Δυσκολιες σε Nintendo-Sony

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Metalcandyman
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.333
Αντιδράσεις
5.968
Ωσοι λυδωρησαν την Nintendo και θεωρησαν οτι επιασε πατο και οτι δεν εχει μελον και αλλα τετοια ωραια ας δει την επισημη θεση της sony για της φετεινες ζημιες της που οπως υπολγιζε θα ηταν στα 2,4 δισεκατομυρια δολλαρια αλλα τελικα ειναι στα 6,7 δισεκατομμυρια δολλαρια και αρχισε ειδη της απολυσεις 10000 εργαζομενων.
 
Καυστικος οπως παντα ο Bill!! χαχαχαχα!! :D
 
metalcandyman είπε:
Ωσοι λυδωρησαν την Nintendo και θεωρησαν οτι επιασε πατο και οτι δεν εχει μελον και αλλα τετοια ωραια ας δει την επισημη θεση της sony για της φετεινες ζημιες της που οπως υπολγιζε θα ηταν στα 2,4 δισεκατομυρια δολλαρια αλλα τελικα ειναι στα 6,7 δισεκατομμυρια δολλαρια και αρχισε ειδη της απολυσεις 10000 εργαζομενων.

H Sony το έχει χάσει παντελώς το παιχνίδι. Ειδικά με το Vita να πηγαίνει άκλαφτο όπως πάνε τα πράγματα. Άνευ παρεξηγήσεως, το Vita το θεωρώ απίστευτο μηχάνημα, μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά κάπου έπρεπε να έχει βγει νωρίτερα.

Αν η Apple αποφασίσει να βγάλει 7ιντσο iPad, (κάτι μου λέει ότι θα είναι το νέο iPod touch.... ) τα handhelds έχουν πεθάνει παντελώς από όποιον και να προέρχονται.
 
pooky(1) είπε:
Αν η Apple αποφασίσει να βγάλει 7ιντσο iPad, (κάτι μου λέει ότι θα είναι το νέο iPod touch.... ) τα handhelds έχουν πεθάνει παντελώς από όποιον και να προέρχονται.
Το 3DS πάντως πουλάει καλά. Όσο για το αν θα είναι το τέλος των handhelds διαφωνώ κάθετα καθώς τα πιο πολλά είδη δεν παίζονται σωστά χωρίς φυσικά κουμπιά. Αυτό βέβαια είναι ένα thread από μόνο του...
 
Κι εγώ είμαι υπέρ των "κουμπιών" . Αλλά τα πράγματα αλλάζουν και εξελίσσονται. Φυσικά το 3DS πάει καλά, αλλά αν δεν είχε πέσει η τιμή τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.
 
