Γούνες !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Ίσως το απόλυτο γυναικείο φετίχ και το μέγιστο status-symbol των 80's !

Όταν μια γιναίκα κατάφερνε (συνήθως με σκληρές οικονομίες) να αγοράσει γούνα, νόμιζε ότι της ανήκει ο κόσμος.

Η αγορά γούνας σήμαινε "κοινωνικό προβιβασμό" και αποτελούσε πάντα προσφιλές θέμα συζήτησης και αντικείμενο θαυμασμού.
 
Πραγματικα απαραδεκτη μοδα, που για εμας τωρα (αφου εχουμε περασει απο τις οικολογικες τασεις των τελευταιων δεκαετιων) παραπεμπει σε ανθρωπους των σπηλαιων που σκοτωναν για να προστατευτουν απο το κρυο

Μετα βγηκαν οι συνθετικες :)

edit: και τωρα μου δημιουργηθηκε μια υπαρξιακη απορια: γιατι εχει γινει χαμος με τις γουνες απο τους οικολογους και δεν εχω ακουσει ουτε κουβεντα για δερματινα παλτα, πορτοφολια, τσαντες κλπ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον επειδή τα δερμάτινα είναι από ζώα που προορίζονται για βρώση σε αντίθεση με τις γούνες που σκοτώνουν τα ζώα αποκλειστικά γι' αυτό.
 
Ειδικά αν ήταν από τον Χουντάλα, ή απ'τον Τζελάλη (Furs by George Gelalis) ήταν δείγμα νεοπλουτισμού!
 
Ουδέποτε μου άρεσαν και μία που είχε η μάνα μου εύχομαι να ήταν συνθετική... ή το πολύ... από πρόβατο :D . Και δεν τη θυμάμαι ποτέ να τη φοράει. (πάλι καλά... )

Από την άλλη, μάλλον κάπου το μέτρο του τι είναι οικολογικό και τι όχι, έχει χαθεί. Οι αληθινές γούνες είναι οικολογικές (κατά μία έννοια: δε βλάπτουν το περιβάλλον με την καταστροφή τους) ενώ οι συνθετικές όχι... (όπως και με τα Χριστουγεννιάτικα δέντρα)...

Όπως και να έχει, σε καμία περίπτωση δεν μου αρέσει που εκτρέφουν ζώα για να "ζεσταίνεται" η ανθρώπινη βλακεία... και ακόμη χειρότερα με εξαγριώνει το παράνομο - νόμιμο κυνήγι. :rant:

Μακάρι ο άνθρωπος να μπορούσε να δει πέρα από τη ματαιοδοξία του...:super:
 
Εγώ θυμάμαι την κλασική διαφήμιση με την Μάρθα Καραγιάννη :D

Πάντως έχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε το θέμα και με κοινωνιολογικά εννοιολογικά εργαλεία. Εκείνη την εποχή το να έχεις γούνα, πέρα από το στάτους που σου προσέδιδε, ήταν και κοινωνικά αποδεκτό. Δύο δεκαετίες πίσω η οικολογική συνείδηση στην Ελλάδα ήταν σχεδόν ανύπαρκτη, γεγονός σχετικά λογικό καθώς οι τεράστιες συνέπειες της καταστροφής του περιβάλλοντος δεν είχαν γίνει ακόμα ευρύτερα γνωστές.

Στα '90s αρχίσαμε πια να συνειδητοποιούμε ότι έχουμε όντως καταστρέψει τον πλανήτη.

