Ελληνικός προκριματικός 1979

thanos75

RetroMaNiaC
Joined
1 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.174
Αντιδράσεις
1.381
Ο πρώτος πάντως "ανοιχτός" ελληνικός τελικός για τη Eurovision ήταν αυτός του 1979. Πραγματοποιήθηκε στις 5 Φεβρουαρίου 1979 στο Δημοτικό Θέατρο του Πειραιά με παρουσιαστή το Βασίλη Τσιβιλίκα. Όπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις μια πρωτοβάθμια επιτροπή άκουσε 85 συμμετοχές που είχαν κατατεθεί εκείνη τη χρονιά μετά την σχετική προκήρυξη της ΕΡΤ και προέκρινε 6 τραγούδια τα οποία για πρώτη φορά θα διαγωνίζονταν σε ανοιχτό τελικό. Σύμφωνα με μαρτυρίες της εποχής ο τελικός ήταν αρκετά καλά οργανωμένος,έγχρωμος (από τις πρώτες έγχρωμες παραγωγές της ελληνικής τηλεόρασης) και μάλιστα η επιτροπή που θα αποφάσιζε για το νικητήριο τραγούδι αποτελούνταν από 65 άτομα (!!!) εκ των οποίων οι 20 ήταν δημοσιογράφοι και οι 45 εκπρόσωποι κοινού (κάτι το οποίο δε νομίζω να έχει ξανασυμβεί). Επιπλέον τα τραγούδια εκτελέστηκαν 2 φορές το καθένα (και αυτό είναι κάτι που δε νομίζω να έχει ξανασυμβεί). Τα 6 υποψήφια τραγούδια ήταν:

ΤραγούδιΕρμηνευτήςΠόντοιΘέση
Να'χαν όλοι οι άνθρωποι μια αγάπη όπως εγώΚώστας Χατζής3793
Αθήνα μάνα μουΜπέσσυ Αργυράκη/Αντώνης Στεφανίδης3225
Στην αρχήΣόφη Ζαννίνου2716
Δώσε μου ένα στίχοΚρίστη Στασινοπούλου4622
ΣωκράτηςΕλπίδα5281
Δύο σε μια ομπρέλαΠαολα Κομνηνή/Μαρία Φιλοσόφου/Φωτεινή Φιλοσόφου/ Δημήτρης Κοντογιάννης/Στέφανος Δεκεριάν3494

Έχω ακούσει πως οι διανοούμενοι της εποχής με δημοσιεύματά τους στον τύπο είχαν εκφράσει την προτίμησή τους στον Κώστα Χατζή. Φαίνεται όμως πως το γεγονός ότι η Ελπίδα ήταν αγαπητή στη νεολαία, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπήρχαν 45 εκπρόσωποι κοινού οδήγησαν σε μια άνετη νίκη της Ελπίδας και του Σωκράτη, ο οποίος πήγε αρκετά καλά και στον τελικό της Ιερουσαλήμ (ήρθε 8ος)

Παραθέτω και τα links των τραγουδιών για όσα βρήκα τουλάχιστον

Να' χαν όλοι οι άνθρωποι μια αγάπη όπως εγώ


Δυστυχώς για τα άλλα δύο δεν κατάφερα να βρω κάποιο link. Εάν κάποιος φίλος διαθέτει κάποιο ηχητικό τους, θα του ήμουν πολύ ευγνώμων. ;Έχω πολύ μεγάλη περιέργεια να ακούσω το τραγούδι της Στασινοπούλου που ήρθε 2ο. Υπέροχο βέβαια θα ήταν να βρεθεί και κάποιο τηλεοπτικό υλικό, αλλά αυτό μάλλον ανήκει στη σφαίρα της ουτοπίας :(
 
Δυστυχώς έφαγα το κόσμο στο διαδίκτυο αλλά δεν τα βρήκα...Το "κακό" είναι ότι και η Κρίστη Στασινοπούλου έχει αλλάξει ρεπερτόριο και η προσωπική της ιστοσελίδα δεν έχει φυσικά τίποτα σχετικό...Εξαιρετικά δυσεύρετα και τα δύο (μεταξύ μας, απορώ πως βρήκες και τα υπόλοιπα...) Δύο παρατηρήσεις: 1) Δεν είχα ιδέα πως γινόταν οοοοοολη αυτή η διαδικασία για την επιλογή του τραγουδιού (τι να φτουρήσει δηλ. το Melodifestivalen) και ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα, 2) Ενημερωτικά, η Παόλα Κομίνη είχε ενεργό συμμετοχή σε πολλούς δίσκους ελλήνων καλλιτεχνών, κάνοντας φωνητικά.
 
retrofrog είπε:
Δυστυχώς έφαγα το κόσμο στο διαδίκτυο αλλά δεν τα βρήκα...Το "κακό" είναι ότι και η Κρίστη Στασινοπούλου έχει αλλάξει ρεπερτόριο και η προσωπική της ιστοσελίδα δεν έχει φυσικά τίποτα σχετικό...Εξαιρετικά δυσεύρετα και τα δύο (μεταξύ μας, απορώ πως βρήκες και τα υπόλοιπα...) Δύο παρατηρήσεις: 1) Δεν είχα ιδέα πως γινόταν οοοοοολη αυτή η διαδικασία για την επιλογή του τραγουδιού (τι να φτουρήσει δηλ. το Melodifestivalen) και ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα, 2) Ενημερωτικά, η Παόλα Κομίνη είχε ενεργό συμμετοχή σε πολλούς δίσκους ελλήνων καλλιτεχνών, κάνοντας φωνητικά.
Σε ευχαριστώ βατραχάκο για το ψάξιμο και για τις πληροφορίες...μόλις είδα επίσης ότι η Φωτεινή Φιλοσόφου ήταν (και ενδεχομένως ακόμα να είναι) ηθοποιός με συμμετοχή σε αρκετές θεατρικές κωμωδίες, αλλά και βιντεοταινίες τη δεκαετία του 80
 
Πίσω
Μπλουζα