γ.2 Όχι ότι όλο  αυτό μεταξύ μας χάλασε κανέναν μας .


Spoiler

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα