Επισκευη CD32 με εικονες.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.349
Αντιδράσεις
9.498
Προσφατα απεκτησα ενα CD32 εντελως σκετο στην προνομιακη τιμη των 35€. :happyjump: Δυστυχως ειχε ενα μικρο ελλατωματακι (δεν μενει ανοικτο το πορτακι του cd), αλλα για τοσο καλη τιμη χαλαλι του.

2011-01-02-12h55m33.JPG

Ειπα λοιπον να το επισκευασω, οποτε τσιμπισα και ενα σκετο CD32 case για 15€.

Προχωραμε στην εγχειριση.

2011-01-02-12h56m18.JPG

Πεντε βιδες απο κατω και μια που κραταει το expansion port cover στην θεση του και μπηκαμε μεσα.

2011-01-02-13h08m43.JPG

Τεμαχια 2. 4 βιδες κρατανε το οπτικο μπλοκ στην θεση του και 3 το motherboard. Μια καλωδιοταινια παει απο το οπτικο μπλοκ στο motherboard και ενα βυσμα απο το front panel. Η απλοτητα προσωποποιημενη!

2011-01-02-13h09m09.JPG

Που ειναι ο μεντεσες;!;!:!

2011-01-02-13h48m04.JPG

Βοσκει μεσα στο κουτι, γιατι εσπασε το πλαστικο που τον κραταγε στην θεση του. Δυστυχως οι δυο βιδες εχουν κανει προ πολλου φτερα. Αλλαξα το πανω μισο με αυτο που ειχα αγορασει και τοτε παρατηρησα μια δυσαρεστη εκπληξη! :banghead: :rant: :frypan: :brick:

2011-01-02-13h09m45.JPG

Φουσκωμενοι πυκνωτες! Οποτε θα το παω αυριο μαλλον για επισκευη σε καποιον ηλεκτρολογο.

Η συνεχεια στο επομενο επεισοδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντάξει, αφού δεν έχουν τρέξει είναι πανεύκολο να αλλάξουν.

Πήγαινέ το σε ηλεκτρονικό και όχι σε ηλεκτρολόγο, κάποιος που επισκευάζει τηλεοράσεις θα στο κάνει με κλειστά τα μάτια.
 
H συνεχεια:

Μετα την επισκεψη στον γιατρο:

2011-01-03-13h46m20.JPG

Success! :award: :cheers: :beer: :headbang:

2011-01-03-15h29m23.JPG

Με ενα τροφοδοτικο 5/12V 2Α, εναν μετατροπεα απο τον Amigamaniac, ενα s-video καλωδιο απο την ντουλαπα και προσωρινα ενα mega drive gamepad και ειμαστε βασιλιαδες!

Μια ακομα ταλαιπωρημενη και σαραβαλιασμενη κλασσικη κονσολα θα επιβιωσει για πολλα χρονια ακομα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Freak συγχαρητήρια.

Για την ιστορία, πόσο σου πήγε η επισκευή, και υπήρχε περίπτωση οι πυκνωτές να αντικατασταθούν με μεταλλικούς αντί για τους κλασσικούς;
 
Το παλικαρι που μου το εφτιαξε δεν μου πηρε τιποτα και για πυκνωτες εδωσα 1€. Βασικα ηταν ολα κλειστα σημερα και παλι καλα που βρηκα και αυτα τα μαγαζια ανοικτα και εκανα την δουλεια μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τελευταίο 2μηνο και μετά από τον επικίνδυνο πυκνωτή του XBOX, αποφάσισα να αλλάξω ΟΛΟΥΣ τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, ΟΛΩΝ των μηχανημάτων μου.

Αν και δεν ήταν η σειρά της CD32, οι φωτογραφίες με τους φουσκωμένους πυκνωτές με ανησύχησε ιδιαιτέρως.

Λοιπόν άνοιξα την κούκλα και είδα κι εγώ...φυσικά φουσκωμένους (αλλά ευτυχώς ΟΧΙ σκασμένους) πυκνωτές !

Άλλαξα λοιπόν τους δυο των 1000UF - 10V με δυο Rubicon 1000UF - 25V και έναν 470UF - 10V με έναν DUBILIER 470UF - 25V

Όλοι οι καινούργιοι είναι επώνυμοι και ποιοτικοί (έχω στοκάρει αρκετούς για τις εργασίες μου !)

Ακολουθεί φωτογραφικό αφιέρωμα :

Πριν (1)

attachment.php


Πριν (2)

attachment.php


Μετά :

attachment.php


Το παρών thread πρέπει να μετατραπεί σε WARNING thread, προς επείγουσα αντικατάσταση των προβληματικών πυκνωτών ΠΡΙΝ να είναι πολύ αργά !!!!
 
