Εκπαιδευτικά προγράμματα spectrum

GTSS

Banned
Joined
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
0
Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω τον Gryzor που μου χάρισε τις κασσέτες που αναφέρονται στην αγγελία "χαρίζονται"

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=14140

Μετά απο πολύ κόπο κατάφερά να ανακτίσω τα δεδομένα από τις δύο εκπαιδευτικές κασσέτες Spectrum (φυσική Β γυμνασίου και χημεία Γ γυμνασίου) της Greek software που φαίνονται στην εικόνα της εν λόγω αγγελίας (κάτω δεξιά) και να τις μετατρέψω σε μορφή z80 και TZX. Απο την τελευταία μπορούν να αναπαραχθούν τέλεια και φρέσκα αντίτυπα της κασσέτας (perfect TZX).

Οι κασσέτες ήταν σε πολύ αλλιωμένη κατάσταση λόγω του χρόνου που έχει περάσει (23 χρόνια) αλλά μετά απο πολλές προσπάθειες και μερικές τεχνικές ηχογράφησης, το project ήταν επιτυχές. Λίγο ακόμα και μάλλον τα δεδομένα θα ήταν μη ανακτίσιμα...

Τα έχω ήδη υποβάλει στο World of spectrum και κάποια στιγμή θα υπάρχουν και εκεί αλλά αν κάποιος ενδιφέρεται για τα αρχεία αυτά ας μου στείλει pm με το email του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη δεν φαινεται το ονομα, μπορεις να τα αναφερεις και εδω?

BTW, ρε παιδια κανεις δεν ξερει τι συνεβει στην PIM και καποιο τροπο να ερθουμε σε επαφη?
 
Μπράβο Γιώργο...χαίρομαι που επιτέλους αυτές οι κασσέτες έπιασαν τόπο κάπου ;)
 
Wally είπε:
Καλη φαση!
Επειδη δεν φαινεται το ονομα, μπορεις να τα αναφερεις και εδω?

BTW, ρε παιδια κανεις δεν ξερει τι συνεβει στην PIM και καποιο τροπο να ερθουμε σε επαφη?
Δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο όνομα πέραν των

"Ηλεκτρονική εκπαίδευση Φυσική Β' Γυμνασίου, GREEK SOFTWARE"

"Ηλεκτρονική εκπαίδευση Χημεία Γ' Γυμνασίου, GREEK SOFTWARE"

Είναι κρίμα να χαθούν αυτά τα προγράμματα, αν κάποιος τυχαίνει να έχει κάποιες απο τις υπόλοιπες κασσέτες αυτής της σειράς και έχει την καλοσύνη να τις δανείσει για καμια δυο εβδομάδες, μπορώ να αναλάβω τη μετατροπή τους σε ψηφιακή μορφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία. Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του digital preservation!

Συγχαρητήρια σε εσένα και τον Gryzor. :)
 
Maddog είπε:
Ωραία. Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του digital preservation!Συγχαρητήρια σε εσένα και τον Gryzor. :)
και σε εμένα που ήμουν ο αρχικός κάτοχος :p

χεχεχε

μπράβο Γιώργο...πολύ καλή δουλειά :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα