Επισκευή πλακέτας Nibbler

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
282
Ας κάνουμε μια μικρή αναδρομή στο παρελθόν ... 10 χρόνια πριν ...

Ήταν κάπου στα μέσα στο 2004, όταν είχα αγοράσει μια untested πλακέτα Nibbler από το Ebay (Γαλλίας) για ένα ευτελές αντίτιμο...

Η πλακέτα είχε πάρα πολλά προβλήματα, αλλά οι eproms ήταν σε άριστη κατάσταση.

Πάνω στην ανησυχία μου για να βρω την αιτία της βλάβης είχα αναρτήσει μηνύματα βοήθειας στα newsgroups.

Κάποιος συλλέκτης από την Αγγλία, ο Andrew Hannay ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα απελπισίας και μου ζήτησε να του στείλω τις eproms για να τις ελέγξει....

Παράλληλα στο ICQ είχα έρθει σε επαφή με τον Κώστα (Whacker) που μου είχε ζητήσει τα dumps...

Ο Άγγλος φίλος μας λοιπόν μου έστειλε πίσω τις Mask Roms (MROMS http://en.wikipedia.org/wiki/Mask_ROM ) μαζί με τα dumps, που κι εγώ με τη σειρά μου τα πέρασα στον Κώστα...

Τα υπόλοιπα τα γνωρίζετε ... Ο πρώτος Ελληνικός MAME driver ήταν γεγονός, με την πολύτιμη διερευνητική βοήθεια από τον Maddog...

(Σκρόλαρετε στο τέλος της σελίδας...)

http://www.gameland.gr/old_gameland/200410.htm

Αυτή η πλακέτα ήταν στο χρονοντούλαπο μου, μέχρι πέρυσι που πήρα την απόφαση να την ρίξω μια ματιά χωρίς να έχω ιδέα σε τι θαυμαστό "μπελά" επρόκειτο να μπλέξω :)

Για να σας προλάβω, ενημερώνω ότι η κατάληξη ήταν αίσια :p

Τα βήματα μου περιγράφονται στο video που ανέβασα στο YT


;) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά είναι!

Φαντάζομαι το όνομά σου αναφέρεται κάπου στο info.dat στο MAME?
 
Όχι το δικό μου αλλά του προγραμματιστή του driver...

MAME 0.87u2 and the 1st Greek MAME Driver!


October 5, 2004


...from what's new...

New Clones supported or promoted from GAME_NOT_WORKING status:

-------------------------------------------------------------------

Sega Space Attack (set 3) [Mash]

Pengo (set 4) [Mash]

Eagle (set 3) [chaneman]

Crazy climber 2 (Japan Harder) [chaneman]

Nibbler (Olympia) [Costa Sgantzos]

Για την ιστορία το δικό μου όνομα "πετούσε" κοντά στο "EXERION" ;)
 
Με μία πλακέτα ακόμα θα γινόταν το πρώτο mainframe arcade :D :D:D
 
Μπαούλο την έκανα ... ;) :biglaugh:
 
Αρχοντας και ''καλλιτεχνης'' των ηλεκτρονικων οπως παντα αλωστε.Μπραβο για πολοστη φορα γιωργαρα φιλαρακι μου :thumbup:

ΥΓ: Παιχνιδαρα και πολυαγαπημενο τo Nibbler.
 
Ευχαριστώ Billy !

Για το πολυαγαπημένο και κλασσικό Nibbler ετοιμάζεται και ντοκιμαντέρ / φιλμάκι (Official WebSite)

Man VS Snake Trailer


;)

Υπάρχουν 2 εκδόσεις :

(1) Rock OLA - 1982

(2) Olympia (με άδεια από) Rock OLA - 1983

Η δεύτερη έκδοση (Olympia) είναι δυσκολότερη, το φιδάκι τρέχει γρηγορότερα και μακραίνει ταχύτερα, οι extra ζωές είναι πιο δύσκολες (νομίζω δίνει ανά 8 πίστες σε αντίθεση με την πρώτη έκδοση που δίνει ανά 4) ενώ διαφορετική είναι και η μουσική (εχμμμ...) επένδυση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Χθες ειδα το ντοκυμαντερ Man VS Snake που μας λεει ο 1@geoanas[/USER] στο παραπανω ποστ και το απολαυσα!

Εχει λιγοτερες μηχανοραφιες και σασπενς απο το King of Kong (που επισης λατρευω αλλα καποια πραγματα που φανηκαν ελαφρως στημενα)

Μου αρεσει οτι ουσιαστικα ξεκινα να γυριζεται απο το 2008 και φτανει στο 2014!

Ειναι η ιστορια ενος τυπα που το 1983 μηδενισε το Nibbler και μπηκε στο TG board.

Ενδιαμεσα ανακαλυπτει οτι ενας Ιταλος παιζει να τον ειχε ξεπερασει το 1984.

Ετσι ο τυπος στα 40φευγα αποφασιζει να σπασει το ρεκορ του (σημειωση: μηδενισμα του Nibbler σημαινει 40 ωρες συνεχομενο παιχνιδι!).

Στη φαση μπαινει και ο γνωστος Dwayne Richard και στη πορεια και αλλοι

Εμφανιζονται διαφοροι οπως ο μεγας Billy Mitchell, ο Walter, οι κατασκευαστες του παιχνιδιου κτλ

Υπαρχει στο Netflix

1@metalcandyman[/USER] ψηνεσαι? χαχαχα

 
Πίσω
Μπλουζα