Ελληνικές ταινίες με sequel???

vasilismf

RetroN00b
Joined
27 Σεπ 2013
Μηνύματα
24
Αντιδράσεις
20
Δεν ήξερα σε ποιον τομέα να βάλω αυτό το θέμα, όποτε αν είμαι εκτός ας μεταφερθεί όπου ταιριάζει καλύτερα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός από τα λατέρνα φτώχια και φιλότιμο / γαρίφαλο, τις δυο ταινίες του Βέγγου που κάνει τον Θου Βου και τις πρόσφατες Νήσος 1 & 2, υπάρχουν άλλες ταινίες στον ελληνικό κινηματογραφο που να απέκτησαν και συνέχεια - sequel?

Ευχαριστώ!
 
Κι εγω αυτες που αναφερεις εχω υποψη μου :)
 
"Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα", "Οι Πόντιοι". Το "BIOS και Πολιτεία" βασίζεται στους χαρακτήρες από τη "Λούφα και Παραλλαγή", οπότε ίσως μπορεί να θεωρηθεί ανεπίσημο sequel... Υπάρχει και η απαράδεκτη "επίσημη" συνέχεια της Λούφας, οι "Σειρήνες στο Αιγαίο". Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό...
 
Τα Χτυποκαρδια στο θρανιο θωωρουνται συνεχεια του Ξυλου, αλλα πιστευω οτι κατι τετοιο δεν ισχυει αφου προκειται για διαφορετικες ιστοριες με μονο τους κοινο στοιχειο οτι πρωταγωνιστει μια μαθητρια.

Επισης το ζευγος Βυρων Παλλης - Αφροδιτη Γρηγοριαδου εχουν βγαλει μια σειρα αστυνομικων ταινιων με τον Βυρωνα να υποδυεται τον Λαμπιρη και την Αφροδιτη τη μνηστη του, Τζοβανα.
 
" γρανίτα από μελάνι " (1983) και το " και κλάμα στα σχολεία " (1984)...
 
Παραλίγο να βλέπαμε και συνέχεια του "Ιππότη της Λακκούβας" με τον Κώστα Βουτσά και τον Ψιτ!

Παπαδίστικη Κομπανία 1,2,3 μου ήρθε τώρα.
 
"Της κακομοίρας" και "ο γιος του Παρταόλα"...μια θεωρία που αναπτύχθηκε και αποδείχθηκε εντος Retromaniax! :p
 
Οι 2 του Ξαθοπουλου που στην πρωτη ψαχνει τη μανα του και στο σικουελ ψαχνει τον πατερα του και παλευει και με την αρκουδα


3ο σικουελ που να ψαχνει τον μπατζανακη του δεν γυριστηκε γιατι δεν ηταν διαθεσιμος ο Γκοτζιλα να παλεψει μαζι του...
 
"Κλασσική περίπτωση βλάβης" (1987) και "Η μεγάλη απόφραξη" (1988) με τον Κώστα Τσακωνα ως μαστροχαλαστή τεχνίτη με τον βοηθό του (Τάσο Κωστή)
 
Ο σοφός και η Σοφία Νο1 και Νο2 με τους Νίκο Γαλανό και Σοφία Αλιμπέρτη

Ο Μάγκας από του γιουσουρουμ και ο μάγκας από το γιουσουρούμ ξαναχτυπά με τον Νίκο Ρίζο

Οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωίνη νο1 με τον Κώστα Καραγιώργη και τον Μίλτο Κοντέα και Οι μπάτσοι πουλάνε την ηρωίνη νο2 με τον Στηβ Ντούζο και τον Σπύρο Καλογήρου

Άγριες πλάκες στα θρανία νο1 με τους Ντίνο Ηλιόπουλο, Νατάσσα Γερασιμίδου κ.α και άγριες πλάκες στα θρανία νο2 με τους Στηβ Ντούζο και Τάσσο Προύσαλη

Ο δρόμος προς την δόξα το αστέρι και η συνέχεια του με τίτλο ο μεγάλος αγώνας με τον Αλμπέρτο Εσκενάζυ στο ρόλο του μπασκεμπολίστα Νίκου Σαφέρη σε σενάριο του ίδιου
 
hannele είπε:
"Κλασσική περίπτωση βλάβης" (1987) και "Η μεγάλη απόφραξη" (1988) με τον Κώστα Τσακωνα ως μαστροχαλαστή τεχνίτη με τον βοηθό του (Τάσο Κωστή)
Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν είναι συνέχεια η μία ταινία της άλλης και μου φάνηκε περίεργο γιατί παίζουν οι ίδιοι χαρακτήρες αν και ο Τσάκωνας έχει διαφορετική γυνάικα, τη Βέτα Μπετείνη στο 1ο και την Ευαγγελία Σαμιωτάκη στο 2ο.
 
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! καλά δεν ήξερα ότι ο Ξανθοπουλος πάλευε και με αρκούδες! Πολύ μπροστά! Από οτι βλέπω τα πιο πολλά sequels είναι από κωμωδίες ταινίες και βιντεοταινιες των 80s λόγο τις επιτυχίας προφανώς τις πρώτης ταινίας. Αλήθεια γυρίστηκε πότε ταινία στην Ελλάδα με σχεδιασμό οτι θα βγάλουν κάποια στιγμή και την συνέχεια της ή έβγαινε πάντα συνέχεια λόγο της επιτυχίας τις πρώτης ταινίας;
 
φυλακες ανηλικων και φυλακες ανηλικων 2(εκδικηση στη βια)
 
Πίσω
Μπλουζα