Εκδήλωση ενδιαφέροντος: GameBoy MultiCarts

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Λοιπόν, το θέμα το έχω ήδη συζητήσει με κάποια παιδιά από το φόρουμ.

Και αποφάσισα να το ρίξω εδώ να δούμε τι μπορεί να γίνει..

Λόγω του Error Code και της ενασχόλησής μου με τη micromusic σκηνή, έκανα μια έρευνα και κάποιες επαφές για το θέμα των gameboy carts.

Η μοναδική λύση που υπάρχει, είναι ένας σειριακός transferer και ένα Smart Cart 32M.

Ο λόγος που εμένα με ενδιαφέρει είναι για να φορτώσω το LSDJ..που είναι το software για να δημιουργείς μουσική στο gameboy.

Ωστόσο, ξέρω ότι αρκετοί από εσάς ίσως ενδιαφέρεστε για να φορτώσετε παιχνίδια.

Το 32Μ ..δεν είναι 32ΜΒ δυστυχώς, αλλά βασίζεται σε ένα σύστημα που γενικά χρησιμοποιεί η Nintendo. Το κάθε παιχνίδια GB είναι 1Μ έως 4Μ. Επομένως το κάθε cart χωράει απο 10 έως 30 παιχνίδια, ανάλογα με το μέγεθος των παιχνιδιών που θα επιλέξετε. Υπάρχει ένα απλό μενού για να διαλέγετε παιχνίδια και όλα λειτουργούν κανονικά.

Ο μόνος περιορισμός είναι στα save. Επειδή τα carts του GB λειτουργούν με μπαταρία, μπορείτε να έχετε 1 save κάθε φορά. Δηλαδή, κάθε save σβήνει το προηγούμενο.

Το πακέτο συνολικά (δηλαδή transferer + cart) κοστίζει γύρω στα 100 δολάρια χωρίς μεταφορικά.

Μιας και εγώ θα πάρω ένα πακέτο, έκανα κάποιες επαφές και ήδη έχω πετύχει μια καλύτερη τιμή στα cαrts αν γίνει μαζική αγορά.

Επομένως, εφόσον εγώ θα έχω transferer, η συμφωνία που μπορώ να προτείνω έχει ως εξής:

Η τελική τιμή για 1 Cart (στο οποίο θα σας περάσω εγώ ότι θέλετε) θα κυμανθεί γύρω στα 35-45 ευρώ (ανάλογα με την ποσότητα των carts Που θα πάρω).

Αν θέλει κάποιος και τον tranferer κοστίζει 55 δολάρια + μεταφορικά.

Αν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τον transferer μπορώ να κοιτάξω αν πετύχουμε καλύτερη τιμή και για αυτόν...

Νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση να γλιτώσετε το έξοδο του transferer και δεσμεύομαι σε όσους το πάρουν ότι όποτε θελήσουν να αλλάξουν περιεχόμενα μου το φέρνουν από εδώ και το flasharoume επιτόπου (αρκεί να μην θέλει κάποιος αλλαγή κάθε μέρα...)

Να σημειώσω ότι εγώ δεν βγάζω κανένα κέρδος από αυτό και το κάνω απλώς για να εξυπηρετήσω όσους φίλους θα ήθελαν ένα multicart για το GB.

Τίποτα δεν είναι οριστικό ακόμα. Το θέμα το ανοίγω για να δω πόσοι περίπου ενδιαφέρονται για μια τέτοια αγορά.


PS..προς admins: θεωρώ ότι το θέμα δεν παραβιάζει τους κανόνες του forum, καθώς έχουν γίνει παρόμοια θέματα που παρουσιάζουν carts για άλλα μηχανήματα. Ωστόσο, εάν νομίζετε ότι υπάρχει θέμα, παρακαλώ σβήστε το :)

1) Plink

2) Maxouli

3) Lionheart
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιβεβαιώνω το αρχικό μου ενδιαφέρον, και δηλώνω οτι είμαι μέσα για multicard μόνο. Για να δούμε άλλες συμμετοχές.
 
Τι έγινε ρε παιδιά???

Κανείς?>????

Μόνο ο maxoulis???
 
Λοιπόν, αν και βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, κάνω ένα τελευταίο bump στο θέμα.

Την Πέμπτη το πρωί θα γίνει η παραγγελία, επομένως αν ενδιαφέρεται κάποιος άλλος ας ενημερώσει μέχρι Τετάρτη βράδυ...
 
GUSTARW TO AME BOYEXW DEI GAMEBOY DJs mu aresei poli i musiki kai an elega nai 8a itan gia to idio logo pu to 8es kai sy... alla den kserw ka8oloy apo texnikis fisis 8emata kai an boruses na mu peis ti paizei 8a elega aaaaaaaaaaannnnnnneeeeetttttttaaaaaaaa

YES!!!!!!!!!!!!!! APLA 8A EPREPE NA MU DEIKSEIS KAPOIA PRAMATA.. COULD THIS HAPPEN?
 
Φίλε retrovader,διόρθωσε σε παρακαλώ το post σου,τα greeklish απαγορεύονται...
 
retrovader είπε:
GUSTARW TO AME BOYEXW DEI GAMEBOY DJs mu aresei poli i musiki kai an elega nai 8a itan gia to idio logo pu to 8es kai sy... alla den kserw ka8oloy apo texnikis fisis 8emata kai an boruses na mu peis ti paizei 8a elega aaaaaaaaaaannnnnnneeeeetttttttaaaaaaaa YES!!!!!!!!!!!!!! APLA 8A EPREPE NA MU DEIKSEIS KAPOIA PRAMATA.. COULD THIS HAPPEN?
Αυτό που μπορεί να γίνει έιναι να σου περάσω τα κατάλληλα προγράμματα, πρόκειται ουσιαστικά για πρόγραμμα tracker...

Μπορώ να σου δώσω λινκς με οδηγίες, manual για τα προγράμματα, κλπ, κλπ..

Αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να φτιάξεις μουσική δεν θα σε αφήσουμε έτσι ;)

στείλε μου πμ αν είναι να πούμε λεπτομέρειες
 
Παιδιά παραγγείλατε τελικά;

Απλά τα βρήκα εδώ και νομίζω ότι βγαίνουν λίγο φτηνότερα, συν το ότι δεν υπάρχει ο φόβος του τελωνείου αφού είναι από Αγγλία, οπότε αν τυχόν θέλετε να πάρετε κι άλλα μελλοντικά ίσως να είναι καλή λύση:

http://www.robwebb1.plus.com/gb/gb.htm

Υποθέτω ότι μιλάτε για το Gameboy Transferer 2 set (transferer μόνο προς 30 λίρες) ή για πακέτο με μία Smart Cart 32Mb (50 λίρες) ή δύο Smart Carts (70 λίρες). Σκέτες Smart Carts από 23-25 λίρες ανάλογα με την ποσότητα.

Τα μεταφορικά σίγουρα κάτω από 10 λίρες συνολικά.
 
Πίσω
Μπλουζα