Δυο κουκιά και δυο ρεβύθια

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
99
[deadpic]




Στις αρχές του 80, παρακολουθούσα μια παιδική εκπομπή με τραγουδιστά παραμύθια και τον τίτλο "Δυο κουκιά και δυο ρεβύθια".

Τραγουδούσε ζωντανά σε ένα πλατώ η γλυκύτατη Βάσια Ζήλου, ενώ τη συνόδευε στο πιάνο ο Σταμάτης Κραουνάκης (αμφότεροι έδειχναν σαν παιδάκια). Μαζί τους έπαιζαν και δύο ακόμη μουσικοί.

Το όλο εγχείρημα είχε αρκετό αυτοσχεδιασμό, και οι ιστοριούλες ήταν άγνωστα αλλά πολύ όμορφα και διδακτικά παραμυθάκια. Η φωνή της Βάσιας βελούδινη και ο Κραουνάκης εκφραστικός από τότε...

Δυο κουκιά , δυο κουκιά , κι άλλα δυο ρεβύθια,

στο καζάνι μια βραδυά, λέγαν παραμύθια.

Πέρασε και η φακή, κάθησε κι εκείνη,

κι από πάνω ο μάγειρας το καπάκι κλείνει!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παραπάνω εμένα μου θύμισε ένα άλλο που λέγαμε όταν ήμασταν νήπια και πήγαινε ως εξής.

Το κουκί και το ρεβύθι, εμαλώνανε στη βρύση


και περνά και η φακή και τα βάζει φυλακή.


 


Και μετά λέγαμε πιο φωναχτά.

Φακήη, βγάλτα έξω, δεν πειράζουν.

 


Σας λέει κάτι αυτό που έγραψα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
saboter είπε:
[deadpic]




Στις αρχές του 80, παρακολουθούσα μια παιδική εκπομπή με τραγουδιστά παραμύθια και τον τίτλο "Δυο κουκιά και δυο ρεβύθια".

Τραγουδούσε ζωντανά σε ένα πλατώ η γλυκύτατη Βάσια Ζήλου, ενώ τη συνόδευε στο πιάνο ο Σταμάτης Κραουνάκης (αμφότεροι έδειχναν σαν παιδάκια). Μαζί τους έπαιζαν και δύο ακόμη μουσικοί.

Το όλο εγχείρημα είχε αρκετό αυτοσχεδιασμό, και οι ιστοριούλες ήταν άγνωστα αλλά πολύ όμορφα και διδακτικά παραμυθάκια. Η φωνή της Βάσιας βελούδινη και ο Κραουνάκης εκφραστικός από τότε...

Δυο κουκιά , δυο κουκιά , κι άλλα δυο ρεβύθια,

στο καζάνι μια βραδυά, λέγαν παραμύθια.

Πέρασε και η φακή, κάθησε κι εκείνη,

κι από πάνω ο μάγειρας το καπάκι κλείνει!

μήπως εννοείς αυτό

http://www.google.gr/url?url=http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%25CE%2594%25CF%2585%25CE%25BF_%25CE%25BA%25CE%25BF%25CF%2585%25CE%25BA%25CE%25B9%25CE%25AC_%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9_%25CE%25B4%25CF%2585%25CE%25BF_%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25B2%25CE%25AF%25CE%25B8%25CE%25B9%25CE%25B1&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=dX8-Vb2CJ43qaJSOgPgF&ved=0CBMQFjAA&usg=AFQjCNFJDGRoh0ofpJSnTxGmrxuJIlyqfQ

δυο κουκιά και δυο ρεβύθια κάνουν δύο παραμύθια, αυτό μου ήρθε στο μυαλό, ίσως είναι αυτοσχεδιασμός...

johnny19818 είπε:
Το παραπάνω εμένα μου θύμισε ένα άλλο που λέγαμε όταν ήμασταν νήπια και πήγαινε ως εξής.
Το κουκί και το ρεβύθι, εμαλώνανε στη βρύση


και περνά και η φακή και τα βάζει φυλακή.


 


Και μετά λέγαμε πιο φωναχτά.

Φακήη, βγάλτα έξω, δεν πειράζουν.

 


Σας λέει κάτι αυτό που έγραψα;
ναι κι εγώ ξέρω αυτό το ποιηματάκι!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
περιμενα μηπως και ανεβασει κανεις βιντεο σε καλυτερη ποιοτητα αλλα δεν

οποτε,απ το τιποτα... καλοι ειναι και οι τιτλοι τελους της εκπομπης


μακαρι να βρεθει και σε καλυτερη αναλυση
 
Πίσω
Μπλουζα