pooky(1) είπε:
H Sony το έχει χάσει παντελώς το παιχνίδι. Ειδικά με το Vita να πηγαίνει άκλαφτο όπως πάνε τα πράγματα. Άνευ παρεξηγήσεως, το Vita το θεωρώ απίστευτο μηχάνημα, μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις, αλλά κάπου έπρεπε να έχει βγει νωρίτερα.
Αν η Apple αποφασίσει να βγάλει 7ιντσο iPad, (κάτι μου λέει ότι θα είναι το νέο iPod touch.... ) τα handhelds έχουν πεθάνει παντελώς από όποιον και να προέρχονται.
Φιλε γιωργο και συμφωνω μαυτα που λες αλλα και διαφωνω.Η nintendo ειναι μακραν η πιο επυτηχημενη εταιρια στης φορητες κονσολες εχει τεραστιο κοινο και δεν προκειται να το χασει.για την sony κτλ δεν μιλαω γιατι ηδη βλεπουμε τα χαλια της με το psvit.Δεν μπορουμε να συγκρινουμε την οθονη αφης με τα πραγματικα κουμπια αυτο το καταλαβαινει κανενας.Και γω γουσταρω την apple δεν εχω mac αλλα εχω iphone.Δεν γεινεται ομως να σταθει ενα ipad 7 ιντσων μονο με αυτα τα παιχνιδακια που υπαρχουν για το iphone.Εκανε επυτηχια γιατι τα συνδιαζει ολα και κινητο και παιχνιδια κτλ αλλα με αυτα να συναγωνιστη την nintendo με της παιχνιδαρες της το θεωρω ως σεναριο επηστημονικης φαντασιας.Αν το κυκλοφορησει αποκλειστικα για παιχνιδομηχανη συνεργαστη με ολες της μεγαλες εταιριες για να κυκλοφορουν τα γνωστα παιχνιδια και οχι αυτα τα παιχνιδακια του δεκαλεπτου τοτε ναι πιστευω οτι θα παρει και αυτη το καμματι της πιτας που θα της αναλογει στης φορητες κονσολες.Οχι ομως οτι μπορει να εξαφανιση μια εταιρια οπως ειναι η Nintendo ωσον αφορα τα φορητα που εχει τεραστια ιστορια.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε γιωργο και συμφωνω μαυτα που λες αλλα και διαφωνω.Η nintendo ειναι μακραν η πιο επυτηχημενη εταιρια στης φορητες κονσολες εχει τεραστιο κοινο και δεν προκειται να το χασει.για την sony κτλ δεν μιλαω γιατι ηδη βλεπουμε τα χαλια της με το psvit.Δεν μπορουμε να συγκρινουμε την οθονη αφης με τα πραγματικα κουμπια αυτο το καταλαβαινει κανενας.Και γω γουσταρω την apple δεν εχω mac αλλα εχω iphone.Δεν γεινεται ομως να σταθει ενα ipad 7 ιντσων μονο με αυτα τα παιχνιδακια που υπαρχουν για το iphone.Εκανε επυτηχια γιατι τα συνδιαζει ολα και κινητο και παιχνιδια κτλ αλλα με αυτα να συναγωνιστη την nintendo με της παιχνιδαρες της το θεωρω ως σεναριο επηστημονικης φαντασιας.Αν το κυκλοφορησει αποκλειστικα για παιχνιδομηχανη συνεργαστη με ολες της μεγαλες εταιριες για να κυκλοφορουν τα γνωστα παιχνιδια και οχι αυτα τα παιχνιδακια του δεκαλεπτου τοτε ναι πιστευω οτι θα παρει και αυτη το καμματι της πιτας που θα της αναλογει στης φορητες κονσολες.Οχι ομως οτι μπορει να εξαφανιση μια εταιρια οπως ειναι η Nintendo ωσον αφορα τα φορητα που εχει τεραστια ιστορια.
Συμφωνω οτι τα tablets ,smartphones δεν θα μπορεσουν να φανε τα handhelds εκτος αν οι εταιριες που φτιαχνουν παιχνιδια για handhelds πανε και φτιαχνουν "κανονικα" παιχνιδια για τα tablets αποκλειστικα!! βεβαια η ελειψη κουμπιων οπως ειπατε ειναι ενα θεμα αλλα ποτε δεν ξερεις..

ps. Βασιλη σου ξεφυγε ενα Nintendo με μικρο "n" Ντροπη σου!! χαχααχ :D
 
Είναι γεγονός πάντως ότι το ps vita, αρχίζει να μοιάζει σε smartphone. Ειδικά η 3G έκδοση με όλα τα extra. Ακόμα βέβαια να βρω το tweeter και facebook app που λέγανε ότι υπάρχει.

Η γνώμη μου είναι, ότι όσο υπάρχουν γερά exclusives για την κάθε πλατφόρμα, αυτές θα έχουν το κοινό τους.
 
Φυσικά μέχρι να έρθει αυτός που έχει το πολύ χρήμα και να αγοράσει τις εταιρείες που δεν πάνε καλά, κάνοντας τα δικά του exclusives!

Είμαι απαράδεκτος, ακόμα δεν πήρα το 3DS!!!! Και να φανταστείς ότι θεωρώ τον Mario τον καλύτερο ήρωα που έχει βγει σε παιχνίδι ever!

Το μέλλον θα δείξει με τα φορητά. Αν και η SONY δεν είναι και ο καταλληλότερος αντιπρόσωπος του είδους!!!! Θέλω 3DSII με τη δύναμη του PSvita. Γίνεται;
 
Γιαννη δικειο εχεις ρε φιλε πως με ξεφυγε εμενα και εγραψα το NINTENDO με μικρα.Απο την πολυ δουλεια θα ειναι γιατι εχω σαλταρει :D

Γιωργο οπως ειπες αν θυμαμαι καλα θα στο παρει η γυναικα σου το 3DS οποτε no problem;)Ωσο για το 3DSII με την δυναμη του psvita απιθανο το θεωρω γιατι η NINTENDO εχει βρει την συνταγη να κανει τρελες πωλησεις χωρις παντοδυναμο hardware.Εδω να φανταστεις οταν καποτε η sega κυκλοφορησε το πολυ ισχυρο για την εποχη game gear η NINTENDO πουλουσε ακομα το κλασικο game boy με απιστευτη επυτηχια.Ολοι ξερουμε την καταληξη του game boy και του game gear.
 
Καλό θα ήταν πρώτα για τον ανταγωνισμό (και άρα τους καταναλωτές) το psv να πάρει τα πάνω του με κάποιες κινήσεις απο την sony...

Από την άλλη έχω την εντύπωση πως το 3ds προχωράει αργούτσικα αλλά τουλάχιστον σταθερά.

Ajax87 είπε:
ps. Βασιλη σου ξεφυγε ενα Nintendo με μικρο "n" Ντροπη σου!! χαχααχ :D
:rofl:
 
Tα tablets/Smartphones δεν πρόκειται ποτέ να αντικαταστήσουν τα gaming handhelds. Σίγουρα όχι με τον περιορισμένο χειρισμό που προσφέρουν τα touch screen. Στην καλύτερη περίπτωση να μπορούν να βγάζουν παιχνίδια με την περιπλοκότητα χειρισμού ενός angry birds ή κάποιου άλλου puzzle game, άντε και κανένα turn based strategy που δεν χρειάζεται πολλά κουμπιά ή point & click adventure. Καλό για να περνάει ο Γιαννάκης την ώρα του στο λεωφορείο, αλλά καθόλου αρκετό για έναν gamer που θέλει να παίξει και κάτι που να χρειάζεται κάποια επιδεξιότητα και να έχει κάποια περιπλοκότητα και όχι απλά να ακουμπάς τα εικονίδια την οθόνη και να παίζει μόνο του.

Στις πωλήσεις μπορεί να ξεπεράσουν τα gaming handhelds αλλά αυτό σημαίνει ότι απλά θα το αγοράζουν πιο πολλοί gadgetάκιδες, αυτοί που θέλουν να είναι στην μόδα ή αυτοί που θέλουν να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες του με άλλους τρόπους. Δεν σημαίνει ότι οι gamers αλλάξανε ξαφνικά γούστα και το γυρίσανε σε απλοϊκά παιχνίδια. Και αν εξαφανιστούν τα πραγματικά handhelds τότε θα σημαίνει ότι οι gamers είναι απλά λιγότεροι και η αγορά τους αγνόησε, όχι ότι τα tablets τα αντικατέστησαν και είναι καλύτερα ή έχουν καλύτερα παιχνίδια ή ότι "εξελίχθηκε" το gaming...

Εξέλιξη (του gaming) είναι που από το pad του Αtari 2600 μέχρι σήμερα, σταδιακά αυξάνονταν ο αριθμός των κουμπιών και η περιπλοκότητα-βαθος των παιχνιδιών. Με το να γυρίζουμε πίσω στην εποχή που παίζαμε μόνο με 1-2 κουμπιά είναι ακριβώς αυτό, ένα μεγάλο βήμα πίσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μιας και το θέμα αφορά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν/ίζουν οι sony-nintendo να πω και τα δικά μου 2 cents:P

ναι,τεράστιο το πρόβλημα και των δύο εταιριών αλλά υπάρχουν ορισμένες βασικές διαφορές

η nintendo είναι μια εταιρία παραγωγής hardware-software (οικιακής ψυχαγωγίας) και μόνο πράγμα που σημαίνει ότι κρίσεις σαν κι αυτή που πέρασε απειλούν την ίδια την ύπαρξή της.

η sony από την άλλη είναι μια εταιρία που έχει από τράπεζες και ορυχεία έως παραρτήματα για μουσική και ταινίες,η κρίση που περνάει (btw ένα μεγάλο ποσοστό από τις τεράστιες ζημιές της είναι σύμφωνα με αναλυτές "εικονικό" και έχει άμεση σχέση με τη φορολογία) είναι ίσως από τις μεγαλύτερες του χώρου άλλα μέσω πωλήσεων,απολύσεων και ανακατατάξεων μπορεί να μειώσει αρκετά την επίδρασή της.να αναφέρω επίσης ότι ο Hirai σε προχθεσινή συνέντευξή του είπε ότι το "gaming division" θα αποκτήσει κεντρικό ρόλο...

