Διαφημίσεις σε περιοδικά 1970-73

σκεφτείτε πόσο δύσκολο όμως ήταν και πόσο κόπο ήθελε να στήσουν αυτές τις διαφημιστικές φωτογραφίες! έπρεπε να διαλέξουν τα κατάλληλα μοντέλα, να διαλέξουν ρούχα που τους πηγαίνουν, να βρουν τον κατάλληλο χώρο, ενδεχομένως σε στούντιο, να διαλέξουν και να στήσουν τον κατάλληλο φωτισμό, να στήσουν τα μοντέλα με τις κατάλληλες πόζες και όλο το σκηνικό, ενδεχομένως να τραβήξουν και 2-3 polaroid για να επιβεβαιώσουν το όλο στήσιμο, και τελικά να κάνουν την λήψη και να περιμένουν να εμφανιστεί το φιλμ και ουφ το πετύχαμε! ενώ τώρα λες στην τεχνητή νοημοσύνη τι θες και στο φτιάχνει!
 
σκεφτείτε πόσο δύσκολο όμως ήταν και πόσο κόπο ήθελε να στήσουν αυτές τις διαφημιστικές φωτογραφίες! έπρεπε να διαλέξουν τα κατάλληλα μοντέλα, να διαλέξουν ρούχα που τους πηγαίνουν, να βρουν τον κατάλληλο χώρο, ενδεχομένως σε στούντιο, να διαλέξουν και να στήσουν τον κατάλληλο φωτισμό, να στήσουν τα μοντέλα με τις κατάλληλες πόζες και όλο το σκηνικό, ενδεχομένως να τραβήξουν και 2-3 polaroid για να επιβεβαιώσουν το όλο στήσιμο, και τελικά να κάνουν την λήψη και να περιμένουν να εμφανιστεί το φιλμ και ουφ το πετύχαμε! ενώ τώρα λες στην τεχνητή νοημοσύνη τι θες και στο φτιάχνει!
Όλοι οι άντρες της φωτό έχουν έκφραση για πολλά γελια! Ειδικά ο τυπάρας κάτω από το κάδρο! Έχει και colp grosso συνδυασμό πανταλονι-καλτσα-μαλλι-γραβατα!
 
πάντρευε το μοντέρνο και το σύγχρονο στοιχείο με το παραδοσιακό και το κλασικό (πορσελάνινο σερβίτσιο), μου άρεσε αυτό το πάντρεμα, σήμερα ούτε κατά διάνοια... οι νέες γυναίκες ούτε καν θα το σκέφτονταν κάτι τέτοιο
 
Πολυαγαπημενο "Ξυστε και μυριστε" απο το ΜUM. Δεν ξεχνιουνται εκεινες οι αρωματισμενες σελιδες...
Κι όμως το είχα λησμονίσει τελείως! Πολύτιμη ανάμνηση! Η εικονα προστέθηκε στο προσωπικό μου αρχείο. Σ ευχαριστώ.
 
Ωω, τα θυμάμαι αυτά τα χρησιμοποιούσε η μαμά μου
 
Το σετ της Siemens με τα ηλεκτρικά τα είχαν οι γονείς μου όταν πήραν σπίτι το 1981 τα είχε το σπίτι μέσα φοβερά λέει η μάνα μου ειδικά για το πλυντήριο ρούχων και πιάτων τέλειο
 
Ο ηθοποιός Αλέκος Ζαρταλούδης σε διαφήμιση του AZAX για τα πιάτα.

1713363527216.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα