Είμαι Αθώος (1960)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Είμαι Αθώος (Finos Film 1960)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9_%CE%B1%CE%B8%CF%8E%CE%BF%CF%82



[TR]

[TD=bgcolor: #F9F9F9]



   
[/TD]

[/TR]




Έτος: 1960


Πρεμιέρα: 3 Δεκεμβρίου 1960


Διάρκεια: 90'


Είδος: Ιστορική - Δικαστική


Εταιρία παραγωγής: Φίνος Φιλμ


Σκηνοθεσία: Ντίνος Κατσουρίδης


Σενάριο: Ντίνος Κατσουρίδης


Μουσική σύνθεση: Τάσος Μαστοράκης


Συγγραφέας: Μανώλης Σκουλούδης


Παραγωγός: Κλέαρχος Κονιτσιώτης


Ηθοποιοί: Βούλα Ζουμπουλάκη , Δημήτρης Μυράτ , Αλέκος Αλεξανδράκης , Βύρων Πάλλης , Θόδωρος Έξαρχος , Γιάννης Αργύρης , Λάμπρος Κωνσταντάρας , Γιώργος Νέζος , Αλίκη Γεωργούλη , Κλεό Σκουλούδη , Σπύρος Καλογήρου , Βάσος Ανδρονίδης , Σάσα Καζέλη , Βασίλης Μαυρομάτης , Νίκος Βανδώρος , Θάνος Γραμμένος , Γιώργος Τζιφός , Κώστας Θέμος ,Λάμπρος Κοτσίρης , Νίκος Δενδρινός


Σχόλια/Πλοκή: Γαλλία, αρχές του αιώνα. Το στρατιωτικό κατεστημένο, για πολιτικούς και μαζί φυλετικούς λόγους, με όργανο έναν φιλοχρήματο και γυναικά κατώτερο αξιωματικό, κατηγορεί για προδοσία τον Λοχαγό Αλφρέδο Ντρέιφους (Αλέκο Αλεξανδράκη), οτι δήθεν παρέδιδε μυστικά στους Γερμανούς. Μετά απο μια δίκη, όπου κυριαρχούν η μισαλλοδοξία και η σκοπιμότητα, ο Ντρέφους καταδικάζεται και φυλακίζεται. Μονάχα η βαθιά πίστη του Εμίλ Ζολά (Δημήτρη Μυράτ) στην αθωότητα του λοχαγού, και η μαχητικότητα του, θα χαρίσουν στον άδικα καταδικασμένο την ελευθερία του και την αποκατάσταση της τιμής του.


Trivia: Από το θεατρικό έργο του Μανώλη Σκουλούδη "Υπόθεση Ντρέιφους".Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1960-1961 και έκοψε 22.999 εισιτήρια. Ήρθε στην 22η θέση σε 58 ταινίες.


Εδώ οι τίτλοι αρχής της ταινίας:



[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tην έχω δει.

Έχω δει στην ΕΡΤ πριν πολλά χρόνια, μικρός, και το πρωτότυπο, "Τhe life of Emil Zola" του 1937.

Προσπάθησε η Φίνος αλλά το ξένο είναι ασύγκριτα πιο καλό σε όλα....

(Παρεμπιπτόντως, υπάρχει και ένα βουβό φιλμ του 1899.)

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την έχει πλέον η Φίνος Φιλμ. Την έχει ο Κλέαρχος Κονιτσιώτης. Μάλιστα , με τις κυκλοφορίες σε dvd η συγκεκριμένη δε βγήκε στα "πακέτα ταινιών" της Φίνος αλλά στην εφημερίδα "Ελεύθερος τύπος". Πολύ καλή ταινία παρόλα αυτά.
 
Eίναι ενδιαφέρουσα ταινία μόνον λόγω των ηθοποιών.

Κατα τ' άλλα, μετά βίας φτάνει το μέτριο.

Π.χ. η αναπαράσταση της εποχής είναι ελλιπής ή κακή (κοστούμια, σκηνικά κλπ είναι πολύ φτωχά).

Η σύγκρισή του με το ξένο film του 1937 σε όποιον τα έχει δει αμφότερα είναι αναπόφευκτη.

Όταν μικρός είχα δει το ξένο στην ΕΡΤ, είχα εντυπωσιαστεί, ακόμη το θυμάμαι. (Μιλάμε για 20+ χρόνια πριν.)


