Επικίνδυνος Έρωτας (Ρωμαίος και Ιουλιέτα του Απρίλη) 1989

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
πρίν λίγες μέρες είδα μια βιντεοκασέτα του Δαλιανίδη με τίτλο "Επικίνδυνος Έρωτας" με υπότιτλο "Ρωμαίος και Ιουλιέτα του Απρίλη".Παίζει να είναι η τελευταία απ' τις λίγες βιντεοκασέτες που είχε γυρίσει ο γνωστός σκηνοθέτης και την βρήκα σχετικά ενδιαφέρουσα (σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα και πιο καλογυρισμένη απ' τα "Ισόβια" αν και βιντεοκασέτα).Θυμάμαι που την είχε προβάλει ο Αντέννα ένα μεσημέρι του 1992 τότε που είχε ζώνη ελληνικών ταινιών κατά τις 12.00 με 12.30 πριν τις ειδήσεις αλλά δεν την είχα δει τότε.Μου είχε μείνει στην μνήμη ένα πολύ μελαγχολικό τρέιλερ της ταινίας αυτής που είχε δείξει τότε το κανάλι.Είναι η μοναδική βιντεοκασέτα που έπαιζε ο Αίας Μανθόπουλος ενώ συμπρωταγωνιστεί η Τάνια Τρύπη.Σε άλλους ρόλους βλέπουμε τους Δήμο Μυλωνά,Κώστα Ευρυπιώτη, Τζόυς Ευείδη,Μιχάλη Ρέππα,Ελένη Κρίτα,Γιώργο Δουρή καθώς και τους βετεράνους ηθοποιούς στους ρόλους των γονιών των πρωταγωνιστών Χρήστο Ζορμπά,Μέλπω Ζαρόκωστα,Δημήτρη Παπαγιάννη,Ανθή Γούναρη.
Το συμπαθητικό αυτό ταινιάκι είχε να κάνει με τον έρωτα 2 νέων (Μανθόπουλος-Τρύπη) και το εμπόδιο των γονιών τους στην σχέση τους λόγω πολιτικών διαφορών (αριστεροί/δεξιοί).Πιο πολύ με επεισόδιο σειράς μου έκανε και όχι τόσο βιντεοκασέτα.Το λές νεανική δραματική αισθηματική κομεντί όχι καθαρά αισθηματική ή δραματική ταινία,καθώς έχει και χιουμοριστικές ατάκες.Μπορώ να πώ πως δεν ήταν χάσιμο χρόνου η παρακολούθηση ίσα ίσα πέρασε ευχάριστα η ώρα.Σύν ότι παίζει να είναι η μοναδική βιντεοκασέτα με κλασική μουσική στους τίτλους αρχής και ενδιάμεσα στις σκηνές.Την έχετε δεi ποτέ;
 
Ορίστε και το εξώφυλλο της βιντεοκασέτας VHS

thumb.php



thumb.php

Πηγή: P.GCosmos

Βρείτε πληροφορίες και στην δική μας RetroDB.
 
Ναι και φυσικά υπάρχει όμοια σκηνή με την ταινία "όταν οι ρόδες χορεύουν". Είναι η σκηνή του καυγά στο μπαρ μεταξύ Αίαντα Μανθόπουλου και Κώστα Ευριπιώτη. Έχει παρόμοια κατάληξη και ατάκες με την σκηνή του Παύλου Ευαγγελόπουλου με τον Σταμάτη Γαρδελη στην ντίσκο.
 
Ναι και φυσικά υπάρχει όμοια σκηνή με την ταινία "όταν οι ρόδες χορεύουν". Είναι η σκηνή του καυγά στο μπαρ μεταξύ Αίαντα Μανθόπουλου και Κώστα Ευριπιώτη. Έχει παρόμοια κατάληξη και ατάκες με την σκηνή του Παύλου Ευαγγελόπουλου με τον Σταμάτη Γαρδελη στην ντίσκο.
είναι δηλαδή κάτι σαν άτυπο ριμέικ στο "όταν οι ρόδες χορεύουν"? ρωτώ γιατί δεν το έχω δεί αυτό με τον Γαρδέλη πολλές φορές (ίσως μια παλιά απ' την ετ1 το 1990) και δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου
 
είναι δηλαδή κάτι σαν άτυπο ριμέικ στο "όταν οι ρόδες χορεύουν"? ρωτώ γιατί δεν το έχω δεί αυτό με τον Γαρδέλη πολλές φορές (ίσως μια παλιά απ' την ετ1 το 1990) και δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου
όχι ακριβώς αλλά η σκηνή που σου λέω είναι πιστή αντιγραφή της σκηνής με Γαρδέλη και Ευαγγελόπουλο
 
Πίσω
Μπλουζα