Γυναίκες (MEGA)

LOCOS

RetroN00b
Joined
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
1
Γυναίκες (1992-93), MEGA


Πρεμιέρα: Τετάρτη 16/9/1992



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γυναίκες

Περιγραφή: H πρώτη σειρά της Μιρέλλας Παπαοικονόμου, γραμμένη με τρυφερότητα, ρεαλισμό και απλότητα. Οι ηρωίδες της σειράς είναι δυο αδερφές, που η κάθε μια για τους λόγους της πρέπει να χωρίσει από τον σύντροφό της. Μένουν στην ίδια πολυκατοικία, μαζί με τα παιδιά τους. Αργά αλλά σταθερά θέτουν τις βάσεις για τη νέα τους ζωή. Μέσα από την αγάπη που τις ενώνει, την γυναικεία αλληλεγγύη, την δική τους ματιά στα πράγματα αντιμετωπίζουν τα προβλήματα της καθημερινότητας. Πολύ περισσότερο, ανακαλύπτουν λίγο λίγο το πόσο δυνατές είναι και τον αληθινό τους εαυτό.

Πρωταγωνιστούν: Πέμυ Ζούνη, Θέμις Μπαζάκα, Στέφανος Κυριακίδης, Αλέξανδρος Λογοθέτης, Σοφοκλής Πέπα, Γιάννης Σαββιδάκης, Μαριάννα Τουμασάτου, Χριστόφορος Παπακαλιάτης, Χριστίνα Παπαμίχου

Σενάριο: Μιρέλλα Παπαοικονόμου

Σκηνοθεσία: Ρέινα Εσκενάζυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες! Εδώ δε θα βρεις τπτ! Μόνο να συζητήσεις για τη σειρά μπορείς, όχι να πάρεις υλικό! Αυτό σε άλλα sites :)
 
Επειδή το thread αφορά μία πολύ γλυκιά και νοσταλγική σειρά των πρώτων χρόνων του Mega, ας το εμπλουτίσουμε με ένα βιντεάκι για να θυμηθούν τις "Γυναίκες" οι παλιότεροι και να τις μάθουν οι νέοι:

http://www.youtube.com/watch?v=0VOkSNiRpPs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγες φωτογραφίες της σειράς, για να υπάρχουν!

getphoto.php


getphoto.php


getphoto.php
 
Από τη σειρα, άσχετα αν δεν καταλάβαινα και πολύ την υπόθεση μου

άρεσε το επεισόδιο με τον τσακωμό μάνας και κόρης (Θ. Μπαζάκα-Μ.Τουμασάτου) και τότε που οι δύο πρωταγωνίστριες (Π.Ζούνη-Θ. Μπαζάκα είχαν γνωριστεί με το Γ. Σαββιδάκη. μακάρι να ήμουνα στη θέση τους! βλ. παραπάνω βιντεάκι...)
 
Τρέιλερ από την κοινωνική σειρά του mega ((Γυναίκες)) με την


Πέμυ Ζούνη Θέμις Μπαζάκα και άλλους γνωστούς ηθοποιούς



Σενάριο: Μιρέλλα Παπαοικονόμου



Σκηνοθεσία: Ρέινα Εσκενάζυ



μεταδόθηκε το 1992


http://www.youtube.com/watch?v=h3omeAfXly8
 
Πολύ ᾽᾽μαμαδίστικη᾽᾽σειρά την έβλεπε ανελιπώς η μαμά μου και οι φίλες της. Θυμάμαι πόσο όμορφες ήταν η Θέμις και η Πέμυ και πόσο ικανές ήταν στο να τα βγάζουν πέρα περίπου με τα πάντα. Και πάντα καλοντυμένες με ραμμένα ταγεράκια και άψογα φορέματα. Κάπου εκεί ξεκίνησε και το πρότυπο της σούπερ γυναίκας που είναι μάνα, επιτυχημένη επαγγελματίας και πάνω από όλα γυναικάρα! Χρονικά η στιγμή ήταν πολύ καλή η Ελληνίδα είχε αρχίσει να είναι ανεξάρτητη, δυναμική και ελεύθερη από κοινωνικές συμβάσεις. Αν κάτι πρέπει να πούμε για την Μιρέλλα Παπαοικονόμου (που αξίζει thread δικό της) είναι πως πάντα μας αρέσει ή όχι πιάνει το τσι της εποχής. (και τώρα με το ᾽᾽Νησί᾽᾽συμβαίνει το ίδιο). Ωραίο θέμα για κοινωνιολογική μελέτη ᾽᾽Οικονομικές, κοινωνικες και πολιτικές αλλαγές στην σύγχρονη Ελλάδα μέσα από τα σενάρια της Μ. Παπαοικονόμου - από τις ᾽᾽Γυναίκες᾽᾽ στο ''Νησί᾽᾽!
 
BETTY BOOP είπε:
Από τη σειρά, άσχετα αν δεν καταλάβαινα και πολύ την υπόθεση, μου άρεσε το επεισόδιο με τον τσακωμό μάνας και κόρης (Θ. Μπαζάκα-Μ.Τουμασάτου, η μάνα χτύπησε την κόρη) και τότε που οι δύο πρωταγωνίστριες (Π.Ζούνη-Θ. Μπαζάκα) είχαν γνωριστεί με το Γ. Σαββιδάκη (μακάρι να ήμουνα στη θέση τους! βλ. παραπάνω βιντεάκι...)
Επίσης μου άρεσε και το τραγούδι στους τίτλους έναρξης...
 
Την είχε προβάλλει το περασμένο καλοκαίρι νομίζω. Καλή σειρά για τους λάτρεις του είδους.
 
Θυμάται περίπου κανείς τι έγινε στο τέλος τελικά; Ποτέ δεν το κατάλαβα...
 
Τελικά μήπως θυμάται κανείς στο περίπου τι έγινε στο τέλος; Ποτέ δεν το κατάλαβα.
 
UnfinishedSongs είπε:
Θυμάται περίπου κανείς τι έγινε στο τέλος τελικά; Ποτέ δεν το κατάλαβα...
δεν ειχα δει ποτέ τη σειρά ολοκληρωμένη, εβλεπα καποια επεισόδια μονο...
 
τιτλοι εναρξης της σειρας

 
Πίσω
Μπλουζα