Εκτίμηση retro τίτλων

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
Ανοίγω αυτό το Thread για τα μέλη που ενδιαφέρονται να βρούν πηγές εκτίμησης retro games εκτός απο το γνωστό e-bay.

Mετά απο αρκετή έρευνα, βρήκα αυτό το πολύ αξιόλογο site http://www.digitpress.com/, όπου ο κάθε χρήστης μπορεί να αξιολογήσει, κάθε παιχνίδι που έχει, όποιας κονσόλας, δωρεάν, επιλέγοντας το online rarity guide. Το συγκεκριμένο εργαλείο είναι πολύ χρήσιμο για να δείτε την αξία του παιχνιδιου που θα αγοράσετε/πουλήσετε, καθώς και πόσο σπάνιο είναι με κλίμακα το 10.

Όποιος έχει περισσότερα στοιχεία, για το πώς online μπορείς να κάνεις εκτίμηση του κάθε retro παιχνιδιού, more than welcome να συνεισφέρει τις πηγές του σε αυτό το thread.
 
Σίγουρα αυτό το site είναι πολύ καλό βοήθημα για να έχει κάποιος ένα μπούσουλα,αλλά οι αξίες δεν ισχύουν!

Για παράδειγμα το Base jumpers - CD32 το κοστολογεί 5$! το δικό μου το πήρα με 150$...

Σίγουρα η αξία του δεν είναι 150 αλλά ούτε 5!

Το digitpress πάντως είναι νομίζω το καλλύτερο all-in one site,έχω πάρει και το βιβλίο που έχουν εκδώσει!
 
pitsunami, έχεις δίκιο, πολλά παιχνίδια τα υποκοστολογεί. βέβαια έχει το πληρέστερο database σε παιχνίδια/consoles/εκτίμηση που έχω δει. Άλλο ένα πρόβλημα του είναι ότι έχει πολλά ? σε πολλούς τίτλους...
 
Δυστηχως ο πλησιεστερος τροπος να κοστολογησεις κατι, ειναι το ebay. Λυπηρο, αλλα ισχυει.
 
Σαν συλλέκτης, το θέμα "εκτίμηση αξίας" μ'έχει απασχολήσει πάρα πολύ. Δυστυχώς δεν υπάρχει απλή λύση ούτε εύκολος τρόπος να εκτιμηθεί η αξία ενός αντικειμένου καθώς οι παράμετροι είναι πάρα μα πάρα πολλοί. Ο βασικός μπούσουλας είναι ο εξής:

- Πόσα παρόμοια αντικείμενα υπάρχουν ανά πάσα στιγμη διαθέσιμα

- Σε τι κατάσταση μπορούν να βρεθούν συνήθως

- Ενα παρόμοιο αντικείμενο σε παρόμοια κατάσταση πόσο πωλείται συνήθως

- Τι ζήτηση υπάρχει για παρόμοιο αντικείμενο

Αυτά, πολύ γενικά! Τα sites δημοπρασιών είναι αυτά που καθορίζουν τώρα τελευταία τις τιμές δυστυχώς καθώς οι περισσότεροι αυτά χρησιμοποιούν για να πωλήσουν τ'αντικείμενά τους.. Μία λίστα με τιμές για παλαιά αντικέιμενα για να είναι αξιόπιστη θα πρέπει ν'ανανεώνεται καθημερινά από άτομα που γνωρίζουν κι αυτό δεν είναι εύκολο..

Μιχάλης
 
Το πιο ακυρο παντως ειναι η ανοησια που φιλοξενει καθε μηνα το RetroGamer :D
 
Κι εγώ έχω ασχοληθεί με το θέμα και ομολογώ ότι είναι λίαν δύσκολο...

Έχω συγκεντρώσει διάφορες rarity lists και price guides κατά καιρούς και αρκετούς από αυτούς τους έχω συνχωνεύσει σε ένα Excell αρχείο, που αν το βρώ θα το ανεβάσω. (Το είχα κάνει για τον Vag)

Επίσης βλέπω ότι κυκλοφορούν και διάφορα βιβλία αλλά για εξειδικευμένα προιόντα. Π.χ. για tabletops και handhelds έχει κυκλοφορήσει τελευταία το συγκεκριμένο :

http://www.lulu.com/content/568528

Η συγγραφέας είναι πολύ αξιόλογο άτομο και συχνάζει σε forum που ασχολείται με τα handhelds....και που να δείτε τη δική της συλλογή (!)
 
Πίσω
Μπλουζα