Εκπαίδευση στο διάστημα - Spacecamp (1986)

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Άλλη μια ταινία που είχα "λιώσει" στο βίντεο όταν ήμουν μικρός.

Ακόμα και τώρα που τη βλέπω στο DVD με συγκινεί το ίδιο.

Μια παρέα παιδιών που έχουν πάει σε καλοκαιρινή κατασκήνωση της ΝΑΣΑ και εκπαιδεύονται σαν αστροναύτες, αλλά κάτι πάει στραβά και πάνε πραγματικά στο διάστημα.

Κάτι που ανακάλυψα όταν την ξαναβρήκα πρόσφατα στο DVD είναι ότι το μικρούλι παιδάκι, έιναι ο Γιοακίμ Φοίνιξ του Μονομάχου (τότε "leaf Phoenix").

Επίσης στα highlights η καταπληκτική μουσική του John Williams (Star Wars, Indiana Jones, Juraasic Park, Superman. E.T. κτλ)

http://www.videodetective.com/movie_trailer/SPACE_CAMP/movie_clip/P00000195.htm

(στο youtube δεν υπάρχει τρέηλερ)

Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για προβολή τώρα το καλοκαίρι!
 
Που το ξετρυπωσες αυτο ρε θηριο;;;Μιλαμε οτι το εψαχνα χρονια καθοτι το ειχα δει μικρουλης και δεν ειχα συγκρατησει τον τιτλο.

Ασε που επαιζε τρελη πορωση με το Columbia (R.I.P.)
 
Και γω δεν ήξερα τον ξένο τίτλο και δεν την είχα πια την κασέτα!

Μέχρι που κατά τύχη το ανακάλυψα πριν 7-8 χρόνια καθώς αγαπημένος μου συνθέτης είναι ο John Williams και το είδα στη φιλμογραφία του!

Ξετρελλάθηκα μόλις κατάλαβα ότι ήταν αυτό που έβλεπα μικρός!!

Είναι ένα από τα πιο most wanted BLurays μου!

Ελπίζω να βγει σύντομα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειχα δει κατα τυχη ενα βραδυ στην τηλεοραση. Το μονο που θυμαμαι ηταν το παιδακι με την πορωση με Star Wars.

Μου εκανε πολυ εντυπωση η αναφορα (διαφήμιση?) αλλης ταινιας μεσα σε ταινια. Ηδη ηταν "μυθος" το Star Wars απο τοτε :)
 
Και ήδη είχε γίνει και αναφορά πάλι στο E.T. με την εμφάνιση ενός που φορούσε κουστούμι Yoda, στο Halloween. Μέχρι και το μουσικό θέμα του χρησιμοποιήθηκε.. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα