Επισκευή ενισχυτή ήχου Yamaha RX300.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.507
Αντιδράσεις
2.350
Μια που έβαλα επιτέλους μια indivision flickerfixer-scandoubler στην Αmiga 600 μου, ήθελα να αγοράσω και έναν ενισχυτή ήχου για να βγάζει τον υπέροχο ήχο μέσα από σοβαρά ηχεία. Αρχικά σκεφτόμουν να αγοράσω κάποιον φτηνό μικρό κινέζικο με 10 ευρώ από ebay. Τελικά πήγα στην απέναντι όχθη και αγόρασα φτηνά τον παρακάτω ενισχυτή. Έναν Yamaha RX-300 Natural Sound που φαντάζομαι είναι κάπου αρχές του 1990 αν όχι τέλος του 1980. Αν και ο πωλητής στο ebay είχε φωτογραφία πως ο ενισχυτής τουλάχιστο άναβε και υποστήριζε πως λειτουργεί, μετά από μερικές ημέρες τον παρέλαβα και τον σύνδεσα στο ρεύμα, προς απογοήτευσή μου δεν άναβε καν.

Τουλάχιστο είναι σε άριστη κατάσταση παρά τα χρόνια του, με αρκετά καλαίσθητη πρόσοψη έτσι δεν είναι;

IMG_20200601_183906.jpg


Έτσι λοιπόν άνοιξα το μεταλλικό καπάκι του και φύσηξα την σκόνη που είχε με το blower. Γενικά πάντως δεν είχε και τρομερή σκόνη όπως σε άλλα μηχανήματα που έχω δει. Εκ πρώτης όψης δεν φένεται με το μάτι κάπου να υπάρχει πρόβλημα.

IMG_20200601_183943.jpg


Όμως ένα συνηθισμένο πρόβλημα που είχαν τουλάχιστο οι ενισχυτές Yamaha της τότε εποχής, ήταν πως το μέταλλο παθητικής ψύξης στο οποίο έκανε επαφή το τρανζίστορ που είναι το βέλος, είχε για στήριξη μόνο μια βίδα επάνω σε ένα λεπτό μέταλλο που ακουμπούσε το τρανζίστορ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, μετά από χρόνια και τραντάγματα μεταφοράς να σπάσουν οι κολλήσεις του τρανζίστορ λόγο του βάρους του μετάλλου ψήξης. Με το που κονούσα το μεγάλο μέταλλο έβλεπα το τρανζίστορ να σηκώνεται ελαφρά. Πράγμα που σήμαινε πως οι κολλήσεις του είχαν ξεκολλήσει.

IMG_20200601_184004.jpg


Έτσι λοιπόν αφαίρεσα την πλακέτα. Ας δούμε τα pins του τρανζίστορ από κοντά.

IMG_20200601_190702.jpg


Από ότι φένεται, κάποιος είχε περάσει με κολλητήρι τα συγκεκριμένα pins και είχε αφήσει και το flux επάνω.

IMG_20200601_190639.jpg


Αφαίρεσα την κόλληση που είχαν, αλλά τα pads ήταν πολύ λεπτά και έξυσα περιμετρικά τους την πράσινη επίφανεια για να πιάσει καλά η κόλληση.

IMG_20200601_192238.jpg


Εδώ είναι και το τρανζίστορ με το μέταλλο που μεταφέρει την θερμότητά του προς την μεγάλη ψύκτρα.

IMG_20200601_191402.jpg


Και εδώ έχω ήδη ξύσει την πλακέτα και έχω βάλει φρέσκο flux.

IMG_20200601_195411.jpg


Παραδέχομαι πως οι κολλήσεις δεν είναι όμορφες, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν απαραίτητο να είναι έτσι για να πιάνουν γερά. Γιατί όπως ανέφερα και παραπάνω, αυτό έιναι το μόνο σημείο το οποίο στηρίζεται η μεγάλη μεταλλική ψύκτρα.

IMG_20200601_195958.jpg


Και το τρανζίστορ στη θέση του με χαμηλωμένο το μέταλλο όσο χρειάζεται για να κάνει καλύτερη επαφή μαζί του, για καλύτερη ψύξη (το τρανζίστορ ζεσταίνεται υπερβολικά).

IMG_20200601_205316.jpg


Για να δούμε, λειτουργεί τώρα ο ενισχυτής;



Δεν ήταν καμιά δύσκολη επισκευή να πω την αλήθεα και σίγουρα η Yamaha τότε θα μπορούσε να είχε βάλει δυο brackets στην μεταλλική ψύκτρα για να την συγκρατεί καλύτερα.

Made in Japan, όχι όπως Made in China σήμερα.

IMG_20200601_203942.jpg
 
Άμα είσαι μερακλής , αυτά κάνεις.
 
Μην υπερβάλλουμε, δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Υπάρχουν μακράν πιο δύσκολες βλάβες που μπορούν να εμφανιστούν σε τέτοια κυκλώματα.
 
Δεν λεμε μονο για την επισκευη, αλλα και για την επιλογη του ενισχυτη! :cool:
 
Έχω αυτόν για την Amiga, έχω και τον Yamaha RX460 για το pc. Λατρεύω αυτούς τους παλιούς ενισχυτές, είναι τόσο απλοί στην λειτουργία τους και βγάζουν πολύ καλό και δυνατό ήχο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχεις εναν ενισχυτη για καθε υπολογιστη; :bigeyes:
 
Ναι αλλά μην φανταστείς πως έδωσα ένα σκασμό χρήματα. Συνολικά έδωσα 100 ευρώ για ότι βλέπεις παρακάτω.

Επάνω ο ενισχυτής Yamaha RX300 συνδεδεμένος με την Amiga.
Κάτω ο ενισχυτής Yamaha RX460 συνδεδεμένος με το pc.
Παρακάτω ένα Sony CD που λειτουργεί άψογα.
Τέλος ένα Aiwa διπλό κασετόφωνο που ανάβει μεν, αλλά έχουν ξεραθεί τα λαστιχάκια του, που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να τα αγοράσω και να τα αλλάξω (είναι και πανάκριβα).

Είχα και έναν Pioneer ενισχυτή με hdmi, αλλά τον πούλησα, τόσα χρήματα και ήταν μάπα το καρπούζι.

Το έπιπλο το έφτιαξα εγώ με μαύρη μελαμίνη που μου είχε περισσέψει.

IMG_20200602_172159.jpg
 
Το like μου είναι κυρίως για τον indivision :D

Τέλος ένα Aiwa διπλό κασετόφωνο που ανάβει μεν, αλλά έχουν ξεραθεί τα λαστιχάκια του, που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να τα αγοράσω και να τα αλλάξω (είναι και πανάκριβα).

www.sklavenitis.gr, πέρνα από τα τυριά, πάρε 5-6 φέτες Γκούντα(μην πάρεις 1-2 και σε πούνε καρμοίρη), πέτα τες και κράτα το λαστιχάκι. Ημαρτον! Ολα εγώ θα σας τα λέω;; Μεγάλα παιδιά είστε!
 
Πίσω
Μπλουζα