Γκοφρέτες "Φίσκο"

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Αυτές τις γκοφρέτες τις θυμάστε φίλοι μου ??? Ήταν κάπως έτσι : ανάμεσα σε δύο "λεπτοκαμωμένα" μπισκότα με "λακουβίτσες" υπήρχε λεπτή στρώση πράσινης "κρέμας", η οποία, ως γνωστόν, "εκπροσωπεί" τη γεύση - φυστίκι !!! Αυτή, δηλαδή, ήταν η Φίσκο : Γκοφρέτα με γεύση φυστίκι !!!

Απ' ό,τι θυμάμαι, παρόλο που είχε κάπως ελαφριά γεύση, δεν ήταν κάποιο ... σούπερ - ντούπερ έδεσμα [γι' αυτό και δεν "έπιασε" ιδιαιτέρως] !!! Όμως ... ήταν οι πιο φτηνές γκοφρέτες του κυλικείου του Δημοτικού Σχολείου [μόλις 5 δραχμές] !!! Έτσι, όποτε το "γονεϊκό χαρτζιλίκι" δεν ήταν αρκετό και λαχταρούσαμε λίγη γκοφρετίτσα, μια "Φίσκο" ήταν ό,τι έπρεπε !!!
 
Την τοποθετείς λίγο στο χρόνο για να επιβεβαιώσουμε αν όντως υπήρχε στην εποχή μας; Ας πούμε ήταν στα τέλη της δεκαετίας του ' 80 ή λίγο νωρίτερα;
 
stakovios είπε:
Την τοποθετείς λίγο στο χρόνο για να επιβεβαιώσουμε αν όντως υπήρχε στην εποχή μας; Ας πούμε ήταν στα τέλη της δεκαετίας του ' 80 ή λίγο νωρίτερα;
Κοίταξε, την "Φίσκο" την τοποθετώ "χρονολογικώς" από το 1979 και το πολύ μέχρι 1982 !!! Τη θυμάμαι ως το πιο φθηνό έδεσμα του σχολικού κυλικείου όταν πήγαινα στις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου !!! Από τότε που άρχισα το Γυμνάσιο, θυμάμαι ότι δεν την βρήκα ξανά μπροστά μου !!!

Η γεύση της δεν ήταν "πλούσια", όπως συνέβαινε με τις άλλες σοκολάτες & γκοφρέτες που τρώγαμε εκείνη την εποχή !!! Όμως, όσοι λατρεύουν τη "γεύση φυστίκι" [και γι' αυτό π.χ. όποτε παραγγέλνουν παγωτό στα ζαχαροπλαστεία, στα παγωτατζίδικα κλπ οι μπάλες τους ..... έχουν χρώμα πράσινο :D :D;)] είμαι σίγουρος ότι με αυτήν την γκοφρέτα θα ενθουσιάζονταν [αν κυκλοφορούσε και σήμερα] ....
 
Δεν τη θυμαμαι ονομαστικα, αλλα οπως την περιεγραψες τη θυμαμαι γευστικα!

Απλη, ελαφρια και δροσερη. Λιγες φορες τη δοκιμασα ομως.
 
Πίσω
Μπλουζα