Δεινόσαυροι

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι η κλασσική και αγαπημένη μου σειρά Eyewitness της Dorling Kindersley!!!

Έχουν βγει πάρα πολλά τέτοια βιβλία και συνεχίζουν, αν δεν κάνω λάθος, να βγαίνουν.

Κύριο χαρακτηριστικό τους είναι η κυριαρχία του λευκού και η πληθώρα εικόνων με επεξηγηματικές λεζάντες. Αυτό το λευκό βοηθά τις εικόνες να στέκονται καλύτερα στο χώρο του βιβλίου και να σου τραβούν την προσοχή.

Ως spin off της σειράς βιβλίων είχε βγεί και το 1994 τηλεοπτική σειρά ντοκυμαντέρ με τον ίδιο τίτλο, επεισόδια της οποίας προβλήθηκαν και στην Ελλάδα από τη ΝΕΤ γύρω στο 1997.

Τέτοια βιβλία είχαμε αρκετά στη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας και όλο και κάποιο έπεφτε στα χέρια μου μια στις τόσες. Τη δε σειρά την είχα λατρέψει και τη θεωρώ ως μια από τις καλύτερες σειρές ντοκυμαντέρ. Έχω στην κατοχή μου δύο βιβλία από τη σειρά (Έγκλημα και τιμωρία, Ολυμπιακοί αγώνες) και έξι βιντεοκασέτες από την τηλεοπτική σειρά (Καιρός, Ηφαίστεια, Ορυκτά και πετρώματα, Αμφίβια, Καρχαρίες, Σκελετός).

Επάνω στις κασέτες γράφει ότι κυκλοφόρησαν το 1995 στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Ερευνητές, όπως και η σειρά βιβλίων από ένα σημείο κι έπειτα κυκλοφορούσε από αυτό τον εκδοτικό οίκο.

Όταν κυκλοφόρησε η σειρά από τους Ερευνητές μετονομάστηκε από "Τα μάτια της Ανακάλυψης" σε "Αυτόπτης μάρτυρας" και "Ανακαλύπτω".

Υπάρχουν επίσης σειρές που αφορούν τις επιστήμες (οι οποία σειρά έχει ασημί εξώφυλλο) ή την τέχνη ή και ειδικοί τόμοι με θεματικές ενότητες (πχ για το σώμα).
 
Το αχνοθυμάμαι το συγκεκριμένο βιβλίο. Πολύ ωραίες σειρά βιβλίων, πραγματικά εκπαιδευτικά.
 
Πίσω
Μπλουζα