Επεξεργαστής 8086 στον 464???

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
17
Κατευάζοντας σήμερα το τευχος 18 του Pixel, διάβασα στη σελίδα 21 για επεξεργαστή 8086 για τον 464. Γνωρίζετε τίποτα σχετικό; Υπάρχει αυτή τη στιγμή τίποτα προς αγορά;
 
Δεν νομίζω να το εννοεί σαν επέκταση για τον ίδιο τον cpc... Κάνοντας κάτι τέτοιο, αυτομάτως όλο το firmware βγάνει μη συμβατό! Κάπου είχα διαβάσει στο παρελθόν για ένα μικρό κουτί (κάτι σαν μισό desktop case) που στην ουσία είχε ενα κανονικό xt 8086, με τα drives του, τη RAM του κλπ. Απλά δεν είχε κάρτα γραφικών και όλος ο χειρισμός γινόταν απο τον amstrad με έναν adaptor που συνδεόταν στη θύρα επεκτάσεων και δούλευες με το pc σαν remote shell.
 
Μπλιαααααχχχχχ!!!! Αηδίες !!!! :mad:

Μακρυά από μας! Ακου 8086 για 464.....:vomit:
 
Πες τα ρε teflon!

Τι είναι ο cpc??PC1512??
 
Δε νομίζω να είχε νόημα κάτι τέτοιο, κατά την άποψή μου πάντοτε.
 
nkarytia είπε:
Κατευάζοντας σήμερα το τευχος 18 του Pixel, διάβασα στη σελίδα 21 για επεξεργαστή 8086 για τον 464. Γνωρίζετε τίποτα σχετικό; Υπάρχει αυτή τη στιγμή τίποτα προς αγορά;
Χμ... δεν εχω προσωπικα ακουσει κατι για αυτο το "peripheral". Εχεις καποιο ονομα/link?
 
μου φαίνεται επιεικώς άτοπο. αποκλειεται να μπορούσε να γίνει κατι τέτοιο.
 
fgbrain είπε:
όπως ανέφερε και ο ASIC,
μάλλον μιλάει για κάποιο pc hw emulator, και πιο συγκεκριμένα για αυτό: Kersten PC Emulator

περισσότερα εδώ:

http://www.cpcwiki.com/index.php/Kersten_PC_Emulator
:eek::eek: Απίστευτο !!!

Μόνο για τα Schneider CPC έπαιζε αυτό το περιφερειακό????

Με τα λεφτά, πάντως, που κόστιζε έπαιρνες 2-3 PC..... :D

Εντελώς καρα RETRO αντικείμενο
 
Μ'άρεσε που όλοι βιαστήκαμε να απορρίψουμε την περίπτωση. Εδώ τόσα και τόσα έχουμε δει......
 
εγώ πάντως έχω στην amiga μου αυτό

Image1.jpg
vortex486slc.jpg


και γουστάρω τρελά! :D
 
Γειά σου keropi κρυφοPCά !!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Τι σου φταιξε, μωρέ η amigούλα και της πέταξες το DOS μέσα????? :biglaugh::biglaugh:
 
O φίλος Teflon με πρόλαβε. Απλά να πω ότι μπακ ιν δη έρα, δεν στερείτο τόσο νοήματος. Αρκεί να σκεφτείτε πόσες τέτοιες λύσεις (ΑΤοnce etc) έβγαιναν. Απευθύνονταν σε κάποιον ο οποίος ήταν αναποφάσιστος ανάμεσα σε μία οποιαδήποτε λύση και τα θετικά της από τη μία, και ένα PC-συμβατό από την άλλη (που φαινόταν ότι ήταν το ανερχόμενο στάνταρ)...
 
Πίσω
Μπλουζα