Γνωρίζει κανείς? Σειρά με αόρατο διαστημόπλοιο

hercas

RetroN00b
Joined
26 Αύγ 2010
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Καλημερα σε ολους!

Προσπαθω να βρω τον τιτλο μιας παλιας σειρας 80s στην κρατικη τηλεοραση ... τα λιγα που θυμαμαι ειναι τα εξης: μια ομαδα ατομων πετουσε με ενα αεροσκαφος/διαστημοπλοιο - ισως να πηγαιναν πισω στην Ιστορια - και συνηθως το προσγειωνε καπου απομονωμενα (π.χ. χωραφια). Επειτα το σκαφος γινοταν αορατο αλλα για μικρο χρονικο διαστημα και ειχαν τοσο ακριβως χρονο για να ολοκληρωσουν μια αποστολη. Αν καποιος αγγιζε το σκαφος, τοτε γινοταν ξαφνικα ορατο γι'αυτο και προσπαθουσαν να το εχουν καπου out of reach. Πρεπει να ηταν και ενας γερος στην παρεα τους και καποια παιδια... Οχι, δεν λεω για το Voyagers.

Rings any bells??
 
Σ' ευχαριστω για το feedback αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο. Δεν θυμαμαι να ηταν τοσο sci fi, μαλλον ηταν στο στυλ του Voyagers - ταξιδι στο χρονο, μη μας δουνε οι ντοπιοι με το διαστημοπλοιο και φρικαρουν, τρεχατε ποδαρακια μου και λοιπα κλισέ ;-)
 
hercas είπε:
Καλημερα σε ολους!
Προσπαθω να βρω τον τιτλο μιας παλιας σειρας 80s στην κρατικη τηλεοραση ... τα λιγα που θυμαμαι ειναι τα εξης: μια ομαδα ατομων πετουσε με ενα αεροσκαφος/διαστημοπλοιο - ισως να πηγαιναν πισω στην Ιστορια - και συνηθως το προσγειωνε καπου απομονωμενα (π.χ. χωραφια). Επειτα το σκαφος γινοταν αορατο αλλα για μικρο χρονικο διαστημα και ειχαν τοσο ακριβως χρονο για να ολοκληρωσουν μια αποστολη. Αν καποιος αγγιζε το σκαφος, τοτε γινοταν ξαφνικα ορατο γι'αυτο και προσπαθουσαν να το εχουν καπου out of reach. Πρεπει να ηταν και ενας γερος στην παρεα τους και καποια παιδια... Οχι, δεν λεω για το Voyagers.

Rings any bells??
Dear Hercas,

Αυτο που θυμαμαι ειναι κατι παρομοιο με το δικο σου και ανοιξα καταλάθος ενα νεο θεμα, πριν δω οτι το εχεις δημοσιευσει κι εσυ. δεν ξερω βεβαια αν μιλαμε για το ιδιο θεμα, αλλα μοιαζουν.

Δεκαετια 80s (μαλλον στα τελη), εγχρωμη σειρα (μαλλον αμερικανικη), το κυριο χαρακτηριστικο που θυμαμαι ειναι ενα διαστημοπλοιο, ενας μεγάλος πυραυλος, ο οποιος απογειωνοταν και προσγειωνοταν μονο καθετως, φυλασσοταν σε ενα σιλό που βρισκοταν στα απεραντα καταπρασινα αμερικανικα λιβάδια, το ειχε ενας νεαρος νομιζω αν και θυμαμαι και ενα παιδακι να ειναι μαζι του. Δεν είχε να κάνει με διαστημικη περιπέτεια γιατι δεν θυμάμαι να ταξιδεύανε στο διάστημα. Η πλοκή περιοριζόταν στη Γή νομίζω. Επίσης θυμάμαι οτι εξελισόταν σε αγροτική περιοχή.

Περαιτερω λεπτομερειες εχουν γινει delete from my mind.
 
Απλά, ξαναδοκιμάζω την τύχη μου, αν και δε θυμάμαι να το έχω δει στην Ελληνική TV...

 
Χαιρεται και καλως ηρθα. Σημερα ειπα να ψαξω και εγω για την σειρα αυτη καθως μικρος την παρακολουθουσα στην ετ1 αν θυμαμαι καλα και κατα τυχη επεσα σε αυτο το θεμα. Μετα απο ψαξιμο 20 λεπτων την βρηκα και ειναι η αγγλικη σειρα Aquila. Ελπιζω hercas και tzokos να εννουσατε αυτη την σειρα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα