Εξώφυλλα από τεύχη Ποπ + Ροκ του 1999

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
Μήπως τυχόν έχει κάποιο μέλος τεύχη του περιοδικού Ποπ +Ροκ,απ' την περίοδο Φεβρουαρίου 1999 έως Ιανουαρίου 2000 ;(επί διεύθυνσης Θ. Μανίκα εννοώ και συγκεκριμένα απ' τα τεύχη 238 έως 248 περίπου).
Με ενδιαφέρει να ξεδιαλύνω κάποιες απορίες που έχω στο μυαλό μου σχετικά με τα εξώφυλλα των συγκεκριμένων τευχών όπως και τα cds που συνόδευε το κάθε τεύχος.
Τα συγκεκριμένα τεύχη που αναφέρω τα είχα αγοράσει όλα τότε,αλλά στην μετακόμιση το 2000 πετάχτηκαν τα πιο πολλά. Τώρα βέβαια ούτε ένα τεύχος δεν έμεινε από εκείνη την περίοδο (δεν την είχα πάρει τότε και με καλό μάτι την αλλαγή στο Ποπ+Ροκ όταν έφυγε ο Πετρίδης) αλλά θα ήθελα πολύ να τα έβρισκα ξανά αυτά τα 11 τεύχη να τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία 22 χρόνια μετά. Παρακάτω παραθέτω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα που έκανα χθές, με τα τεύχη και τα cds που θυμάμαι να τα συνόδευαν,αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν ήταν έτσι:
1. Φεβρουαρίου 238 (εξώφυλλο με ένα compact disc και cd το "Π&Ρ 001")
2. Μαρτίου 239 (εξώφυλλο ο Damon Albarn των Blur και cd το "Π&Ρ 002")
3. Απριλίου 240 (εξώφυλλο Kurt Cobain και Kula Shaker και cd το "Π&Ρ 003")
4. Μαϊου 241 (δεν θυμάμαι καθόλου εξώφυλλο αλλά cd είχε το "Π&Ρ 004")
5. Ιουνίου 242 (εξώφυλλο o Michael Stipe των R.E.M. και cd το "Exit #4 των Purple Overdose)
6. Ιουλίου/Αυγούστου 243 (εξώφυλλο σχετικά με το Rockwave εκείνου του καλοκαιριού και cd το "Jimi Hendrix Experience")
7. Σεπτεμβρίου 244 (δεν θυμάμαι καθόλου εξώφυλλο όπως και το cd εκείνου του τεύχους)
8. Οκτωβρίου 245 (αν θυμάμαι εξωφυλλο Iggy Pop και cd το "New West Motel" των Walkabouts)
9. Νοεμβρίου 246 (εξώφυλλο τον ποδοσφαιριστή Τζιοβάνι του Ολυμπιακού τότε και cd το "Underworld Shakedown" των Last Drive)
10. Δεκεμβρίου 247 (δεν θυμάμαι καν εξώφυλλο και δεν είμαι σίγουρος αν το cd του τεύχους ήταν το "Ακροβάτες στο κενό" συλλογή της θεσσαλονικιώτικης Ano Kato)
11. Ιανουαρίου 248 (ούτε εδώ θυμάμαι καν εξώφυλλο αλλά έχω μια θολή ανάμνηση ότι είχε ένα cd του Elvis Presley. Χωρίς να είμαι σίγουρος.)
Αν κανένα μέλος τα είχε όλα αυτά τα τεύχη (απ' την συγκεκριμένη περίοδο) θα του ήμουν υπόχρεος αν μπορούσε να ανεβάσει τα συγκεκριμένα εξώφυλλα σε φωτογραφίες να μου έφευγε η απορία αρκετών χρόνων .
 
Λοιπόν σχεδόν βρήκα μια απάντηση στις απορίες μου (ως προς τα εξώφυλλα τουλάχιστον) από μια ιστοσελίδα που όλως τυχαίως είχε αρκετά εξώφυλλα από τεύχη Ποπ και Ροκ. Έχουμε και λέμε (κάνοντας και κάποιες διορθώσεις στην πρόχειρη λίστα που παρέθεσα παραπάνω):
1. Τεύχος 244 (Σεπτεμβρίου 99) : Εξώφυλλο Iggy Pop
P-R-Iggy-Pop-Pavement-Luscious-Jackson-Cranberries-Ice-T.jpg

2. Τεύχος 245 (Οκτωβρίου 99):
Εξώφυλλο Rage Against The Machine
P-R-Rage-Against-The-Machine-Rammstein-Robert-Fripp (1).jpg

3. Τεύχος 247 (Δεκεμβρίου 99):
Εξώφυλλο Elvis Presley (και λογικά αυτό ήταν το τεύχος με το cd του Elvis Presley που αναφέρω παραπάνω)
P-R-Chris-Cornell-Soundgarden-Primal-Scream-Cornershop-Purple.jpg

4. Τεύχος 248 (Ιανουαρίου 2000 και κύκνειο άσμα του Θ. Μανίκα ως διευθυντή του περιοδικού):
Εξώφυλλο Beastie Boys
Pop-Rock-Greek-Magazine-January-2000.jpg

Οπότε το μεγαλύτερο μέρος (ως προς τα εξώφυλλα που δεν θυμόμουν) λύθηκε. Η απορία ως προς τα εξώφυλλα είναι πλέον μόνο για το τεύχος 241 του Μαϊου, που δεν θυμάμαι ποιός καλλιτέχνης η συγκρότημα ήταν στο εξώφυλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οπότε οι μόνες άλυτες απορίες σε αυτό το θέμα,είναι τα cd εκείνης της περιόδου,όχι όλα αλλά απ' το τεύχος Σεπτεμβρίου (244) έως του Ιανουαρίου 2000 (248). Θυμάμαι πως το τεύχος 247 το είχα πάρει στις μέρες των εορτών και πρέπει να είχε ένα cd του Elvis με ζωντανές ηχογραφήσεις, με ένα κάπως μυστήριο εξώφυλλο, αλλά δεν μπορώ να το βρω στο discogs με τίποτα.
Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ αν το cd των Walkabouts "New West Motel" ήταν στο τεύχος Σεπτεμβρίου (244) ή σε αυτό του Οκτωβρίου (245).
 
Το cd των Walkabouts "New West Motel" είναι στο τεύχος 244 Σεπτέμβριος 1999 το βρήκα στο discogs Ποπ + Ροκ – GRCD 252 Sep 1999
Τελικά Νίκο με ψάξιμο όλη αυτή την ώρα βρήκα και το cd του τεύχους 247 με τον Elvis Presley:
R-3416648-1463751701-3254.jpeg.jpg

Το αναφέρει και εδώ στην σελίδα στις notes:
 
Οπότε έμειναν 2 cd's ,το ένα είναι το "Ακροβάτες στο κενό" και το άλλο το "Punk's is not dead" τα οποία είναι σίγουρα από εκείνη την περίοδο, φαίνεται απ' το λογότυπο στο εξώφυλλο/οπισθόφυλλο:

"Ακροβάτες στο κενό":
R-2003014-1508509228-8299.jpeg.jpg
R-2003014-1508509202-7299.jpeg.jpg

και "Punk is not dead":
R-2323797-1420807732-6751.jpeg.jpg
R-2323797-1295990538.jpeg.jpg
 
Μάλλον βρήκα άκρη στα 2 εναπομείναντα cd's εκείνης της περιόδου. Στην σελίδα της Ano Kato Records βρήκα ότι το cd "Ακροβάτες στο κενό" κυκλοφόρησε το 1999 (κι όχι 2001 όπως λανθασμένα αναγράφεται στο discogs),οπότε για να αναγράφει η ίδια η εταιρεία ότι το συγκεκριμένο δισκάκι βγήκε το 1999 είναι πιο έγκυρη πληροφορία. Άρα το cd αυτό αντιστοιχεί στο τεύχος 245 και απομένει το "Punk Is Not Dead" που αντιστοιχεί στο τεύχος 248 και ήταν το τελευταίο εκείνης της περιόδου του ιστορικού περιοδικού.
Ευχαριστώ τον niko k. για την πολύτιμη βοήθεια του στην εύρεση του τεύχους 245 και σε άλλες πληροφορίες.
 
Πίσω
Μπλουζα