Εκμάθηση game programming

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Όποιος κάνει τα πρώτα του βήματα στον χώρο της δημιουργίας παιχνιδιών Η/Υ προτείνεται το blog του καθηγητή Κώστα Αναγνώστου. Έχει ωραίες εισαγωγικές διαφάνειες αλλα συνάμα μπαίνει και σε μεγαλύτερο βάθος για όποιον ενδιαφέρεται.

http://videogameslab.wordpress.com/
 
Είναι φανερό ότι ο άνθρωπος έχει ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο, και πραγματικά αξίζει κανείς να διαβάσει με προσοχή τα όσα λέει. Ευχαριστώ για το link! Μακάρι να το είχα ανακαλύψει νωρίτερα για να τον καλέσω στο προσεχές συνέδριο Computers που θα κάνουμε στην Κέρκυρα, θα ήταν ενδιαφέρον να δώσει μια plenary ομιλία για τον προγραμματισμό video games. Τώρα δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον χρόνος αλλά θα τον έχω υπόψη μου για το μέλλον.
 
Πολύ χρήσιμο blog, ευχαριστώ πολύ για το link!

Θέλω πολύ ν' ασχοληθώ με το θέμα, αλλά αυτή την εποχή δεν έχω καθόλου χρόνο...

Ελπίζω κάποια στιγμή να το κάνω!
 
Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το θέμα. Κάποτε ήθελα να κάνω ένα διδακτορικό πάνω σε computer graphics και μου τον είχε συστήσει μία καθηγήτρια αλλά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορούσα να πάω στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Αυτή την εποχή γράφω ένα απλο space shooter με ψευτό 3d γραφικά. Θα το ανεβάσω αν ευοδώσει!! :)
 
ο κος. Αναγνώστου έχει κυκλοφορήσει και ένα βιβλίο "Βιντεοπαιχνίδια - Βιομηχανία και ανάπτυξη" το έχει διαβάσει κανείς;
 
Πολυ χρησιμο φαινεται, και εχει και καλοδουλεμενα tutorials για αρχη. Επικεντρωνεται σε c# και συγκεκριμενες extra βιβλιοθηκες ειδικα για Game programming
 
Πίσω
Μπλουζα