Ελληνική Βάπτιση με playmobil!!

georgeplaymo

RetroN00b
Joined
24 Απρ 2015
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
9
Όλα ξεκινησαν με την δημιουργια ενός παπα με playmobil!! Η αρχικη ιδεα ηταν να φτιαξω έναν παπα που ολοι θυμομαστε από μια παλια διαφημιση με τα μακαρονια Μισκο!! Ακακιε!! Και μην ξεχασεις τα μακαρονια να είναι Μισκο!!

Και καπως ετσι θα δουμε στη συνεχεια ένα από τα πιο αγαπημενα μου διοράματα!

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια δημιουργια Γιωργη! :thumbup:

Αναμενουμε και την συνεχεια.... :sta2
 
Ευφάνταστο το δημιούργημα!
 
Ευχαριστω πολύ για τα σχολια σας Σταυρο και Betty Boop!!

Κι ενώ λοιπον ετοιμαζόμασταν να βαπτίσουμε την μικροτερη κορουλα μας, μου ηρθε η ιδεα να κανω μια αναπαρασταση της βαπτισης με playmobil και να την συμπεριλάβουμε στον εξωτερικο στολισμο της εκκλησιας!! Ιδου τα αποτελέσματα!!







attachment.php


attachment.php


attachment.php




Και μια extra φωτο από το εσωτερικο της εκκλησιας!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα σχολιασω το διοραμα,καθοτι το εχω ξαναδει και ηταν πολυ ωραια δουλεια!!! :thumbup:

Θα με πειτε γκρινιαρη,ιδιοτροπο και παραξενο αλλα ενεκα της παλιας μου δουλειας

το ματι μου επεσε στην βαση.......που δεν ειναι σοκοριασμενη ενα γυρω!!!!!! :eek:

Για οσους δεν γνωριζουν,σοκορο,ειναι το περιθωριο που μπαινει γυρω-γυρω

σε ενα κομενο κομματι μελαμινης για να μην φαινεται το κοψιμο της και να ειναι καλαισθητη. ;)
 
Σωστη παρατηρηση Σταυρο αλλα αυτό το διόραμα λογω δουλειας εγινε με την ψυχη στο στομα οποτε δεν υπηρχε χρονος για πολυτελειες.
 
Θυμάμαι που το είχες αναφέρει τότε που ήρθες στην συνάντηση.

Είναι πανέμορφο!
 
πράγματι καταπληκτικό και με την παραμικρή λεπτομέρεια!! Αλλά το είχατε εκτεθειμένο έτσι χύμα και το πήρες πίσω ακέραιο;;

Κρίμα που τότε δεν γνωριζόμασταν για να με καλέσεις στη βάφτιση... :cool:
 
Πολύ ωραίο Γιώργο. Η λεπτομέρεια είναι φοβερή. Στην φωτογραφία του 1ου ποστ, η συστάδα τα σκόρδα είναι προς βρώση ή για να μην ματιάζεται του γαϊδουράκι;
 
εγώ θα σχολιάσω ότι έμεινα έκπληκτος από το αποτέλεσμα αν και για να γκρινιάξω λίγο η εκκλησία της βάφτισης είναι καθολική και όχι ορθόδοξη...

Όπως και να έχει μπράβο σου!
 
Ευχαριστω πολύ για τα σχολια σας παιδια!!

Spybil, τιποτα δεν εγινε στην τυχη. Υπηρχε ατομο που ειχε αναλαβει την προστασια του διοράματος!!

Johnny, τα σκορδα είναι για να μην μου ματιασεται την δημιουργια μου χαχαχα!!

spyros, δεν εχεις αδικο. Η εκκλησια που μας εχει δωσει η playmobil είναι καθολικη και εγω απλα με την προσθηκη των σκεπων, τις κολωνες και τις εικονες προσπαθησα οσο μπορουσα και με ότι ειχα στην συλλογη μου εκεινο τον καιρο να την κανω να φανει οσο τον δυνατον πιο ορθοδοξη. Ειμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και μαλιστα ένα χρονο αργοτερα η playmobi HELLAS ζητησε το διόραμα μου αυτό για να το εκθεσει σε ένα εμπορικο κεντρο στην Αθηνα μαζι με αλλα δυο αλλων συλλεκτων. Ειμαι περήφανος γι'αυτο και τα σχολια ηταν θετικα!!

Οριστε και μια φωτο!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα ένα τα ξεφουρνίζεις. Αν και με τα playmobil ανέκαθεν είχα ελάχιστη σχέση, μπορώ να πω ότι τα διοράματα μου τραβάνε την προσοχή.
 
Καταπληκτικό!Το είχα δει και στο facebook!
 
johnny19818 είπε:
Ένα ένα τα ξεφουρνίζεις. Αν και με τα playmobil ανέκαθεν είχα ελάχιστη σχέση, μπορώ να πω ότι τα διοράματα μου τραβάνε την προσοχή.
Εχει και συνεχεια!! Αμεσως μετα ηρθε στη Θεσσαλονικη ο φιλος μου Τενης Βαγγοπουλος και στησαμε μαζι το Western διόραμα του στο Cosmos!!

attachment.php
 
:clap: :clap: Άρα λοιπόν σε μελλοντικό διόραμα στην πόλη θα ξέρουμε ποιος κρύβεται από πίσω. ;)
 
johnny19818 είπε:
:clap: :clap: Άρα λοιπόν σε μελλοντικό διόραμα στην πόλη θα ξέρουμε ποιος κρύβεται από πίσω. ;)
Και θα ειστε ολοι καλεσμένοι!! Είναι φανταστικη εμπειρια!!
 
Πωωω, με αυτά τα Playmobil διοράματα έχω ψυχολογικά από την μικρή ηλικία, δεν τα χορταίνω με τίποτα και πάντα τα ζηλεύω...
 
Πολύ ωραίο δημιούργημα, μπράβο George. Τι ωραίο να έχεις πατέρα που αντί να σου πετάει/χαρίζει τα Playmobil, ή να απειλεί να στα σπάσει σε κομματάκια όταν νευριάζει, αντί αυτού να κάνει διοράματα και να μεταδίδει το πάθος και στις μελλοντικές γενιές. Τυχερά παιδιά...
 
Πίσω
Μπλουζα