Εικαστικά (1983 ΕΡΤ)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Εικαστικά (1983)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC

Τη θυμάστε αυτήν την εκπομπή φίλοι μου ??? Την παρουσίαζε η δημοσιογράφος, και ειδικευμένη στα θέματα τέχνης, Μαρία Καραβία γύρω στο 1983 με 1984 στην ΕΡΤ 1 !!! Η μετάδοση της εκπομπής γινόταν Κυριακές απόγευμα προς βράδυ, πριν αρχίσει η Αθλητική Κυριακή !!! Σε αυτήν την εκπομπή φιλοξενούνταν καλλιτέχνες [συνήθως η κάθε εκπομπή ήταν αφιερωμένη σε κάποιον καλλιτέχνη], ειδικευμένοι στη ζωγραφική, και συζητούσαν για τη ζωγραφική ή για κάποιον ζωγράφο που δεν βρισκόταν, πλέον, στη ζωή !!!

Δυστυχώς, όμως, δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από αυτήν την εκπομπή !!! Τα λιγοστά που θυμάμαι είναι ότι : α) Η εκπομπή αυτή αποτέλεσε τη "φυσική συνέχεια" της εκπομπής "Εικόνες", που ομοίως παρουσίαζε η κα Καραβία και που, ομοίως, είχε ως αντικείμενό της τη ζωγραφική !!! β) Η έναρξη της εκπομπής ήταν επενδυμένη με ένα καταπληκτικό ξένο τραγούδι, το οποίο δεν έχει λόγια, αλλά κάποια ιδιότυπη γυναικεία φωνή κάνει διάφορα φωνητικά, κάτι σαν "νταμπα νταμπα νταπ" [το τραγούδι αυτό το άκουσα μετά από πολλά χρόνια από το Radio Gold του Μαστοράκη και, συγκεκριμένα, τη στιγμή που ο κος Μαστοράκης παρουσίαζε αποσπάσματα από κάποιες συλλογές που είχε ετοιμάσει με παλιά τραγούδια και διέθετε προς πώλησιν !!! Το εν λόγω "βοκαλίστικο" τραγούδι περιεχόταν σε κάποια από αυτές τις συλλογές και ο κος Μαστοράκης το προλόγισε : "το θυμάστε αυτό το τραγούδι" ???] !!! [ενώ, όσον αφορά στην προγενέστερη εκπομπή "Εικαστικά", το μουσικό θέμα της έναρξής της ήταν η αρχή από το Ommadawn του Mike Oldfield] !!! γ) Ο λόγος που συγκράτησα το όνομα της παρουσιάστριας ήταν το γεγονός ότι μού έκανε, ως παιδάκι, εντύπωση η .... ομοιοκαταληξία που έκαναν το μικρό της όνομα και το επίθετό της : Μαρία / Καραβία :eek: o_O !!!!!

Άλλα πράγματα, δυστυχώς, δεν θυμάμαι απ΄ την εκπομπή !!! Κι αυτό επειδή, όποτε παιζόταν, περίμενα να τελειώσει για να αρχίσει η Αθλητική Κυριακή [αυτό ντρέπομαι που το γράφω ... όμως ... έχω το "ελαφρυντικό" ότι ως 12-13χρονος είχα άλλα ενδιαφέροντα !!! ] !!! Κι επειδή, λοιπόν, ήμουνα πολύ μικρός εκείνη την εποχή για να εκτιμήσω αυτήν την εκπομπή, είναι βέβαιον ότι έχασα πολλά - πολλά σημαντικά πράγματα !!! Πόσο, μάλλον, που η κα Καραβία ήταν τόσο ευγενική, τόσο καλλιεργημένη & καταρτισμένη και με υπέροχη άρθρωση [πόσο μάς λείπουν τέτοιοι άνθρωποι από τη σημερινή τηλεόραση !!! ] !!!

Θέλω να πιστεύω ότι στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ έχουν διασωθεί αποσπάσματα της εκπομπής !!! Σκεφθείτε ... τόσοι και τόσοι Έλληνες ζωγράφοι πέρασαν από αυτήν, πόσο μεγάλο κέρδος για τον ελληνικό πολιτισμό θα είναι η διάσωση επεισοδίων της !!!

Όσοι θυμόσαστε πράγματα από αυτήν την εκπομπή, θα είναι, πραγματικά, μεγάλη μου χαρά αν τα διαβάσω :flower: :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Rinus Cesar, που ύστερα από τριάντα και πλέον χρόνια, χάρη στο άρθρο σου για την εκπομπή "Εικαστικά", έμαθα ότι η μουσική έναρξής της ήταν το Ommadawn του Mike Oldfield. Κανείς από τον περίγυρό μου του τότε και του σήμερα δεν το γνώριζε, αν και κάτι μου έλεγε ότι πρέπει να ήταν μουσική του Oldfield. Ως αντίδωρο, σου γνωστοποιώ ότι η μουσική των τίτλων στην εκπομπή "Εικόνες" είναι το "Concert pour une voix" του Saint Preux. Θα το βρείς στο youtube. Το έχει ερμηνεύσει σχετικά πρόσφατα (το cd που έχω είναι του 2000) και η "δική μας" Καλλιόπη Βέττα. Από την εφηβεία μου που πρωτοάκουσα αυτές τις υπέροχες μουσικές συνθέσεις με μαγνήτησαν και ίσως έγιναν η αιτία που αρχικά παρακολούθησα τις πράγματι σπουδαίες αυτές εκπομπές πριν του "Διακογιάννη τη φωνή". Συμμερίζομαι απόλυτα την άποψή σου για την ποιότητα και την ευγένεια του λόγου που την διέκρινε: πραγματικά οι δύο αυτές εκπομπές της κυρίας Καραβία παραμένουν μέχρι σήμερα από τους ελάχιστους "φωτεινούς" οδοδείκτες για μια ποιοτική τηλεόραση που απευθύνεται σε τηλεθεατές, τους οποίους σέβεται και θεωρεί νοήμονες και όχι ημικαθυστερημένους καταναλωτές. Η άλλη μεγάλη κυρία της εποχής εκείνης που με αιχμαλώτιζε με την ομορφιά και τον λόγο της ήταν η Δανάη Στρατηγάκη (μοναδική η ικανότητά της στην εκφραστικότητα - πλαστικότητα του λόγου). Κρίμα που σήμερα οι εν λόγω Κυρίες, όπως και η Ε.Ρ.Τ., "απέχουν" από τα τηλεοπτικά δρώμενα.
 
Δεν βρίσκω λόγια να σε ευχαριστήσω δεν ξέρεις πόσα χρόνια έψαχνα αυτή την μουσική, να είσαι καλά.

Αν θυμάμαι καλά επίσης σαν σήμα αρχής και ενώ παιζόταν η μουσική πρέπει να διαλύονταν κάτι χρώματα μέσα σε νερό και η δημοσιογράφος είχε ένα χαρακτηριστικό άσπρο τσουλούφι. Να σκεφτείς κάποτε την είχα δει στο μετρό και το σκέφτηκα να τη ρωτήσω ποιά ήταν η μουσική της εκπομπής της αλλά δεν το έκανα. Δεν θα το φανταζόμουν ποτέ ότι θα ήταν Mike Oldfield.

Ευχαριστώ πολύ και το site ξεθολώνει και κάποιες μπερδεμένες αναμνήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα