Γυναικείες γραβάτες (!)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.284
Αντιδράσεις
6.154
Αναφέρομαι στη μόδα κατά τα τέλη της δεκαετίας του 80 με αρχές δεκαετίας του 90 όπου οι γυναίκες φόραγαν πουκάμισα με γραβάτες. Εμένα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η μόδα αυτή γιατί οι γραβάτες ήταν για τους άντρες.

Εσείς θυμάστε αυτή τη μόδα; Ποιες ήταν οι εντυπώσεις σας;
 
"Βάτα, γραβάτα και μαλλιά αφράτα" λέγανε κάποτε για την τότε μόδα... ποτέ μου δεν την κατανόησα αισθητικά. Ήμουν πιτσιρίκι και το όλο μου φαινόταν τελείως άσχημο.
 
Στην αρχή ηταν κάπως περίεργο να βλέπεις γυναίκες να φορούν ανδρικά ρούχα αλλα ήταν η εποχή που ειχε ξεκινήσει μια ανδροποιηση των γυναικείων ρούχων

αλλα και η εποχή της μεγάλης φεμινιστικής ανάπτυξης της γυναικάς, την εναλλαγής μιας άλλης μόδας που έφερε κέρδη στις εταιρίες μόδας που έβγαζαν τα ρούχα unisex ...

Ξαφνικά άρχισε η γυναικά να μην μοιάζει πια στο αγνό και γλυκό κορίτσι/γυναικά αλλα να δείχνει πιο μαγκιόρα...

Η γυναικεία αυτή εμφάνιση σε αλλους δημιουργούσε την αίσθηση του άγριου θηλυκού, του αφεντικού, του κυρίαρχου....

Θυμάμαι ότι οταν έβλεπα ενα όμορφο συνδυασμό πουκαμισού και γραβάτας σε ενα όμορφο πρόσωπο ότι μου άρεσε και ήταν ωραίο αισθητικά!

Εξαλλου όπως λέει και μια ρετρό έκφραση "μόδα ήταν και πέρασε.."

Άραγε πέρασε.... ή ξαναέρχεται!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μία λέξη φρίκη. Ποτέ δεν μου άρεσε. Κάποια πράγματα πρέπει να μένουν εκεί που είναι. Βέβαια ο Βαγγέλης το πήγε λίγο πιο μακριά και συμφωνώ μαζί του υπό τον όρο ότι μιλάμε για παρουσίες σαν την ακόλουθη:

marlene-dietrich12.jpg

(πηγή: vintageculture.net)

 
Που και πάλι είναι 100 φορές προτιμότερη έτσι ...

Marlene+Dietrich..jpg

ή έτσι ...

Marlene+Dietrich+1936.jpg
 
@ retrofan

Σαφέστατη και λακωνική !!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι γυναικες κατερριψαν πολλα αντρικα οχυρα μεχρι σημερα κι απο ο,τι βλεπω, δε χορτασαν ακομα. Οντως, στα τελη του '80 επιχειρησαν να βαλουν χερι και στη γραβατα.

Ε, οχι! Αυτο παει πολυ! Ενα τοσο καθαρα αντρικο και ταυτοχρονα ερωτικο αξεσουαρ, θα πρεπει κατα τη γνωμη μου, να παραμεινει αντρικη υποθεση και μονο.

Οταν η Σαμανθα Φοξ ηρθε στην Ελλαδα, ειχε ενα ψαλιδι μαζι της και μ' αυτο εκοβε τις γραβατες που φοραγαν οι αντρες. Ειναι το φετιχ της, οπως δηλωσε, καθως και πολλων αλλων γυναικων λεω εγω, οποτε οι υπολοιπες κατω τα χερια!
 
bambinella 100 είπε:
Ε, οχι! Αυτο παει πολυ! Ενα τοσο καθαρα αντρικο και ταυτοχρονα ερωτικο αξεσουαρ, θα πρεπει κατα τη γνωμη μου, να παραμεινει αντρικη υποθεση και μονο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
 
Ερωτικό αξεσουάρ η γραβάτα; :xm:

Πάνω σε ε-λα-χι-στο-τα-τους άνδρες. Που έχουν το σώμα, έχουν και το στυλ.

Όπως και το μίνι στις γυναίκες. Μια φορά φτιάχνεσαι, εννιά φορές αηδιάζεις.
 
retrofan είπε:
Ερωτικό αξεσουάρ η γραβάτα; :xm:
Πάνω σε ε-λα-χι-στο-τα-τους άνδρες. Που έχουν το σώμα, έχουν και το στυλ.

Όπως και το μίνι στις γυναίκες. Μια φορά φτιάχνεσαι, εννιά φορές αηδιάζεις.
Προς τι η τόση έκπληξη αγαπητή μου φίλη;

Ε - λα - χι - στο - τα - τοι είναι οι άνδρες πια ούτως ή άλλως, πολλώ δε μάλλον αυτοί που τη φορούν :D
 
Δε νομιζω πως η γραβατα απαιτει ωραιο σωμα για να φορεθει. Ετσι κι αλλιως, δεν αποκαλυπτει γυμνα και τυχον πλαδαρα σημεια, εν αντιθεσει με το γυναικειο μινι που απαιτει καλλιγραμμα ποδια.

Φυσικα, αν μια γυναικα δεν τη βλεπει ως ερωτικο αντρικο αξεσουαρ, κανεις δεν μπορει να την πεισει γι' αυτο. Ειτε αισθανεται ετσι απο μονη της, ειτε οχι.
 
Πίσω
Μπλουζα