Ενώ εσύ κοιμόσουν! - While You Were Sleeping (1995)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.887
Αντιδράσεις
15.019
http://www.imdb.com/title/tt0114924/

Μια από τις ομορφότερες χριστουγεννιάτικες, αισθηματικές ταινίες που σε κάνουν να χαίρεσαι που έρχονται τα Χριστούγεννα και παρηγοριέσαι παρ'όλες τις αντιξοότητες σου ( μιας και η ηρωίδα αντιμετωπίζει πολλές :p αλλά η κατάθλιψη δεν την πιάνει). Η μοναχική, ομορφη , ρομαντική Λούσυ που με παρέα μια γάτα βλέπει τον χρόνο να περνά και πίσω να μην γυρνά και ο άνδρας των ονείρων της που περνά μα δεν αγγίζει, μιας και τον κοιτάζει σαν απρόσωπο κούκλο σε φωτοστόλιστη βιτρίνα :p ο πλούσιος κύριος δεν καταδέχεται μια άσημη υπάλληλο στα διοδια..την είδα στο σινεμά και έπαθα πλάκα, κινηματογραφικό όνειρο και χριστουγεννιάτικη πανδαισία .. η δική σας σινεφίλ γνώμη;

[video=youtube;9yn-CJvSx3M]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την αγαπώ αυτή την ταινία και την έβλεπα ένα διάστημα κάθε Χριστούγεννα....
 
Αγαπημένη ταινία! Για κάτι τέτοιες ταινίες μου αρέσει η Μπούλοκ. Όμως όταν την ξαναείδα μετά από χρόνια κατάλαβα από που εμπνεύστηκε ο Παπαπέτρου το "Είσαι το ταίρι μου". ;)
 
serano915 είπε:
Αγαπημένη ταινία! Για κάτι τέτοιες ταινίες μου αρέσει η Μπούλοκ. Όμως όταν την ξαναείδα μετά από χρόνια κατάλαβα από που εμπνεύστηκε ο Παπαπέτρου το "Είσαι το ταίρι μου". ;)
σερανο νομίζω πως η Λούσυ ταιριαζε πολύ περισσότερο με τον ''ταπεινό'' αδελφό του κοσμοπολίτη δικηγόρου ;) οπότε ήταν το ''ταίρι της''!
 
Αφου μου αρεσει κι εμενα που βλεπω σχεδον αποκλειστικα ταινιες απο 1940 εως 1964, μαλλον καλη θα ειναι. :D
 
bambinella 100 είπε:
Αφου μου αρεσει κι εμενα που βλεπω σχεδον αποκλειστικα ταινιες απο 1940 εως 1964, μαλλον καλη θα ειναι. :D
Νομίζω πως και αν σύγχρονη ταινία, είναι όμως απολαυστικότατη :)
 
Παιδιά λέω να την νοικιάσω και φέτος :flower:
 
αυτή την παρασκευη των χριστουγεννων, η αγαπημενη ταινια στον αλφα στις 10 το βραδυ για οσους μεινουν μεσα
 
Την εβαλε χτες στις 12μιση, λιγο ειδα αλλα προσεξα πως η λουσυ ηταν τοσο μονη που μιλαγε για τα ονειρα της ακομα και σε εναν ανδρα με κωμα, τοσο πολυ που χρειαζοτανε να ζει στο ψεμα πως ενας ναρκισσος, πλουσιος δηθεν την αγαπουσε...
 
Απόψε στον άλφα κατά τις 10 το " ενώ εσύ κοιμοσουν" ενώ την αυριανή μέρα το i will be home for christmas" του 1998 με την τζεσικα μπειλ πιτσιρικά. Παιδιά καμιά σχέση οι ταινίες αυτές με τις σύγχρονες , έχουν εξαιρετικό χιούμορ και είναι καλαισθητες!IMG_20191224_164254.pngIMG_20191224_164551.png
 
Συγνώμη αλλά η ταινία είναι τρα-γι-κή... Μια ατάκα υπάρχει ολη κι ολη σε όλη την ταινία - "μιλάς κι εσύ που απατάς ένα φυτό". Όπως και η Σ.Μπουλοκ που τελικα ήταν μόνο στο speed και το demolition man. Έκανα το λάθος να πάω να τη δω στο σινεμά και είναι από τις 4-5 ταινίες που ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.
 
Είσαι ο μόνος που έχεις δει την ταινία στο σινεμά και δεν σου άρεσε από όσο ξέρω δηλ.και όμως ή ταινία έχει ομορφιά και δυναμική!
 
Φοιτητές τότε πηγαίναμε σε πολλές ταινίες και σε μια είδαμε το τρέιλερ αυτής. Αυτή η ατάκα μας τράβηξε μάλλον και πήγαμε. Διαπιστώσαμε ότι τελικά ήταν και το μόνο που άξιζε. Κ δεν είναι ότι είμαι άντρας-4 κοπέλες ήταν μαζί μας και δεν άρεσε σε καμία. Anyway, γούστα είναι αυτά! :)
 
Φοιτητές τότε πηγαίναμε σε πολλές ταινίες και σε μια είδαμε το τρέιλερ αυτής. Αυτή η ατάκα μας τράβηξε μάλλον και πήγαμε. Διαπιστώσαμε ότι τελικά ήταν και το μόνο που άξιζε. Κ δεν είναι ότι είμαι άντρας-4 κοπέλες ήταν μαζί μας και δεν άρεσε σε καμία. Anyway, γούστα είναι αυτά! :)
Tι να σου πω , σε αυτήν την ταινία δεν βρίσκω καμιά ατέλεια την παραμικρή, την έχω στην καρδιά μου! Γελασα, εκλαψα την έζησα και ευτυχώς την είδα σινεμά με καλή παρέα
 
Πίσω
Μπλουζα