Επιλογή MSI 9800GT ή Albatron 9800GTX μτχ;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Απλό το ερώτημα.Μια και θα προβώ εντός των ημερών σ' αγορά μιας εκ των δύο καρτών (πάντα μτχ,είναι γνωστή η τακτική μου :p ) που μου έχουν γίνει προσφορά σε παραπλήσια τιμή (+10 ευρώ η GTX),με τη διαφορά ότι η GT έχει εγγύηση 2 χρόνια ακόμη,ενώ η GTX δεν έχει,καθότι έχει λήξει αυτή,ποια θα διαλέγατε εκ των δύο;

Δε μας απασχολούν άλλες περιπτώσεις και τί θα μπορούσα ίσως να πάρω,μιλάμε αυστηρά γι' αυτές τις δύο... ;)

Οι κάρτες είναι αυτές οι δύο:

MSI 9800GT-T2D512-OC 512MB CUDA PCI-E RETAIL

9800GTX-512X

σημ. Όπως βλέπετε,η δεύτερη κάρτα είναι η GTX,όχι η GTX+...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όποια και να πάρεις τη δουλειά της θα τη κάνει. Την Albatron την έχω σε εκτίμηση γιατί είχα 8800GTS 3ετίας και από τρίτο χέρι που δούλευε σκύλος αλλά κάηκε από δική μου .....

Όσο για την εγγύηση δεν με πολυενδιαφέρει προσωπικά. Πόσο θα τη πάρεις κανένα 50άρικο; Κάηκε; Ε, και;

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και με ελάχιστο κόστος (180 ευρώ) πήρα mobo ASUS P5Q Deluxe, 4 giga DDR 800 και Q9550 μτχ και κάνω πάρτυ. Από δω και πέρα μτχ FTW and all the way!!!!!!!!!!!!!!! Ψάχνομαι και για μια καρτούλα τώρα και είμαι κομπλάν!!!!!!!!! Δίσκους είχα. Κουτί είχα. Μια χαρά.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtx για αυτή τη διαφορά χαλαρά

9800 GTX:

GPU Engine Specs:

CUDA Cores 128

Graphics Clock (MHz) 675 MHz

Processor Clock (MHz) 1688 MHz

Texture Fill Rate (billion/sec) 43.2

Memory Specs:

Memory Clock (MHz) 1100

Standard Memory Config 512 MB

Memory Interface Width 256-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 70.4

9800 GT:

GPU Engine Specs:

CUDA Cores 112

Graphics Clock (MHz) 600 MHz

Processor Clock (MHz) 1500 MHz

Texture Fill Rate (billion/sec) 33.6

Memory Specs:

Memory Clock (MHz) 900

Standard Memory Config 512 MB

Memory Interface Width 256-bit

Memory Bandwidth (GB/sec) 57.6
 
Αν κι αυτή η κάρτα που παρέθεσα εγώ έχει σε σχέση με τις άλλες 9800GT τα εξής βελτιωμένα χαρακτηριστικά:

Engine Clock: 660MHz.

Processor Clock: 1900MHz.

Memory Bandwidth: 60.8GB/sec,

εντούτοις η 9800GTX δείχνει στα νούμερα να είναι καλύτερη κι από αυτά.Το θέμα είναι πώς τα νούμερα αυτά μετουσιώνονται στην πράξη κι αν αξίζει να παραβλέψω γι' αυτά την διετή εγγύηση της 9800GT..
 
Τι τιμές τις βρήκες να σου πω.
 
60 και 70 ευρώ αντίστοιχα...
 
Για 60 ευρώ με 2 χρόνια εγγύηση χτύπα τη, είναι η overclocked έκδοση με εκπληκτικό cooler αθόρυβο. Τρώει και λιγότερο ρεύμα (σχετικά πάντα).

Αν σου κάτσει η άλλη κανένα 50άρη -55άρη πάρτη ΚΑΙ αυτή.....
 
Αν και το 1100W Tagan μου δε καταλαβαίνει από καταναλώσεις ρεύματος,εντούτοις το έχω κι αυτό υπ' όψιν και γενικά κλίνω προς την 9800GT και λόγω εγγύησης προσωπικά.Η άλλη είναι στα 70 ευρώ αυστηρά,δε τη δίνει το παιδί παρακάτω... ;)
 
Χτύπα τη πρώτη να ξεμπερδεύεις.....
 
Αυτό έκανα τελικά σήμερα.Μόλις προ ολίγου δοκιμάστηκε και χαίρει άκρας υγείας!

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα