Διαφημίσεις παλιών ραδιοφωνικών σταθμών

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
έχοντας στη διάθεση μου το πλήρες αρχείο τευχών του Διφώνου ( συλλογή του πατέρα μου ;) ) σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα στο οποίο θα βάλω όλες τις διαφημίσεις από ραδιοφωνικούς σταθμούς που δεν υπάρχουν πλέον,μέχρι και το 97/98.

οι φωτογραφίες δυστυχώς δεν είναι πολύ ευκρινείς και θα παραμείνουν έτσι γιατί η σελιδοποίηση δεν είναι κατάλληλη για σκανάρισμα (τουλάχιστον εγώ δεν ρισκάρω)...

(σύντομα θα ξεκινήσω και το σκανάρισμα των εξωφύλλων του Διφώνου για την ίδια χρονική περίοδο)

ξεκινάμε με το 1995

Ελλάδα fm

radio 2 krem13.jpg

radio 4 krem13.jpg

radio 5 krem13.jpg

αιγαίο fm

radio 1 krem13.jpg

ρόδον fm

radio 3 krem13.jpg

κανάλι 7 ( ή 1; )

radio 6 krem13.jpg

radio veronica

radio 7 krem13.jpg

to be continued...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας δημοφιλής "πειρατικός" σταθμός (πριν από την έναρξη της ελεύθερης ραδιοφωνίας στην Αθήνα) ήταν το StarRadio στους 92,6 (αρχικά στους 92,3). Εδώ μια κάρτα του σταθμού με το πολυ δημοφιλές (τότε) λογότυπο.

radio star omadara.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο krem13 ... πολύ ωραίο θέμα και ευχαριστούμε

Κανάλι 1 του Πειραιά είναι. Το Ράδιο Βερόνικα δεν υπάρχει πια .... νομίζω
 
caprice είπε:
Μπράβο krem13 ... πολύ ωραίο θέμα και ευχαριστούμε
Κανάλι 1 του Πειραιά είναι. Το Ράδιο Βερόνικα δεν υπάρχει πια .... νομίζω
το βερόνικα όντως δεν υπάρχει πλέον,σύμφωνα με πληροφορίες "από μέσα" (πρώην ιδιοκτήτης) αν θυμάμαι καλά ήταν να ανοίξει ξανά πριν λίγα χρόνια αλλά πούλησαν τη συχνότητα που είχαν πάρει (και χρησιμοποιούσαν πειραματικά για λίγο καιρό) σε ένα άλλο σταθμό
 
Να κ κάποιες που βρήκα

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 1 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 2 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 3 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 4 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 5 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 6 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 7 and1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
το βερόνικα όντως δεν υπάρχει πλέον,σύμφωνα με πληροφορίες "από μέσα" (πρώην ιδιοκτήτης) αν θυμάμαι καλά ήταν να ανοίξει ξανά πριν λίγα χρόνια αλλά πούλησαν τη συχνότητα που είχαν πάρει (και χρησιμοποιούσαν πειραματικά για λίγο καιρό) σε ένα άλλο σταθμό

Iδιοκτήτης του "Βερόνικα" ήταν ο Γιάννης Σκουλετάκης, με ιστορία και αγώνα στα ερασιτεχνικά FM, ο οποίος παραχώρησε τη συχνότητα στον όμιλο Real για να γίνει ο σημερινός Real FM 97.8. Στον Real FM o κύριος Σκουλετάκης εξακολουθεί να έχει εκπομπή 4-6 το απόγευμα του Σαββάτου, με ελληνικά τραγούδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Iιοκτήτης του "Βερόνικα" 'ηταν ο Γιάννης Σκουλετάκης, με ιστορία αι αγώνα στα ερασιτεχνικά FM, ο οποίος παραχώρησε τη συχνότητα στον όμιλο Real ια να γίνει ο σημερινός Real FM 97.8. Στον Real FM o κύριος Σκουλετάκης εξακολουθεί να έχει εκπομπή 4-6 το απόγευμα του Σαββάτου, με ελληνικά τραγούδια.
ναι όντως :) ,πάντως μέχρι πριν λίγο καιρό σε άλλη μέρα δεν ήταν η εκπομπή του ?
 
Εδώ και 2-3 χρόνια είναι σίγουρα αυτή την ώρα. Ήταν και τις Κυριακές παλιότερα, αλλά την ώρα πήρε ο Γιώργος Λιάνης. Πολλές φορές όμως ο κ.Σκουλετάκης κάνει και έκτακτες εκπομπές σε αργίες και διακοπές.
 
Ραδιοφωνικοι σταθμοι 8 and1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ραδιοφωνικοι σταθμοι 9 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 10 and1.jpg

Ραδιοφωνικοι σταθμοι 11 and1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα