Επισκευή Atari CX-30 Paddles

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Η απογοητευση με το paddle του Ranger της Hyperkin που παρουσιασα προσφατα, με παρακινησε να ασχοληθω επιτελους να επισκευασω το Atari CX-30 paddle που ειχα αποκτησει πριν πολλα χρονια. Το προβλημα που παρουσιαζουν ολα αυτα ειναι οτι ειναι αδυνατη η κινηση γιατι τρεμοπαιζουν σαν τρελα. Αυτο οφειλεται σε βρωμια που μπαινει στο ποτενσιομετρο που ελεγχει την κινηση. Συνηθως, αμα το καθαρισουμε, θα παιξει κανονικα.

Ο ασθενης. Ειχα βαλει ενα σημαδακι για να ξεχωρισω οτι ειναι το paddle του πρωτου παικτη.



Αφαιρουμε το καπακι τραβωντας το προς τα πανω.



Ξεβιδωνουμε δυο βιδες απο το κατω μερος



Αφαιρουμε το κατω καπακι



Ξεβιδωνουμε το παξιμαδι για να απελευθερωσουμε το ποτενσιομετρο απο το πανω καπακι



Σηκωνουμε τα τεσσερα αυτακια που κρατανε το μεταλλικο καλυμμα του ποτενσιομετρου στην θεση του και το αφαιρουμε.



Αποσυναρμολογουμε το ποτενσιομετρο.



Τα δυο εξαρτηματα τα οποια θα χρειαστουν το περισσοτερο καθαρισμα. Ξεκινησα με ισοπροπανολη και οδοντοβουρτσα και καθαρισα τις επαφες με προσοχη για να μην στραβωσουν. Ολοκληρωσα με contact cleaner και μπατονετες για τα πιο ευαισθητα σημεια. Εριξα και λιγο contact cleaner στον διακοπτη του κουμπιου και τον εκανα ενα μασαζ.



Μια δοκιμη στα γρηγορα πριν την συναρμολογηση.



Πλεον παιζει σαν καινουριο και ειναι επικο. Το Harmony Encore υποστηριζει την χρηση paddles και πλεον ειναι πανευκολο να μπαινοβγαινουμε στους υποκαταλογους και να φορτωνουμε παιχνιδακια.



Το Night Driver παιζεται πλεον παρα πολυ ωραια. Αυτο ομως που με εξεπληξε ηταν το Kaboom! Διασκεδασα περισσοτερο στα 20 λεπτα που επαιζα kaboom απο τις τελευταιες 10 ωρες που αφιερωσα στο Forza Horizon 4. Ηταν μια πραγματικη εκπληξη και πλεον κατανοω απολυτως γιατι αυτο το απλουστατο παιχνιδι εχει τοσους φανατικους οπαδους.

Η ολη υποθεση θα σας παρει μονο μερικα λεπτα (ειδικα αν βαριεστε και δεν κανετε το paddle του δευτερου παιχτη :fafoutis: ). Πραγματικα μετανιωσα που δεν το ειχα κανει χρονια πριν και που εδωσα τοσα λεφτα για το Hyperkin Ranger. Αν εχετε 2600 και δεν εχετε paddles, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το αυθεντικο.
 
Ακουλουθησα πιστα τις συμβουλες σου (παλια εβαζα απλα οινοπνευμα σε μπατονετα) και το παλκωσα με ισοπροπυλικη και Contact Cleaner με οδοντοβουρτσα, παρολα αυτα εχω ακομα λιγο jitter (δοκιμασα το Kaboom NTSC).

Τα δικα σου ειναι jitter free?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, ευτυχως συμπεριφερεται πολυ καλα.

Μια ιδεα ειναι να δοκιμασεις το ποτενσιομετρο απο το paddle του δευτερου παιχτη. Λογικα θα ειναι πολυ λιγοτερο φθαρμενο απο αυτο του πρωτου.
 
καλησπέρα, εχεις το σχεδιο του ? τι τιμη εχει το ποτενσιομετρο ( ειναι log ή γραμμικό) θελω να φτιάξω και εγω ενα για το atari μου (εγω εχω 2 κλωνους Rambο) με πολλά παιχνίδια
ευχαριστώ
 
Πίσω
Μπλουζα