Γουέμπστερ ο τρομερός (Webster)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.894
Αντιδράσεις
3.901
Γουέμπστερ ο τρομερός (Webster, 1983-89), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: Κυριακή 20 Ιουλίου 1986


Toν θυμαται κανεις τον Webster ,ενα παιδακι ορφανο ηταν που το αναθρεψε μια ελληνικη οικογενεια.

Δεν θυμαμαι ποτε παιχτηκε,σε πιο καναλι παιζοταν,κρατικο η ιδιωτικο,αν επρεπε να στοιχηματισω θα ελεγα ΕΡΤ-2 και 80ς. :xm:

Ο κυριος στην φωτο ονομαζοταν στην σειρα "George Papadopolis" και ηταν και ελληνας στην πραγματικοτητα.

webster1.jpg


Θυμαμαι μου εχει κανει εντυπωση αν οχι σοκ οταν ειχα ακουσει οτι το παιδακι ηταν ενηλικας 25 χρονων και νανος,λιγο δυσκολο να το πιστεψω,παρολαταυτα συμπαθητικη σειρα. :)








Webster (1983)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι μου εχει κανει εντυπωση αν οχι σοκ οταν ειχα ακουσει οτι το παιδακι ηταν ενηλικας 25 χρονων και νανος
Εισαι σιγουρος??
 
Οταν το ειχα ακουσει πηγαινα σχολειο ,οπου ο καθενας ελεγε το "μακρυ και το κοντο του",τωρα που διαβασα την wiki ειδα οτι κατο το ημισυ ηταν αληθης,δηλαδη ναι μεν ειναι νανος αλλα στο σοου ηταν παιδακι δηλαδη στην κανονικη του ηλικια (ισως λιγο κοντο). :)

Eνα παιδακι πο ελεγε εξυπναδες ηταν το σοου ,not bad.

Το θυμαται κανεις;;;;;;;;;
 
Φυσικά και το θυμάμαι και μου κάνει εντύπωση που δεν υπήρχε θέμα για τον Webster...

Μάλιστα, αν δε με απατά η μνήμη μου, ο Ελληνικός τίτλος ήταν "Γουέμπστερ ο τρομερός"...
 
Εκανε και τρελες χορευτικες φιγουρες...
 
Σύμφωνα με την IMDB, ο ηθοποιός λέγεται Emmanuel Lewis και την περίοδο που έπαιζε στη σειρά ήταν από 12 (1983) έως 18 (1989) χρονών. Όντως ήταν πάρα πολύ μικρόσωμος αν και τα περί νανισμού δεν επιβεβαιώνονται στο site. Κάποια στιγμή γνωρίστηκε με τον Michael Jackson και έκαναν πολύ παρέα (χμμ...), ίσως τους θυμάστε σε κοινές εμφανίσεις.

bf705100c3ca157b_landing.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το wikipedia γραφει για 1.30 και εκτος αυτου τον ειδα σε προσφατη ταινια και ηταν οντως μεχρι το γονατο.

Dickie roberts η ταινια.
 
Στην IMDB και συγκεκριμένα στο link που έδωσε ο Άλκης παραπάνω, αναφέρει πως είναι όντως 1.30 και μάλιστα ένα απ'τα παρατσούκλια του ήταν "The Tallest 40 Inches in Hollywood"! Στην βιογραφία του λέει επίσης: The 3' 6" tall (he says there is no known medical reason for his still-short stature and has grown 6" since the age of 12) ενώ στα προσωπικά του σχόλια το εξής: "It was never a shock to me. It was never a thing where I'd say, 'Oh, my God! What's going on here?' You know, I'm short. Alright." - on his slow growing process.


Δε χωράει αμφιβολία! Τον θυμάμαι κι εγώ και είχε αρκετή πλάκα!
 
Webster

Νομίζω θα τον θυμηθείτε: ένας έξυπνος πολύ γλυκός μικρούλης με το χαρακτηριστικό του γέλιο μας κράτησε κι αυτός παρέα στη δεκαετία του 80. Emmanuel Lewis και Webster!






Τώρα το είδα πως έχει ανέβει ξανά το θέμα. Παράκληση στους επιμελητές να το σβήσουν. Ευχαριστώ πολύ. (Η αναζήτηση δεν μου έβγαλε κάτι :( )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα