"Διπλά" παιχνίδια !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάμαι ότι η μεγαλύτερη πόρωση όταν πρωτοπήρα υπολογιστή,

ήταν να παίζω μαζί με έναν κολλητό, παιχνίδια με 2 παίχτες ταυτόχρονα.

Τότε τα αποκαλούσαμε "διπλά".

π.χ. "Κώστα έλα σπίτι μου το απόγευμα. Πήρα ένα γαμ*στερό 'διπλό'" !

Τα αγαπημένα μου ήταν :

IKARI WARRIORS

TARGET RENEGADE

BATTY
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι ότι η μεγαλύτερη πόρωση όταν πρωτοπήρα υπολογιστή, ήταν να παίζω μαζί με έναν κολλητό, παιχνίδια με 2 παίχτες ταυτόχρονα.

Τότε τα αποκαλούσαμε "διπλά".

π.χ. "Κώστα έλα σπίτι μου το απόγευμα. Πήρα ένα γαμ*στερό 'διπλό'" !

Τα αγαπημένα μου ήταν :

IKARI WARRIORS

TARGET RENEGADE

BATTY
Φοβερό διπλό το Ikari Warriors!! Classic!

Επίσης είχα λιώσει και στο Silk Worm!
 
keeper7k είπε:
Φοβερό διπλό το Ikari Warriors!! Classic!Επίσης είχα λιώσει και στο Silk Worm!
΄
Το θυμάμαι.

Το είχα στην Amiga.

Ο ένας είχε ελικόπτερο και ο άλλος τζιπάκι.

Αρκετά πρωτοποριακό.
 
Επίσης είχα λιώσει και στο Silk Worm!
To οποίο φόρτωνε την πίστα την ώρα που έπαιζες. Πολύ μπροστά για την εποχή του. Τότε το να διαβάζεις από το drive έπαιρνε πολλούς "κύκλους" από το σύστημα, που να παίξεις και arcade!
 
north and South

Fernado Martin Basket master

Rampage

[edit greeklish]

παιδιά δε μπορώ τα έφτυσα, πάω για ύπνο... Διαβάζω 5 ώρες ποστ

poke 0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AA+ είπε:
north and SouthFernado Martin Basket master

Rampage

Pedia den mporw ta eftysa, paw gia ypno... diabazw 5 wres twra post..

poke 0
north and south !

μακράν από τα καλύτερ απαιχνίδια !

είχα δώσει επικές μάχες με φίλους !
 
Στον Amstrad διπλό Barbarian και double dragon. Στην Amiga παίζαμε όλοι η παρέα sensible soccer. Το χάος! Ωρες ατελείωτες, φωνές, ουρλιαχτά. Απίστευτη διασκέδαση! :)
 
north and south η ιστορια ξαναγραφεται χαχα.Θυμαμαι ειχα συνεχως τους νοτιους.Σε μερικα σημεια εσκαγαν μουρη κατι ινδιανοι κατι βροχες και εχανα δυναμεις.Εκει ξεσπαγα στον κακομοιρη τον 6128 η στο φιλο μου,που εσκαγε στα γελια.Η μαχη απ'οτι καταλαβατε μεταφεροταν και στο δωματιο...
 
North and south..το παιχνιδι της infogrames λετε?

Καταπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!
 
Το θυμαμαι αυτο το παιχνιδι.

Ειχε πλακα.

Επιανε μια ολοκληρη δισκεττα(356k)

Τις προαλλες το ξαναειδα μεσω του emulator.

Moνο που δεν καταλαβαινα πως παιζεται!!!!
 
Target; Renegade

Bubble Bobble

Ikari Warriors

North & South

Basket Master

Buitre

Silkworm

Double Dragon 2

τα δικά μου που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό.

To North & South ήταν πράγματι μια δισκέτα μπρος πίσω (178k+178k). Θηρίο! Αλλά θυμάμαι και το Defender of the Crown που ήταν μιάμιση δισκέτα (3 πλευρές) και το Megablasters που, αν δεν κάνω λάθος, ήταν δύο δισκέτες (4 πλευρές).

(Άσχετο με το θέμα, απλά μια και αναφέρθηκε το North & South: Με είχε πιάσει την εποχή μεταξύ 8-11 χρονών που ανακάλυψα το Discology και άλλαζα μέσα στα παιχνίδια τα "copyright", π.χ. από "Ocean Software" σε "Orestis Software" :)-Ρ), έβαζα και το υψηλότερο high score σ'εμένα κλπ. κλπ.

Έβλεπα την εισαγωγή στο North & South να λέει σαν έναν από τους προγραμματιστές (και μάλιστα "αρχηγό") κάποιον "P. Agripnidis". Εγώ δεν φανταζόμουν να είχαν Έλληνα προγραμματιστή στην εταιρεία και θεώρησα ότι αυτός που το "έσπασε" ίσως το παιχνίδι (πειρατικό το είχα φυσικά) έβαλε το όνομά του μέσα. ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟ DISCOLOGY ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ! Επί μέρες έψαχνα γιατί μου είχε κάτσει άσχημα που μπορούσε αυτός να το αλλάξει και δεν μπορούσα εγώ. Τελικά παίζοντας και την Amiga version και βρίσκοντας ξανά τον "P. Agripnidis" λύθηκε το μυστήριο!)
 
!!

Κορυφαία όλα αυτα τα παιχνίδια...

Επίσης να προσθέσω

Gauntlet

Goonies

World Games(μέχρι και 4 παίχτες)

Winter Games

Combat School

Tennis

Matchday 2

The way of the exploding Fist

Top gun
 
Το Winter Games ήταν το πρωτο μου παιχνίδι σε home. Το είχαμε σκίσει με ένα γειτονάκι, όπως επίσης και το Combat School αλλά πιο λίγο, γιατί λυπόμασταν το Joystick :D
 
Golden axe και Blues Brothers
 
Ikari Warriors

Match Day 2 (μούφα απο γραφικά και ταχύτητα (spectrum port βλέπεις (ωχ ωχ ωχ!!) αλλά πορωτικό, ειδικά με τα "συνθήματα" των οπαδών!)

F. M. Basketball

Target Renegade

Double Dragon 2

North and South

Heroes Quest

Combat School (ένας στο πληκτρολόγιο κι ένας στο joystick, χαμός!)

Megablasters

Golden Axe
 
αν και αρχαίο το thread ας το αναγεννήσω με λίγες ακόμα αναμνήσεις από επικά διπλά σε PC-XT όπως:

Double Dragon, Golden Axe, Lakers Vs Celtics, Hot Rubber, England Soccer, Barbarian(!), North & South, Xenon 2, AV Volley(χα-χα) και τόσα άλλα. Μάλιστα ένα φιλαράκι έχανε στο North & South και από τα νεύρα του πέταξε την δισκέτα στο ταβάνι και μετά δεν την διάβαζε το drive και έγινε panic λέμεεεε!!! Μετά δεν είχα λεφτά να πάρω το παιγνίδι και είχα στραβώσει μέχρι αηδίας!

:cry: :rant: :rant: :points:
 
Tα "διπλά" στον Amstrad, ήταν πολλά και καλά :) (ποιό να πρωτοδιαλέξουμε...).

Oρίστε και ένα thread με αντίστοιχες προτάσεις για τον Commodore, για όλους τους ενδιαφερόμενους...
 
Πίσω
Μπλουζα