Εκκίνηση του Magic parted από USB stick

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Σημερα θέλησα να διαγράψω το δεύτερο partition που είχα στο "κατεβαστήρι" μου. Κατέβασα το ISO image του καταπληκτικού Magic Parted v3.2 (the hell with Partition Magic!) για να διαγράψω το 2ο partition και να κάνω resize το πρώτο καταλαμβάνοντας πλέον όλο τον υπόλοιπο δίσκο, αλλά υπήρχε το θέμα ότι δεν είχα CDROM ώστε να φτιάξω το cd και να μπουτάρω από κει, άρα έπρεπε να κάνω τη δουλειά με το 2GB Kingston USB stick (αναφέρω μάρκες και χωρητικότητες για απλή γνώση). Επρεπε με κάποιον τρόπο να γράψω το ISO στο stick και να το κάνω bootable. Βρήκα διάφορες λύσεις αλλά απαιτούσαν να εκτελώ μια διανομή linux στο πισί μου, ενώ εγώ ήθελα μία λύση που να δουλεύει μέσω Windows. Με αρκετό ψάξιμο, τελικά κατέληξα σε μία η οποία έπαιξε με την πρώτη προσπάθεια. Κατεβάζουμε το εργαλείο Unetbootin, και συγκεκριμένα την έκδοση για Windows. Βάζουμε το USB stick στο πισί μας. Θεωρώ πώς πρέπει να είναι αρκετά σύγχρονο ως συσκευή, δηλαδή να υποστηρίζει boot (άσχετο με την τεχνολογία U3). Προτού ξεκινήσουμε, φορμάρουμε τη συσκευή ως FAT, με την επιλογή φορμάτ κάνοντας δεξί κλικ στη συσκευή, στον Windows Explorer. Επιλέγουμε Quick Format. Μετά τρέχουμε το Unetbootin, επιλέγουμε την επιλογή Diskimage, μετά επιλέγουμε το ISO του magic parted, κάτω κάτω αριστερά στην επιλογή Type πρέπει να επιλέξουμε Usb Drive (είδα ότι είναι η προεπιλεγμένη) και ακριβώς δεξιά επιλέγουμε το γράμμα που έχει αντιστοιχισθεί στη συσκευή. Τέλος, πατάμε ΟΚ, και λογικά όλα θα πάνε καλά. Απ'ο,τι είδα, το εργαλείο αυτό, ανοίγει το ISO, και αντιγράφει όλα τα περιεχόμενα του image στο root του usb stick. Στην περίπτωση του Magic Parted, δε χρειάζεται Linux partition, γιατί το ISO είναι bootable και τρέχει το SYSLINUX.EXE. Υποθέτω πώς για να τρέξετε μια μινι διανομή Linux από το stick, θα πρέπει να φορμάρετε το usb stick σε ext2 μέσα από μια υπάρχουσα διανομή. Αποφάσισα να κρατήσω το magic parted στο usb stick μου, καθώς είδα ότι μέχρι και δίκτυο είδε, και υπάρχει και άπλετος χώρος να φορτώσω κι άλλα πράγματα. Στο site του magic parted θα βρείτε διάφορες πληροφορίες, όπως επίσης και διάφορα Modules που μπορείτε να προσθέσετε στην μινι αυτή διανομή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:D :D:D

Αϊντε και με ZENWALK, ταχιά ............ :D :D:D:D:D
 
Πίσω
Μπλουζα