Όσον αφορά εμένα, αντίθετος στην χρήση γούνας ήμουν τότε και αντίθετος είμαι και τώρα. Το να σκοτώνεις μία ζωντανή ύπαρξη και να φοράς την γούνα του είναι πρόστυχο. Τουλάχιστον, οι προϊστορικοί άνθρωποι το έκαναν γιατί τις είχαν ανάγκη για να ζεσταίνονται (εξυπηρετούσε δλδ μία ανάγκη), τώρα απλά αποδεικνύει πόσο πνευματικά ανάπηρος είναι κάποιος ή κάποια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Elessar είπε:
...Πάντως έχει ενδιαφέρον να εξετάσουμε το θέμα και με κοινωνιολογικά εννοιολογικά εργαλεία. Εκείνη την εποχή το να έχεις γούνα, πέρα από το στάτους που σου προσέδιδε, ήταν και κοινωνικά αποδεκτό.
Ναι... ταίριαζε ταμάμ με ανοιχτό πουκάμισο και χοντρή χρυσή αλυσίδα, νυχάκι στο δάχτυλο... :rofl: :rofl:

Πωπω... τι εποχές έχουμε ζήσει;;; Ανεπανάληπτες... :D (ευτυχώς... :eek: )
 
Rakeesh είπε:
edit: και τωρα μου δημιουργηθηκε μια υπαρξιακη απορια: γιατι εχει γινει χαμος με τις γουνες απο τους οικολογους και δεν εχω ακουσει ουτε κουβεντα για δερματινα παλτα, πορτοφολια, τσαντες κλπ; :D

maxouli είπε:
Μάλλον επειδή τα δερμάτινα είναι από ζώα που προορίζονται για βρώση σε αντίθεση με τις γούνες που σκοτώνουν τα ζώα αποκλειστικά γι' αυτό.
Yup. Τα δερμάτινα είναι συνήθως από δέρμα βοδιού, που έτσι κι αλλιώς το σκοτώνουμε για το κρέας του. Τα δέρματα καθαρίζονται και βάφονται, και γίνονται τσάντες, πορτοφόλια κλπ. Φυσικά υπάρχουν και άλλα δέρματα για τα οποία έχουν σκοτωθεί κάποια πλάσματα αποκλειστικά για το σκοπό αυτό (φίδια, κροκόδειλοι, ακόμα και για ιγκουάνα έχω ακούσει). Το κρέας του κροκόδειλου κάποιοι το τρώνε, ωστόσο κατάλληλο δέρμα για χρήση, είναι μόνο το μαλακό κομμάτι κάτω από την κοιλιά του. Για αυτό δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία με το βόδι που το χρησιμοποιούν 100%=> κρέας, δέρμα, μάτια και εγκέφαλος γίνονται ζελατίνη, κόκαλα μπαίνουν σε ζωάλευρα....

Juanita είπε:
Από την άλλη, μάλλον κάπου το μέτρο του τι είναι οικολογικό και τι όχι, έχει χαθεί. Οι αληθινές γούνες είναι οικολογικές (κατά μία έννοια: δε βλάπτουν το περιβάλλον με την καταστροφή τους) ενώ οι συνθετικές όχι... (όπως και με τα Χριστουγεννιάτικα δέντρα)...
Συγνώμη κι όλας, αλλά αυτή η φράση είναι παράλογη. Βέβαια στη συνέχεια ξεκαθαρίζεις τη θέση σου, αλλά αν μπορείς πες μου που την άκουσες. Μου θυμίζει άκυρο επιχείρημα από τους υπέρμαχους της πραγματικής γούνας.

Ποιος θα μπορούσε να επιχειρηματολογήσει λέγοντας ότι προτιμάει τη θανάτωση εκατοντάδων ζώων (και πολλές φορές με βάρβαρο τρόπο) από το να φορέσει κάτι συνθετικό για να προστατεύσει το περιβάλλον;

Juanita, σε καμία περίπτωση δεν στρέφομαι σε σένα, απλός δεν πιστεύω αυτό που διαβάζω
 
!!

Θυμάμαι σε κάποια φάση φορούσαν και άντρες γούνες (θύμαμαι τον Ψάλτη χαρακτηριστικά σε κάποιες ταινίες)..Η επιτομή του κιτς!

