Εκτέλεση προγραμμάτων (WinXP) σε Win7

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την εκτέλεση προγραμμάτων σε Win7 , τα οποία έτρεχαν καλά σε WinXP , αλλά δεν τρέχουν πλέον στα Win7 . Ρωτάω διότι ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα μια χαρά στα WinXP , πλέον δεν τρέχει στα Win7 . Τα Win7 που έχω είναι 64 bits και είναι η Ultimate έκδοση . Παρατήρησα πως κάνοντας δεξί κλικ επάνω στο αντίστοιχο αρχείο exe , υπάρχει η επιλογή για να καθορισθεί συμβατότητα για παλιότερα λειτουργικά . Παρότι έτρεξα τη συγκεκριμένη εφαρμογή , δεν μπόρεσα να κάνω το πρόγραμμα να τρέξει καθόλου ... Αν θυμάμαι καλά , τα Win7 Ultimate έχουν κάτι σαν XP mode . Είναι εκείνο με τη συμβατότητα που δοκίμασα παραπάνω ή είναι κάτι άλλο ; Διαφορετικά υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω ;
 
Τα WinXP που είχες ήταν 32bit? Αν ναι πιθανώς το ότι πήγες σε 64 bit αυτό να φταίει περισσότερο και όχι τα Win7
 
Τα περισσότερα προγράμματα μου δουλεύουν με 64-bit Win 7 εμένα. Είχα κάποιο πρόβλημα με το παλιό c&c generals. Αλλά ψάχνωντας βρήκα ότι διαγράφοντας το options.ini του μετά δουλεύει κανονικά. Κάποιες ασυμβατότητες είναι λογικό να υπάρχουν.
 
Ναι , τα XP μου ήταν 32 bits . Να υποθέσω λοιπόν πως δεν υπάρχει καμία ελπίδα ...
 
Δεν μας λες το πρόγραμμα μπας και βρούμε λύση;
 
Φυσικά . Πρόκειται για το AutoCAD 2004 .
 
iliekater είπε:
Αν θυμάμαι καλά , τα Win7 Ultimate έχουν κάτι σαν XP mode . Είναι εκείνο με τη συμβατότητα που δοκίμασα παραπάνω ή είναι κάτι άλλο ; Διαφορετικά υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω ;
Σε xpmode λογικα θα τρεξει χωρις προβλημα. Περισσοτερες πληροφοριες:

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Virtual_PC#Windows_XP_Mode

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx
 
Ναι αλλά για να δουλέψει το XP Mode χρειάζεσαι συγκεκριμένους επεξεργαστές. Ποιον έχεις εσύ φίλε iliekater;
 
Υπάρχει ένα patch (KB977206) το οποίο αφαιρεί τις απαιτήσεις για την εκτέλεση του Virtual PC στα Windows 7. Είναι διαθέσιμο μόνο για τους κατόχους της αυθεντικής έκδοσης του O/S. Συνεπώς απαιτείται επικύρωση των Windows πριν την λήψη αυτού του αρχείου.

For x86:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=837f12aa-1d37-464e-ae59-20c9ecbebaf6&DisplayLang=el

For x64:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=e70dd043-e262-43c0-a002-446567f1e2b4&DisplayLang=el
 
Τα Windows είναι αυθεντικά , αλλά μπερδεύτηκα λίγο . Θέλω να πω , αν η ιδέα είναι να τρέξω το Virtual PC (και κατεπέκταση το XP Mode - αν φυσικά το έχω καταλάβει καλά ο πρωτόγωνος) , τότε τι νόημα έχει να αφαιρέσουμε το Virtual PC απ' τα Win7 ;

Α , ο επεξεργαστής είναι Intel Core i7 .
 
Το XP Mode είναι μια λειτουργία του Virtual PC.

Άν αφαιρέσεις το Virtual PC από τα Windows, δεν μπορείς να εκτελέσεις τα XP.
 
@iliekater

Η αναφορα στο virtualpc δεν εχει καποια σχεση με την ερωτηση σου. Τσεκαρε τα υπολοιπα που σου ειπαν.
 
Ωραία , το εγκατέστησα και το έτρεξα (Virtual PC > Windows XP Mode) , αλλά προέκυψαν δύο προβλήματα :

1) Κάνοντας δεξί κλικ στον Υπολογιστή μου , μου δείχνει πως έχω 512 MB RAM , ενώ στην πραγματικότητα έχω 6 GB ! Βέβαια αυτό δεν είναι το σημαντικότερο ...

2) Το σημαντικότερο είναι πως όταν πάω να εγκαταστήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα , μου λέει πως δεν μπορεί να εγκατασταθεί , διότι χρειάζεται δικαιώματα διαχειριστή . Τι είναι πάλι και τούτο ; Μα αφού εγώ είμαι ο διαχειριστής !
 
πατα δεξι κλικ στο setup.exe και επελεξε εκτελεση ως διαχειριστης.

Οσο για τα 512, πρεπει να ρυθμισεις στο Virtual PC ποση RAM θα διαθεσεις.

αυτα...
 
Άν δεν θες να μπεις σε περαιτέρω μπελάδες, υπάρχουν τα VMware Player για Windows και Parallels Desktop για Mac OS.

attachment.php


Ένα μειονέκτημα του Parallels είναι ότι είναι trialware και πρέπει να εισάγεις κωδικό ενεργοποίησης. Όσοι επιχειρήσουν να ενεργοποιήσουν το πρόγραμμα μ'ένα οποιοδήποτε κλειδί θα βρεθούν σε δύσκολη θέση διότι το Parallels δεν δέχεται πειρατικά κλειδιά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jedah είπε:

Και εγώ είμαι θιασώτης του virtualbox αν και έχει διαφορές σε σχέση με το αντίστοιχο πρόγραμμα των win7 και δεν το προτείνω για την περίπτωση εδώ...

Το καλό είναι πως είναι εντελώς free υπάρχει σε εκδόσεις για όλα τα λειτουργικά.

Το θέμα όμως είναι ότι με το vitrualbox ουσιαστικά πρέπει να στήσεις από την αρχή ένα εικονικό winΧΡ μηχάνημα που θα μπουτάρει και θα τρέχει κάτω από τα 7.

Το «κακό» στην όλη υπόθεση είναι πως για την εφαρμογή που θέλουμε εδώ να τρέξουμε (autocad) αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη απόδοσης.
 
Μα ακριβως αυτος ειναι και ο λογος που δεν μπορουμε να μιλησουμε για virtualιzation - οταν εχεις αναγκη να τρεξεις autocad εισαι επαγγελματιας και δεν ειναι δυνατον να μην κανεις την επενδυση σε νεο μηχανημα που να τρεχει native το autocad.
 
Πίσω
Μπλουζα