άρα ως εταιρίες καθαρά (και μην εννοώντας αυστηρά τα gaming divisions,άσχετα αν η nintendo έχει μόνο αυτό) αυτή που έχει by default περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης είναι και θα είναι η sony,τουλάχιστον όσο θα έχει να πουλάει ;) .
 
Γιατι ποιος ειπε οτι τα 800 εκκατομυρια δολλαρια ζημιες της NINTENDO ειναι ολα πραγματικα.Εννοιται οτι δεν ειναι ολα πραγματικα και καποιο ποσοστο ειναι εικονικα.Παντου γεινεται αυτο εξαλου ;) Και ουτε προκυται να φαληρησει η ΝΙΝΤΕNDO απο αυτο.Απλα οταν σαν sony εχεις εικονικα η μη 6,7 σισεκατομμυρια ζημιες και βλεποντας το psvita να μενει στον πατο των πωλησεων με κατω απο 10000 την βδομαδα στην ιαπωνια που περιμενες της πιο πολλες πωλησεις εκει τοτε θα το ξανασκεφτεις το θεμα Hardware γιατι δεν γεινεται να κανεις εξοδα για να φτιαξεις μια πολυ ισχυρη κονσολα και τελικα να μπαινεις απο μεσα.Οποτε αν παει ετσι η δουλεια ωσοι οπαδοι της sony πιστευουν οτι θα δουν κανενα εξωπραγματικο Hardware στο ps4 ας αρχισουν να κατεβαινουν απο το συνεφακι τους σιγα σιγα.
 
metalcandyman είπε:
Γιατι ποιος ειπε οτι τα 800 εκκατομυρια δολλαρια ζημιες της NINTENDO ειναι ολα πραγματικα.Εννοιται οτι δεν ειναι ολα πραγματικα και καποιο ποσοστο ειναι εικονικα.Παντου γεινεται αυτο εξαλου ;) Και ουτε προκυται να φαληρησει η ΝΙΝΤΕNDO απο αυτο.Απλα οταν σαν sony εχεις εικονικα η μη 6,7 σισεκατομμυρια ζημιες και βλεποντας το psvita να μενει στον πατο των πωλησεων με κατω απο 10000 την βδομαδα στην ιαπωνια που περιμενες της πιο πολλες πωλησεις εκει τοτε θα το ξανασκεφτεις το θεμα Hardware γιατι δεν γεινεται να κανεις εξοδα για να φτιαξεις μια πολυ ισχυρη κονσολα και τελικα να μπαινεις απο μεσα.Οποτε αν παει ετσι η δουλεια ωσοι οπαδοι της sony πιστευουν οτι θα δουν κανενα εξωπραγματικο Hardware στο ps4 ας αρχισουν να κατεβαινουν απο το συνεφακι τους σιγα σιγα.
μην βλέπεις μόνο το gaming ως υπαίτιο των απωλειών της sony (που τουλάχιστον πλέον δεν είναι,το ps3 πωλείται πλέον με κέρδος,το psp και ps2 το ίδιο αλλά και το psvita έστω και οριακά),αυτή τη στιγμή ο κύριος υπαίτιος είναι απλά το γεγονός ότι το όνομά της πλέον δεν "πουλάει" τόσο σε σχέση με το παρελθόν (και κυρίως σε τομείς όπως οι τηλεοράσεις).

αυτό επηρεάζει σίγουρα και το gaming (σε σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του "ps4") αλλά κακά τα ψέματα,για άλλους λόγους το ίδιο επηρεάζονται και οι άλλες εταιρίες (sony: ζημιές,οικονομική κρίση,υψηλή αξία yen. nintendo: τα ίδια. microsoft: οικονομική κρίση) .

τώρα,αν αναφέρεσαι και στο προσδόκιμο επιβίωσής της στην αγορά του gaming,από τη στιγμή που δια στόματος Hirai αναφέρθηκε ότι θα γίνει κεντρικός πυλώνας της εταιρίας (aka τομέας από τον οποίο σκοπεύουν να έχουν ένα μεγάλο ποσοστό των κερδών τους) έχει ακόμα μέλλον...
 
Πίσω
Μπλουζα