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου οικολογο στον κόσμο, (ούτε και συμπαθώ ιδιαίτερα τους πιο πολλούς από αυτούς) αλλά η γούνα πάντα πρόσβαλε την αισθητική μου..ειναι σαν να να έχεις ντυθεί με ένα κουφάρι...Ιδιαίτερα κάποιες γούνες που είχαν και το μισό σώμα της αλεπούς, ταριχευμένο και στην θέση των ματιών 2 πολυτιμους λίθους...ΕΛΕΟΣ!! Πολύ χαίρομαι που πέρασε ανεπιστεπτί αυτή η εποχή..

Είχαν γίνει βέβαια παγκοσμίως διάφορες κινήσεις για να συνηδητοποιήσει ο την σοβαρότητα του θέματος. Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάποια ντοκυμαντέρ, ακόμα και φωτογραφίες σε περιοδικά, που χτυπούσαν οι "κυνηγοί" τα μωρά φώκιας με ρόπαλα για την γούνα τους..Με αυτές τις εικόνες δεν χρειάζεται να είσαι φανατικός οικολογος ή φιλόζωος για να μην βάλεις πότε γούνα πάνω σου..
 
....που χτυπούσαν οι "κυνηγοί" τα μωρά φώκιας με ρόπαλα για την γούνα τους..Με αυτές τις εικόνες δεν χρειάζεται να είσαι φανατικός οικολογος ή φιλόζωος για να μην βάλεις πότε γούνα πάνω σου..
Η φράση αυτή τα συνοψίζει όλα. Δεν είναι θέμα οικολογικής συνείδησης, είναι θέμα ανθρωπιάς. Οπότε, kapamaru & thamonas : +1

Μια παράκληση μόνο. Ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την κουβέντα στα επίπεδα του ρέτρο και του κίτς του πράγματος κι ας μην επιδοθούμε σε χαρακτηρισμούς και αντιπαραθέσεις όσον αφορά ένα τόσο λεπτό θέμα όσο αυτό, καθώς βλέπω παρατράγουδα στον ορίζοντα.

efxaristo για την προσοχή σας :p
 
kapamaru είπε:
Μου θυμίζει άκυρο επιχείρημα από τους υπέρμαχους της πραγματικής γούνας.

Ποιος θα μπορούσε να επιχειρηματολογήσει λέγοντας ότι προτιμάει τη θανάτωση εκατοντάδων ζώων (και πολλές φορές με βάρβαρο τρόπο) από το να φορέσει κάτι συνθετικό για να προστατεύσει το περιβάλλον;
Δε νομιζω να ηθελε να επιχειρηματολογησει υπερ η κατα καποιου, απλα παραθετει καποιο γεγονος (που ακουσε)

Οικολογια και ηθικη συνηθως πανε μαζι, αν και οχι παντα. Οταν λεμε 'οικολογικο' εννοουμε για κατι που αφομοιωνεται απο το περιβαλλον οταν αποσυρεται, ο,τι κι αν ειναι αυτο. Οι τεχνητες γουνες πχ μπορει να ειναι πιο 'ηθικες' απο το να σκοτωνεις ζωα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι αφομοιωνονται απο το περιβαλλον. Οι φυσικες γουνες φυσικα και αφομοιωνονται αλλα η χρηση τους δεν ειναι ηθικη (συμφωνα με τα δικα μας μετρα = την ηθικη της δεκαετιας του 2000)
 
Λοιπόν, :wait2: ετοιμαζόμουν να απαντήσω στον Kapamaru πως λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά επεκτάθηκα μάλλον και ευτυχώς για καλή μου τύχη το σύστημα με πέταξε... (θα έτρωγα :ban: όχι μόνο από τους admins αλλά και από τα μέλη πριν κλείσω χρόνο :D ).

O Keeper και ο Rakeesh με πρόλαβαν :cool:

Είμαι οικολόγος συνειδητοποιημένη (μιά βόλτα στο γραφείο μου με τη συλλογή αφισών θα σε πείσει :D ) και απλά ανέφερα πως το μέτρο έχει χαθεί ακριβώς επειδή κάποιοι βαφτίζουν το αίσχος και το απαράδεκτο "οικολογία".
 
