Επιτέλους! Βρήκα BBC emulator για το Retropie

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
509
Αντιδράσεις
534
Παρομοιάζουν το Raspberry Pi με τον BBC micro εξ' αιτίας του εκπαιδευτικού του χαρακτήρα ως ένα οικονομικό μέσο όπου μπορεί κάποιος να μάθει προγραμματισμό σε Python. Ονομάζουν ακόμη και τα διάφορα μοντέλα του με την ονοματολογία του BBC δηλαδή Model A, Model B κτλ
Το Retropie λοιπόν που τρέχει στο Raspberry Pi διαθέτει πολλούς emulators από computers εκείνης της δεκαετίας. Τι ειρωνία όμως, δεν υπήρχε emulator για BBC micro, παρα μόνο ένας Beebem που και δεν έτρεχε πλήρως (δεν είχε ήχο και κολλούσε όταν πήγαινες να φορτώσεις κάτι) αλλά και έπρεπε να φορτώσεις από το Github μια πειραματική βιβλιοθήκη για να μπορέσεις να τον εγκαταστήσεις, κάτι που δεν είχα τις γνώσεις να το κάνω αλλά και δεν με βοήθησαν από το Retropie Forum όπου ρώτησα πως θα μπορούσα να τον εγκαταστήσω.
Ο μόνος τρόπος να κάνεις emulate τον BBC ήταν μέσα από το Risc OS που υπάρχει για Raspberry Pi και αποτελεί ολόκληρο εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα. Εγώ όμως ήθελα έναν emulator μέσα στο Retropie όπου ήταν και οι υπόλοιποι emulators μαζεμένοι και που κατά προτίμηση να είχε κάποιο σχετικά πιο απλό τρόπο εγκατάστασης που να μπορέσω να εφαρμόσω.
Έψαχνα λοιπόν κατά καιρούς στο Retropie forum μήπως κάποιος χριστιανός είχε κάνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση. Και πριν από κανά-δυό μέρες βρήκα αυτό το post κάποιου Folly ο οποίος ήταν εξυπηρετικότατος απαντώντας στις ερωτήσεις που του έκανα:
https://retropie.org.uk/forum/topic/33003/acorn-bbc-micro-emulator-current/4
που αν το διαβάσετε μέχρι το τέλος θα δείτε τι θα πρέπει να κάνετε για να το εγκαταστήσετε και εσείς. Θα γράψω παρακάτω τι έκανα εγώ και πως τελικά τα κατάφερα. Θα χρειαστεί να έχετε ενεργοποιήσει το SSH στο Retropie και μετά με το Putty να κάνετε copy-paste τις εντολές που βλέπετε στα πρώτα post:

Κώδικας:
cd
mkdir -p RetroPie-Setup/ext/RetroPie-Share/scriptmodules/supplementary
cd RetroPie-Setup/ext/RetroPie-Share/scriptmodules/supplementary
wget https://raw.githubusercontent.com/FollyMaddy/RetroPie-Share/main/00-scriptmodules-00/supplementary/add-ext-repos.sh
cd

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ που ξέχασα να γραψω προηγουμένως. Μετά από τις παραπάνω εντολές πηγαίνουμε στο Retropie-Setup/ config/tools και διαλέγουμε την επιλογη add-ext-repos (νομίζω ότι είναι τελευταία κάτω-κάτω), και διαλέγουμε το repo του FollyMaddy (πρώτο-πρώτο). Δεν θυμάμαι αν έκανα restart μετά από όλα αυτά, κάνετε ένα εσείς, δεν θα βλάψει.

Αν όλα πάνε καλά, μέσα στο Retropie Setup/Manage packages/Manage experimental packages, θα βρείτε δύο εκδοχές του B-Em, τον b-em-allegro4 και τον b-em-pico-pi. Ο b-em-pico-pi δεν αναγνώριζε το μισό πληκτρολόγιο, οπότε βολεύτηκα με τον b-em-allegro4, που όμως δεν ανοίγει fullscreen όταν ξεκινάει και πρέπει στην συνέχεια με alt + Enter να τον κάνετε fulscreen. Με Ctrl - C βγαίνουμε από τον emulator αλλά το shortcut αυτό δεν λειτουργεί όταν βρίσκεσαι σε fullscreen. Μπορείτε επίσης να βγάλετε ένα μενού και να κάνετε Quit μέσα από αυτό με Ctrl - F11.

Εγώ όμως δεν βρήκα τον B-Em μέσα στο Retropie Setup/Manage packages/Manage experimental packages. Ο Folly μου εξήγησε πως πρέπει να αντιγράψω χειροκίνητα μέσα από αυτό το .zip αρχείο από τον φάκελο

RetroPie-Share-main.zip\RetroPie-Share-main\00-scriptmodules-00\emulators\
τα
b-em-allegro4.sh
και
b-em-pico-pi.sh (αν και αυτός είπαμε έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο)
μέσα στο
/home/pi/RetroPie-Setup/ext/RetroPie-Share/scriptmodules/emulators/
του Retropie
και τα
add-mamedev-systems.sh
mamedev.sh (που δεν ξέρω αν χρειάζονται αυτά τα δύο για τον B-Em).
μέσα στο
/home/pi/RetroPie-Setup/ext/RetroPie-Share/scriptmodules/supplementary/
του Retropie.

Αυτό καλό θα ήταν να γίνει με αντιγραφή από το Pc προς το Raspberry Pi για να μην μπλεκόμαστε με κατεβατά εντολών copy μέσα από το linux. Άσε που δεν γνωρίζω αν μπορώ να κατεβάσω και να αποσυμπιέσω το παραπάνω .zip μέσα από το Retropie. Ένα καλό προγραμματάκι για αντιγραφή από τον Pc στο Pi είναι το WinSCP αν δεν έχετε ενεργοποιήσει το Samba Share (εγώ το ενεργοποίησα αλλά δεν θυμάμαι πως, πάνε χρόνια).

Μετά από την αντιγραφή των αρχείων μέσα στο Retropie Setup/Manage packages/Manage experimental packages θα δείτε επιτέλους τα B-Em και θα μπορέσετε να τα εγκαταστήσετε κανονικά. Θα κάνει compile από τον source code και θα ολοκληρωθεί σε δυό-τρία λεπτά. Αλήθεια, ξέχασα να πω πως τα εγκατέστησα και τα τέσταρα σε Emulation Station 4.8.4 σε Raspberry Pi 400 κάτι που σημαίνει πως θα λειτουργήσει και στο 4, αλλα δεν ξέρω για προηγούμενες εκδόσεις του Emulation Station.

Νά και ένα video με τον B-Em σε δράση:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δείχνει να παίζει αρκετά καλά Lord Vek!
Αν και έχω ένα Raspberry Pi 3 παρκαρισμένο (σχεδόν αμεταχείριστο), γλυκοκοιτάζω το Pi 400 :thumbup:
 
Είναι καλή φάση το 400. Σε απαλλάσσει από την ανάγκη να συνδέσεις πληκτρολόγιο και θυμίζει τα computers εκείνης της εποχής όπου το πληκτρολόγιο ΗΤΑΝ ο computer. Κάτω από το πληκτρολόγιο υπάρχει μια πλάκα αλουμινίου για ψύξη όσο είναι ολόκληρο το πληκτρολόγιο σε μέγεθος γιατί τα Pi 4 ανεβάζουν θερμοκρασία, αλλά με την πλάκα αυτή δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για την ψύξη.
 
Έτσι όπως το περιγράφεις το βλέπω και εγώ. Να γράψω κώδικα σε τηλεόραση όπως παλιά. Βρέθηκα κοντά στην αγορά του πριν λίγο καιρό, δεν ήταν όμως διαθέσιμο εκείνη την στιγμή, έπρεπε να περιμένω λίγο, μετά έγινε διαθέσιμο αλλά δεν είχα τα χρήματα.
 
Πίσω
Μπλουζα