Επική επισκευή Atari 800XL κατεστραμμένου από οξέα μπαταρίας

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Αν νομιζατε οτι ο Amstrad που βρεθηκε στο δασος ηταν σε κακη κατασταση, τοτε πρεπει να δειτε αυτον τον Atari 800XL που ηταν αποθηκευμένος κατω απο μπαταρίες που είχαν διαρροή.

Cleaning & rebuilding the Atari Acid800XL. Extreme restoration X 1000 , but will it work _ (10...jpg

Και σε αντίθεση με την οχι και τοσο καλη προσπάθεια επισκευής στον Amstrad, εδω εχουμε εναν μάστορα σε αλλο, επικό επίπεδο!

Μεχρι στιγμής εχει κανει τρία video σχετικά με το θέμα.

 
Aν και είδα τα βίντεο εν ταχεία, εκτός του ότι ήταν και πάρα πολύ τυχερός και δεν είχαν κοπεί γραμμές και το κύκλωμα γενικά είναι πολύ πιο απλό από ένα σύγχρονο pc. Αμφιβάλλω αν ένα κύκλωμα μετά από τόσα υγρά μπαταρίας (και προπάντων αν τα υγρά είχαν μείνει καιρό επάνω του) αν λειτουργούσε και αν λειτουργούσε 100%. Δεν έχω πετύχει μέχρι σήμερα καμιά πλακέτα σε τέτοια τραγική κατάσταση, εκτός του arcade Daytona, που οι πλακέτες ήταν σε πολύ καλύτερη εμφανιασιακή κατάσταση από αυτό εδώ, αλλά είχε αμέτρητες κομμένες γραμμές και βραχυκηκλωμένα τα περισσότερα custom ολοκληρωμένα κυκλώματα. Οι πλακέτες όμως ήταν απείρως πιο σύνθετες από του συγκεκριμένου Amstrad.

Αυτό το καιρό προσπαθώ να δώσω ζωή σε μια Amiga 500 plus που απεβίωσε από την μπαταρία. Έχω καθαρίσει την πλακέτα, έχω αλλάξει αντιστάσεις, έχω αλλάξει βάσεις και ολοκληρωμένα, έχω επισκευάσει κομμένες διαδρομές και ακόμη δεν έχω καταφέρει να λειτουργεί κανονικά.
 
Βασικά πρέπει να βγάλει τα πάντα από την πλακέτα και να τα ελέγξει, να τα αντικαταστήσει αν χρειάζεται και να τα ξανακολλησει. Συν τις κομμένες γραμμές εννοείται. Εγώ θα το πέταγα και θα αγόραζα ένα που να δουλεύει.

Edit: όπως είδα στο βίντεο αυτό κάνει. Βγάζει τα πάντα από την πλακέτα
 
Εγώ θα το πέταγα και θα αγόραζα ένα που να δουλεύει.

Δεν το κανει γιατι του λειπει ενας Atari. Το κανει για τον ιδιο λογο που αλλοι φτιαχνουν παζλ 42000 κομμάτια.

Edit: όπως είδα στο βίντεο αυτό κάνει. Βγάζει τα πάντα από την πλακέτα

Ειπαμε, ο ανθρωπος ειναι σε αλλο, επικό επίπεδο!
 
Είδα τα βίντεο.
Έβγαλε τα πάντα, είδε ποια είναι άχρηστα, τα άλλαξε και δουλεύει κανονικά. Μιλάμε για τρελή δουλειά τώρα. Άπειρες εργατοώρες έχει βέβαια και εργαλεία για την δουλειά αυτή.
 
Εχω ενα 1084S το παλιο και ειχε καψει μετασχηματιστη υψηλης και ειχε μεινει κατι φασεις εξω στην αυλη στην βροχη. Αν τον ειχα κοντα θα του εδινα να το φτιαξει lol. Θα ειναι απο μεσα τωρα τιγκα στην σκουρια
 
Λοιπόν ο τύπος δεν περίμενε το "χάος" που βρήκε αλλά ως καλός "μάστορας" ήθελε να κρατήσει το "αήττητο". Μέχρι τώρα είχε νομίζω 7 στις 7 επισκευές από ebay! 'Η το λέει σε ένα από τα 3 βίντεο για το XL ή μου το είπε σε συνομιλία που είχαμε.
 
Aν και είδα τα βίντεο εν ταχεία, εκτός του ότι ήταν και πάρα πολύ τυχερός και δεν είχαν κοπεί γραμμές και το κύκλωμα γενικά είναι πολύ πιο απλό από ένα σύγχρονο pc. Αμφιβάλλω αν ένα κύκλωμα μετά από τόσα υγρά μπαταρίας (και προπάντων αν τα υγρά είχαν μείνει καιρό επάνω του) αν λειτουργούσε και αν λειτουργούσε 100%. Δεν έχω πετύχει μέχρι σήμερα καμιά πλακέτα σε τέτοια τραγική κατάσταση, εκτός του arcade Daytona, που οι πλακέτες ήταν σε πολύ καλύτερη εμφανιασιακή κατάσταση από αυτό εδώ, αλλά είχε αμέτρητες κομμένες γραμμές και βραχυκηκλωμένα τα περισσότερα custom ολοκληρωμένα κυκλώματα. Οι πλακέτες όμως ήταν απείρως πιο σύνθετες από του συγκεκριμένου Amstrad.

Αυτό το καιρό προσπαθώ να δώσω ζωή σε μια Amiga 500 plus που απεβίωσε από την μπαταρία. Έχω καθαρίσει την πλακέτα, έχω αλλάξει αντιστάσεις, έχω αλλάξει βάσεις και ολοκληρωμένα, έχω επισκευάσει κομμένες διαδρομές και ακόμη δεν έχω καταφέρει να λειτουργεί κανονικά.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το παρακάτω κύριο...αλλά ειναι ο "μάστορας" σε ρετρό μηχανήματα. Σου στέλνω μια επισκευή που έκανε σε Amiga 500 με ζημιά από μπαταρία σαν τη περίπτωσή σου. Το βρήκα ενώ επισκεύαζα τη δική μου αυτό το καλοκαίρι. Ο τύπος "γέννησε" κυκλώματα.....
.
 
Εν τω μεταξύ κάτι σύγχρονοι μάστορες και καλά στο YouTube παίρνουν χαλασμένα πχ Xbox και το μόνο που κάνουν είναι να δούν άμα κάνει καλή επαφή το βύσμα και άντε και καμιά κόλληση εκεί, σε πολύ ακραία φάση γιατί συνήθως δεν το ανοίγουν καν. Και μαζεύουν views με βαρυγδουπους τίτλους "πήρα 20 χαλασμένα Xbox πόσα έφτιαξα ;" Και έχει φτιάξει 2-3 που απλά δεν έκανε καλή επαφή κανένα βύσμα γιατί άμα ήταν ο τυπας στο βίντεο θα τα είχε φτιάξει όλα.
 
Έτσι είναι, έχουν εμφανιστεί αρκετοί που κάνον πολύ απλές επισκευές και περηφανεύονται. Έπρεπε να τους είχα μαζί μου όταν επισκεύζα πλακέτες επαγγελματικά.
 
Right to repair! H αίσθηση της επίτευξης σε ικανοποιεί όσο απλή και να είναι η λύση. Δεν τους κατηγορώ.
Και εγώ φέτος το χειμώνα ξέθαψα τα κολλητήρια και τα πολύμετρά μου (ας είναι καλά ο covid που μας έβαλε στην ανεργία) και επισκεύασα μια Αμιγκα και δυο 8μπιτα Atari που είχα στο πατάρι. Οι ζημιές μπορεί να ήταν πολλές αλλά ήταν της πλάκας σχετικά, αλλά η ικανοποίηση που παίρνεις να βλέπεις οτι η λογική σκέψη μπορεί να σε οδηγήση στο πρόβλημα και στη λύση είναι ασύγκριτη.

Απλά κοιτάμε την απόφαση που πήρε ο Lee να αναλάβει αυτό το χάος. Πολλοί γνωστοί you tubers το δήλωσαν ότι ειναι "τρελός" παραδέχοντας εμμέσως ότι δεν θα το αναλάμβαναν. Αυτός το είδε σαν πρόκληση όπως και ήταν. Υπάρχει στο τούμπο και άλλη ανάλογη επισκευή 800αριού που αντικειμενικά μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι ήταν σε χειρότερη μοίρα..μια και υπήρχαν ζημιές και στη μητρική.
Θα το αναρτήσω σε ξεχωριστώ thread για να το δουν αρκετοί.
 
Πίσω
Μπλουζα