Επιδιόρθωση κασέτας

fani_grgr

Retro Member
Joined
22 Αύγ 2012
Μηνύματα
178
Αντιδράσεις
131
Χαιρετώ όλα τα μέλη, θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω μια κασέτα ( την κλασική που έμπαινε στα κασετόφωνα) της οποίας η ταινία έχει σπάσει. Η κασέτα αυτή έχει ιδιαίτερη σημασία για εμένα γιατί είναι η μοναδική καταγραφή μου από τα παιδικά μου χρόνια όπου ακούγεται η φωνή μου και όλα αυτά που ρωτάνε στα μικρά παιδιά. Υπάρχει δυνατότητα επιδιόρθωσης ? Και ακόμη καλύτερα , υπάρχει δυνατότητα το περιεχόμενό της να μεταφερθεί κάπου ψηφιακά ? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αναμένω κάποια απάντηση ή συμβουλή!
 
Φανη αν μπορεις ποσταρε μια φωτογραφια να δουμε τη ζημια.
Μια γρηγορη επισκευη ειναι με καλο σελοτειπ (δες το κεφαλαιο 9). Για ειδικο splicing tape θα πρεπει να ψαξεις εξωτερικο και θα σου παει πανω απο 30 ευρω με τα μεταφορικα (ασε τα τελωνεια). Δεν ξερω αν καποιος φιλος εδω, γνωριζει κανα εγχωριο μαγαζι που να του εχουν ξεμεινει.
Παντως αν ειναι για να αντεξει μια ψηφιοποιηση, καλο και το σελοτειπ νομιζω.

Μπορω να σου την ψηφιοποιησω εγω αν δεν βρεις καποιον αλλο

Οι μοντς θα μεταφερουν τα ποστς στη σωστη ενοτητα
 
Φανη αν μπορεις ποσταρε μια φωτογραφια να δουμε τη ζημια.
Μια γρηγορη επισκευη ειναι με καλο σελοτειπ (δες το κεφαλαιο 9). Για ειδικο splicing tape θα πρεπει να ψαξεις εξωτερικο και θα σου παει πανω απο 30 ευρω με τα μεταφορικα (ασε τα τελωνεια). Δεν ξερω αν καποιος φιλος εδω, γνωριζει κανα εγχωριο μαγαζι που να του εχουν ξεμεινει.
Παντως αν ειναι για να αντεξει μια ψηφιοποιηση, καλο και το σελοτειπ νομιζω.

Μπορω να σου την ψηφιοποιησω εγω αν δεν βρεις καποιον αλλο

Οι μοντς θα μεταφερουν τα ποστς στη σωστη ενοτητα
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση , θα στείλω φωτογραφία. Από όσο θυμάμαι κόπηκε η ταινία και ουσιστικά έμεινε μέσα στο σώμα της κασέτας
 
Από όσο θυμάμαι κόπηκε η ταινία και ουσιστικά έμεινε μέσα στο σώμα της κασέτας
Αν πρόκειται μόνο για αυτό, τότε είναι εύκολη η επιδιόρθωση. Έχω splicing tape αν θες (μένεις Αθήνα; ).
 
Ζελοτέι :fafoutis: ή κάποια ταινία , όπως είπαν και οι προλαλήσαντες. Θα χάσεις 2-3 δευτερόλεπτα ήχου. Είναι σημαντικό να έχεις πολύ καθαρά χέρια και να μην ταλαιπωρήσεις πολύ την ταινία. Πραγματικά σε θεωρώ τυχερή που έχεις κάτι τέτοιο.
 
Σελοτειπ ναι ,εχει λειτουργησει σε βιντεοκασσετα δεν βλεπω τον λογο να μην κανει το ιδιο με κασσετα ηχου.
Εχω και εγω μια κασσετα 30 χρονων ακριβως με ηχογραφημενο ενα μεθυσι με τον κολλητο μου . :fafoutis:
Εννοειται την εκανα MP3 χρονια τωρα.
 
To τσελοταϊπ :biglaugh: θα κάνει μια χαρά την επιδιόρθωση της κασέτας!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψιλο-άσχετο. Πιο σοβαρά προβλήματα έχουν πλέον τα κασετόφωνα παρά οι κασέτες. Από την πολυετή μη χρήση τα λάστιχα που είναι μέσα στους μηχανισμούς που γυρνάνε τις κασέτες έχουν ξεραθεί στα περισσότερα μοντέλα. Είναι δύσκολο να βρείς το συγκεκριμένο λάστιχο και ειδικά σε κάτι κασετόφωνα deck είναι μεγάλη ιστορία να αλλάξεις το λάστιχο. Ένα deck aiwa κασετόφωνο που έχω και έχουν ξεραθεί τα λάστιχα, είδα στο manual πως πρέπει να βγάλω καμιά 20αρια βιδάκια και πολλά μικρά ελατήρια (δηλαδή όλος ο μηχανισμός έξω) με τεράστια προσοχή.
 
Όπως λέει και ο Wally πιο πάνω, το ζηλοτέιπ (όπως το λέγαμε μικρά εκεί στο ταπεινό Βραχώρι) είναι για να κάνεις τη δουλειά σου ώστε να παίξει η κασέτα μια -δυο φορές ίσα για την ψηφιοποίηση. Όχι όμως αν θέλεις να κρατήσεις την κασέτα και σε κάποια στιγμή μετά από χρόνια να βρεις κασετόφωνο και να την βάλεις να παίξει. Έχοντας χρησιμοποιηθεί σελοτέιπ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε βάθος χρόνου η κόλλα του να μαλακώσει και να "τρέξει" και στην υπόλοιπη τυλιγμένη ταινία με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γυρίζουν τα καρούλια κανονικά. Επιπλέον εκείνη τη στιγμή όσο θα προσπαθεί να παίξει η κασέτα, η κόλλα αυτή θα κάθεται και στις κεφαλές του κασετοφώνου και σε άλλα μέρη και το να καθαρίζεις κεφαλές και pinch roller σε κασετόφωνο δεν είναι και το πιο άνετο πράγμα στον κόσμο.
Όλο αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία και σε καμία περίπτωση για να κάνω την έξυπνη γιατί δυστυχώς έχω φάει άπειρο χρόνο προσπαθώντας να φέρω "κολλημένες" κασέτες σε μια αξιοπρεπή κατάσταση μήπως και μπορεσω να σώσω το ηχογραφημένο υλικό τους.
Από τη άλλη τα παλιά κασετόφωνα με τους ξεραμένους ιμάντες και η αντικατάστασή τους που αναφέρει ο Μάριος είναι εξίσου ένα πολύ δύσκολο (και ακριβό) ζήτημα το οποίο κάποια στιγμή θα μπορούσαμε να συζητήσουμε εκτενώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@telonio Για ιμαντες Aiwa μονο εδω. Οι περισσοτεροι μηχανισμοι της AIWA ειναι εξαιρετικοι (απο τα χαμηλοτερα W&F που μπορεις να συναντησεις) ΑΛΛΑ ειναι πολυ ευαισθητοι οσο αφορα τους ιμαντες.
Επισης ειναι συνηθως ευκολοι μηχανισμοι για αλλαγη ιμαντα.
 
@telonio Για ιμαντες Aiwa μονο εδω. Οι περισσοτεροι μηχανισμοι της AIWA ειναι εξαιρετικοι (απο τα χαμηλοτερα W&F που μπορεις να συναντησεις) ΑΛΛΑ ειναι πολυ ευαισθητοι οσο αφορα τους ιμαντες.
Επισης ειναι συνηθως ευκολοι μηχανισμοι για αλλαγη ιμαντα.
Σε ευχαριστώ για το link. Πάντως το συγκεκριμένο μοντέλο που έχω, από ότι είδα στο service manual, δεν είναι καθόλου εύκολο αφού πρέπει να αφαιρεθούν και οι 2 μηχανισμοί που περιστρέφουν την κασέτα. Πίστεψέ με δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.
 
όντως το σύστημα με το σελοτέιπ δουλεύει, το έκανα πάρα πολλές φορές στα '80ς όταν είχα κασετόφωνα χρέπια και μασούσαν τις κασέτες. τώρα έχω ένα ντεκ Denon διπλό που πήρα ουσιαστικά κατακαίνουργιο. πάντως εγώ δεν θα άνοιγα ποτέ το ντεκ μου να του αλλάξω ιμάντα, αρκετές ζημιές έχω κάνει στη ζωή μου, δεν χρειάζονται άλλες.
 
Ψιλο-άσχετο. Πιο σοβαρά προβλήματα έχουν πλέον τα κασετόφωνα παρά οι κασέτες. Από την πολυετή μη χρήση τα λάστιχα που είναι μέσα στους μηχανισμούς που γυρνάνε τις κασέτες έχουν ξεραθεί στα περισσότερα μοντέλα. Είναι δύσκολο να βρείς το συγκεκριμένο λάστιχο και ειδικά σε κάτι κασετόφωνα deck είναι μεγάλη ιστορία να αλλάξεις το λάστιχο. Ένα deck aiwa κασετόφωνο που έχω και έχουν ξεραθεί τα λάστιχα, είδα στο manual πως πρέπει να βγάλω καμιά 20αρια βιδάκια και πολλά μικρά ελατήρια (δηλαδή όλος ο μηχανισμός έξω) με τεράστια προσοχή.
Ισχυει. Έχω Sony και στη 10ετια παπαλα. Και η χρηση ηταν ελάχιστη
 
Πίσω
Μπλουζα