Και απ ότι ξέρω έχει πάρει 3 Oscar και είχε άλλες 7 υποψηφιότητες....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπήτε nick εχεις κάνει ένα μικρό λαθάκι στην ταινία το ρόλο του Ντρέιφους τον επαιζε ο Δημήτρης Μυράτ και το ρόλο του Εμίλ Ζολά ο Γιάννης Αργύρης και ο Αλεξανδράκης επαιζε νομίζω το ρόλο του Εστερχάζι που ήταν ο φιλοχρήματος αξιωματικος .
 
kossyfa είπε:
Αγαπήτε nick εχεις κάνει ένα μικρό λαθάκι στην ταινία το ρόλο του Ντρέιφους τον επαιζε ο Δημήτρης Μυράτ και το ρόλο του Εμίλ Ζολά ο Γιάννης Αργύρης και ο Αλεξανδράκης επαιζε νομίζω το ρόλο του Εστερχάζι που ήταν ο φιλοχρήματος αξιωματικος .
Έχεις απόλυτο δίκιο Kossyfa, αλλα καμιά φορά γίνονται και λάθη. Θα παρακαλέσω λοιπόν όποιον μπορεί να διορθώσει τα λάθη κατα τα δικά σου γραφόμενα.
 
Και μια φωτογραφία από το φιλμ με τον Αλέκο Αλεξανδράκη...

 


2.jpg


2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλόδοξη προσπάθεια για τα μέτρα της εποχής. Πολύ μεγάλο και αξιόλογο το επιτελείο των ηθοποιών, με επικεφαλής τον Αργύρη και τον Μυράτ. Κρίμα που δεν μεταδίδεται πλέον ποτέ από την τηλεόραση.
 
Αυθεντικές φωτογραφίες από την ταινία

 


87.jpg
87.jpg

86.jpg
86.jpg
 
Μ' αρέσει που τα διαφημιστικά γράφανε ότι η ταινία είναι ΤΟ "ΚΑΤΗΓΟΡΩ" ΤΟΥ ΖΟΛΑ, λες και πρόκειται για μυθιστόρημα μ' αυτόν τον τίτλο, πώς λέμε "Η Νανά" του Ζολά. Αλλά "Κατηγορώ" (J' Accuse) ήταν ο τίτλος ανοιχτής επιστολής προς τον Γάλλο Πρόεδρο που έγραψε ο Ζολά και δημοσίευσε σε πρωτοσέλιδο η εφημερίδα L'Aurore. Ήταν γενναία κίνηση (ο Ζολά διώχτηκε δικαστικά γι' αυτήν), ήταν σημαντικός παράγοντας στην τελική αθώωση του Ντρέυφους, αλλά ήταν ένα γράμμα.
 
Καλή ταινία. Αξιοπρεπής παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα. Λίγο το υπερβολικά θεατρικό παίξιμο να έλειπε , αλλά δεν πειράζει, η γενική εικόνα είναι καλή..
 
RIO είπε:
Καλή ταινία. Αξιοπρεπής παραγωγή για τα ελληνικά δεδομένα. Λίγο το υπερβολικά θεατρικό παίξιμο να έλειπε , αλλά δεν πειράζει, η γενική εικόνα είναι καλή..
Συμφωνώ με τον Rio. Συμπαθητική ταινία, Λίγο υπερβολική μερικές φορές αλλά το ασυνήθιστο θέμα της (για τα ελληνικά κινηματογραφικά δεδομένα) την κάνει αξιομνημόνευτη.

Ίσως να είχε ξεμείνει από την εποχή της ταινίας αλλά κυκλοφορούσε ένα βιβλίο με τίτλο "Κατηγορώ" και σαν συγγραφέα ανέφερε τον Ζολά (υπήρχε στην σχολική βιβλιοθήκη του γυμνασίου μας). Στο βιβλίο υπήρχε η μετάφραση του ομώνυμου άρθρου του Ζολά, αλλά το 99% του βιβλίου καταλάμβανε η εξιστόρηση της υπόθεσης Ντρέιφους (όχι φυσικά από τον Ζολά). Το συγκεκριμένο βιβλίο πρέπει να το είχε δώσει και κάποια εφημερίδα (ελευθεροτυπία; ) στις αρχές της δεκαετίας του 2000
 
Πίσω
Μπλουζα