Χμ, ίσως ξεφεύγουμε λίγο αλλά η οικολογία είναι αλληλένδετη με το οικονομικό σύστημα. Για παράδειγμα, από την στιγμή που υπάρχει αγορά για τα κοσμήματα από ελεφαντόδοντο κάποιοι θα σκοτώνουν ελέφαντες για να το αποκτήσουν.

Δυστυχώς, σε αυτό το πλαίσιο είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει όντως κάτι. Το να μεταθέτουμε ευθύνες στους πολίτες γιατί για παράδειγμα δεν ανακυκλώνουν είναι η εύκολη λύση. Οι βιομηχανίες όμως μολύνουν 1000 φορές περισσότερο και δεν βλέπω να τους κυνηγάει κανείς.

Ελπίζω κάποια στιγμή η φύση να μας εκδικηθεί και να μας στείλει όλους στον αγύριστο....

ΥΓ. Καλά, ο Ψαλτης με γούνα είναι από τις πιο καλτ μορφές ever.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς ΔΕΝ επιτέθηκα στην Juanita, απλός μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι κάποιος μπόρεσε να σκεφτεί με τέτοια λογική. Η Juanita είχε ξεκαθαρίσει έτσι κι αλλιώς την θέση της η οποία ήταν διαφορετική από την πρόταση αυτή. Αν έγινε κάποια παρεξήγηση από μέρους μου, ζητώ συγνώμη.

Και για να μην ξεφύγω από το θέμα, νομίζω ότι κάποτε σκεφτόμουν ότι θα μου άρεσε η γυναίκα μου να φοράει γούνα, και από μέσα μόνο εσώρουχα σε κάποια προσωπική μας στιγμή... Αυτό δεν ισχύει σήμερα (εκτός αν πρόκειται για συνθετική γούνα)
 
Elessar είπε:
ΥΓ. Καλά, ο Ψαλτης με γούνα είναι από τις πιο καλτ μορφές ever.

Kαι σε μία αντίστοιχη ο Χάρυ Κλυν με γούνα, τρίχα και φραπέ στο χέρι είναι όλα τα λεφτά... :D
 
Elessar είπε:
Δυστυχώς, σε αυτό το πλαίσιο είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει όντως κάτι. Το να μεταθέτουμε ευθύνες στους πολίτες γιατί για παράδειγμα δεν ανακυκλώνουν είναι η εύκολη λύση. Οι βιομηχανίες όμως μολύνουν 1000 φορές περισσότερο και δεν βλέπω να τους κυνηγάει κανείς.
(οφ τοπικ: )

Ετσι ειναι. Με το να πρεπει ο πολιτης να πληρωσει τα σπασμενα για τις βιομηχανιες, τα συμφεροντα, τους οικοπεδοφαγους κλπ, μαλλον παει να μας ριξει σταχτη στα ματια και να μη βλεπουμε τους πραγματικους υπευθυνους. :precry:

Καλα, ποτε ποτε κι εγω τα παιρνω με τα σλογκαν 'φταιμε ολοι', 'ειναι στο χερι μας', 'ειναι δικη μας υποθεση' και αλλα τετοια. Μια politically correct καραμελα ευαισθητοποίησης

Τα ειχα παρει πιο πολυ περσι με τη φωτια στην Παρνηθα που μεσα στα πλαισια προπαγανδας ακουγα ευαισθητοποιημενα ατομα με οικολογικη συνειδηση να λενε 'ειμαστε ολοι υπευθυνοι'. Ε οχι ρε παιδια. Εχω να πατησω σε δασος 10 χρονια, δεν εχω καπνισει ποτε σε εξοχη, ουτε εχω αναψει φωτια σε καμπινγκ. Γιατι να ειμαι 'υπευθυνος' κατα οποιονδηποτε τροπο για τα μεγαλα συμφεροντα των εμπρηστων;; :angry:
 
και καπου εδω η κουβεντα εχει αρχισει να εκτροχιαζεται επικινδυνα...
 
Πίσω
Μπλουζα