Πάρα πολύ ωραία Γεώργιε!!!!!!!!

Αναφορικά με το thread εδώ, αν και όχι με CD-32, έχω να αναφέρω τα εξής, σχετικά με τα μηχανήματα που άνοιξα σήμερα.

1). Άνοιξα το PSONE μου, το οποίο ευτυχώς έχει μόνο μεταλλικούς πυκνωτές και είναι ΟΚ.

2). Άνοιξα το X-box μου και αυτό είναι σε κατάσταση καινούργιου, αν και έχει λίγο καιρό από όταν το άνοιξα για καθαρισμό μόλις το πήρα.

3). Άνοιξα και τα 4 dreamcast μου, τα οποία αν και οι κεντρικές πλακέτες έχουν japanese solid capacitors, δεν συμβαίνει το ίδιο με το τροφοδοτικό τους. Ευτυχώς και εδώ κανένα πρόβλημα.

Όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα είναι καινούργιας φουρνιάς ή καινούργια, (PS2 για παράδειγμα) οπότε δεν έχουν πρόβλημα, αν και πριν καμιά βδομάδα άνοιξα και καθάρισα εξονυχιστικά το 360 μου που λειτουργώ συνεχώς και αυτό πάλι δεν είχε κανένα ζήτημα.
 
και μενα οι 2 1000αριδες στα 10v ηταν φουσκωμενοι και τους αλλαξα με 2 ιδιους,αλλα ο ενας μετα απο 2 ωρες παλι φουσκωσε, οποτε τον αλλαξα με 1000μf 16v μεχρι στιγμης ειναι οκ....δεν ξερω ισως ετυχε....
 
οι φουσκωμενοι πυκνωτες διμιουργουνται και απο την απραξια των μηχανηματων ?? διοτι αν και τα δικα μου ειναι αδουλευτα τουλαχιστον τα 6 cd32 αλλα δεν παυει να τα φοβαμαι ...

υστ δεν ειμαι ηλεκτρονικος ...το ξερω πως μπορει να φαινετε κουτη ερωτηση....
 
Εδω εχει τα παντα για το θεμα φουσκωμενοι πυκνωτες.
 
Θα το δω φιλε μου ... ευχαριστω παντως ;)
 
LIONHEART είπε:
οι φουσκωμενοι πυκνωτες διμιουργουνται και απο την απραξια των μηχανηματων ?? διοτι αν και τα δικα μου ειναι αδουλευτα τουλαχιστον τα 6 cd32 αλλα δεν παυει να τα φοβαμαι ...υστ δεν ειμαι ηλεκτρονικος ...το ξερω πως μπορει να φαινετε κουτη ερωτηση....
οχι αντιθετα,απο τις πολλες ωρες χρησης χαλανε.
 
mob είπε:
οχι αντιθετα,απο τις πολλες ωρες χρησης χαλανε.
Αυτό που λες είναι 200% λάθος, αν μιλάμε για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές που έχουν όλα σχεδόν τα "κλασσικά" μηχανήματα. Αυτοί χαλάνε δυστυχώς ακόμα και σε απόλυτη απραξία (αν και σαφώς επιταχύνεται η φθορά σε χρήση με υψηλές θερμοκρασίες)
 
Τα νέα μηχανήματα (πλείστον υπολογιστές) εκτός από τα εντελώς φτηνιάρικα, έχουν solid πυκνωτές, οι οποίοι δεν περιέχουν υγρό, είναι σφραγισμένοι, έχουν απίστευτη αντοχή στο χρόνο και δεν χαλάνε με την απραξία. Είναι, όμως, πολύ πιο ακριβοί.

Υπάρχει αντιστοιχία παλιών - νέων πυκνωτών. Αλλά δεν ξέρω αν μπορεί σε παλιό κλασσικό μηχάνημα να μπει νέος - αντίστοιχος - solid τύπου.
 
τωρα μου βαλατε πυρκαγιες... αν και πρεπει να τεσταρω ολα τα μηχανηματα ..
 
...και σκέφτηκα...λες να πάσχει και η δικη μου mobo από τέτοια ασθένεια ?

 


Ο ναι !



Ορίστε και το δικό μου πρόβλημα.


 


P7290004.JPG

P7290003.JPG

P7290006.JPG



 

 


Αν και τεχνικός (μηχανικός) δυστυχώς τα χερια μου δεν είναι για τέτοια ευαίσθητα σημεία.


 


Που μπορώ να βρω γιατρειά ?


P7290001.JPG

P7290002.JPG

P7290005.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα