Επιτέλους, και πάλι Amiga.

Κουκλα ειναι! καλοριζικη!!
 
Τελικά είμαι τελείως καμένος. Τώρα έχω και μια Amiga 1200 καθοδόν. Μου μένει να βρω έναν accelerator και είμαι κομπλέ.
 
cyberknight είπε:
Τελικά είμαι τελείως καμένος. Τώρα έχω και μια Amiga 1200 καθοδόν. Μου μένει να βρω έναν accelerator και είμαι κομπλέ.

χαχαχα καλορίζικη και αυτή...

Γενικά μία συμβουλή θα σου δώσω για τις ρετρό αγορές....υπομονή και σύνεση...!!!

Για την 600αρα αν και υποθέτω ότι τώρα με τη 1200 δεν θες να την πειράξεις...

το σημαντικότερο είναι να βρεις μια επέκταση μνήμης...

Παίζει μια 8ΜΒ σε κάτι ξένα φόρουμ, αλλα λίγο που κοίταξα είναι δύσκολο να προλάβεις να πάρεις...

Πάρε και ένα IDE2CF αντάπτορα να έχεις την κάρτα CF για σκληρό δίσκο και καθάρισες...
 
Ευγε νέε μου. Υπάρχουν βέβαια και πιο καμένοι από σένα (βλέπε Rygar), αλλά για το ελάχιστο διάστημα που ασχολείσαι, ως ρετροδιδάκτωρ μπορώ να πω ότι έχεις κάνει τεράστια βήματα προόδου. Σίγουρα βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο προς την καταστροφή*.

* καταστροφή=η άνευ όρων(δε συμβιβάζεσαι με κανέναν και καμία ;) ) και πλήρης συναισθημάτων(γουστάρεις τρελά) διαδρομή ενός άπειρου νοσταλγού (δηλαδή τώρα ανακάλυψες το GRM) του παρελθόντος προς την καθολική οικονομική απαξίωση. Με άλλα λόγια, εάν συνεχίσεις σε τέτοιο ρυθμό, σε μερικούς μήνες θα είσαι ΤΑΠΙ! Σε τέτοιο σημείο που να ζητάς ευρώ στο chatbox. :p
 
Αχ, γι'αυτό είναι τα λεφτά. Για τις μικρές (Α600) και τις μεγάλες (Α1200) χαρές τις ζωής.
 
μεγειά θα τη λατρέψεις την 600. έχω ήδη 2 και πάω για τριτη. κατα τη γνώμη μου η πιο όμορφη amiga
 
Ευχαριστώ παιδιά. Τώρα προσπαθώ να βρω έναν accelerator γιατί η 1200 δεν είχε και ως τώρα φάνηκε αδύνατο. Μα καμία εταιρία δεν φτιάχνει η διαθέτει έστω στοκ πια.
 
miko63 είπε:
μεγειά θα τη λατρέψεις την 600. έχω ήδη 2 και πάω για τριτη. κατα τη γνώμη μου η πιο όμορφη amiga
Κάνεις ένα μικρό λάθος που θα στο διορθώσω φωνάζοντας...

ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΜΙΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ!!!

cyberknight είπε:
Ευχαριστώ παιδιά. Τώρα προσπαθώ να βρω έναν accelerator γιατί η 1200 δεν είχε και ως τώρα φάνηκε αδύνατο. Μα καμία εταιρία δεν φτιάχνει η διαθέτει έστω στοκ πια.
νομίζω ότι κάποιος πουλάει στο αμίγκα ελλάς και ότι υπάρχει και μία αγγελία και στο δικό μας φόρουμ. Ψάξε το!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς είναι καπαρωμένη εκτός απροόπτου. Μα τέτοια φυλλοξέρα.
 
cyberknight είπε:
Δυστυχώς είναι καπαρωμένη εκτός απροόπτου. Μα τέτοια φυλλοξέρα.
E χρειάζεται λίγη υπομονή.

Αραία και που βγαίνουν διάφορες εδώ και κυρίως στο amigahellas...

διαφορετικά δυστυχώς το ebay είναι μονόδρομος!
 
Με το καλο να βρεις το accelerator για την 1200. Απλα μην παραγκωνισεις την 600αρα για την 1200. Αν εξαιρεσεις το AGA Chipset, με ενα απλο σκληρο και μια Viper 630 η Apollo 630 και λιγη μνημη, η 600 δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις πουσαρισμενες αδερφες της. Αν και η δικια μου γνωμη ειναι απλα με 1ΜΒ επεκταση και σκληρο η 600 ειναι χρησιμοτατο μηχανηματακι.

Οπως και να εχει παντως η 600 ειναι the coolest Αmiga ever!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και δεν θα την παραγκωνίσω άλλωστε και ο τρόπος που την απέκτησα και την αποκατέστησα την κάνει πιο πολύτιμη από την 1200 που απλώς την αγόρασα. Αλλά και για αυτήν που κοίταξα ούτε Viper ούτε Apollo ούτε κάτι αντίστοιχο μπόρεσα να βρω.
 
αν δεν ήταν ο Ηλίας που με θυμήθηκε ούτε εγώ θα είχα 1230 τώρα...κάνε υπομονή και όλο και κάτι θα βρεθεί.
 
Επιμένω ότι εάν κάποιος δεν είναι συλλέκτης, δεν είχε ποτέ του Amiga και θέλει μια για να παίζει, η 1200 με το WHDLOAD είναι μονόδρομος, γιατί έχει υποστήριξη και για παιχνίδια OCS και AGA!

cyberknight είπε:
Δυστυχώς είναι καπαρωμένη εκτός απροόπτου. Μα τέτοια φυλλοξέρα.
Στο ΕΒΑΥ μπαίνουν συνέχεια. Θέλει λίγο υπομονή και κυρίως όχι βιασύνη στην πρώτη δημοπρασία που θα δεις! Αμα δεις accelerator 030 με 100 ευρώ, μην θεωρήσεις ότι είναι ευκαιρία. Υπάρχουν πολλοί accelerators οι οποίοι μπορεί μεν να έχουν MC68030 αλλά να τρέχουν στα 28Mhz και όχι π.χ στα 50, ή έχουν υποστήριξη μονο για 8ΜΒ μνήμης. Αμα βρεις Blizzard 1230ΜΚIV, χτύπα τον, αλλά να ξέρεις ότι πιάνουν γύρω στα 150 ευρώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθώς είπα και νωρίτερα, γιαυτό είναι τα χρήματα. Για τις μικρές και μεγάλες χαρές της ζωής. Αν είχαμε πολλά θα τα τσιγκουνευόμασταν αλλά με τα λίγα ξέρεις να τα ζεις. Θα έχω τις ρετρό-κεραίες μου ανοικτές για καμιά αγγελία και ευχαριστώ για την συμβουλή.
 
cyberknight είπε:
Καθώς είπα και νωρίτερα, γιαυτό είναι τα χρήματα.
Κανονικα τα χρηματα μονο για Amstrad πρεπει να ειναι, αλλα τελος παντων!! :) Αν πεσει στο ματι μας κατι cyber, θα εχουμε το νου μας να σε βολεψουμε και σενα..
 
Πίσω
Μπλουζα